Bilmek istediğin her şeye ulaş

Freud haklı mı sizce?

Freud'un beni etkileyen bir sözü var, 'İnsanlar size değiştiğinizi söylediklerinde artık sizi kullanamadıklarını belirtmiş olurlar' gibi bir şeydi tam hatırlamıyorum, sizce bu ne kadar doğru?Düzenle
Yabancı hiçbir kaynakta Freud'un bu sözü söylediğine dair bir kanıta ulaşamadım. (Bulan varsa görmek isterim, bilgi verirseniz sevinirim)
Bu söz, Freud'un derin düşünce tarzına göre bana biraz sığ geldi. Bence bir kişinin size "değiştin" demesini Freud tek bir nedenle ve bu kadar yüzeysel olarak açıklamaz gibi geliyor. Yanılmış olabilirim elbette.

Kişisel fikrime gelince:
Elbette bu söze katılmıyorum. En azından tek açıklamanın bu olmayacağı kanısındayım. Mantıksal olarak inceleyecek olursak da kolayca çürüyen bir söz (o sebeple Freud'a çok uygun gelmedi zaten).
Mesela diyelim ki siz değiştiniz ve öyle bir değiştiniz ki karşınızdaki kişi sizi daha rahat kullanıyor. Bu durum mümkün bir durum değil mi? Peki böyle bir durumda gerçekten değiştiğiniz için karşınızdaki kişi size değiştiğinizi söylediğinde ne olur? Yukarıdaki sözü otomatik olarak geçersiz kılmış olmaz mı?
Bunun gibi pek çok örnek ile bu sözü değerlendirmek mümkün. İlk duyduğunuz "vay bee" dedirten bir söz ama aslında oldukça sığ ve çok dar perspektifli bir bakış açısı var.
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, "İnsanlar sizi eskisi gibi kullanamadıklarında, değiştiğinizi söylerler."

---------,Cümledeki "kullanma" ifadesini "alıştıkları" diye değiştirdiğimizde ne oluyor?

"İnsanlar sizi alıştıkları gibi göremediklerinde, değiştiğinizi söylerler."

---------Pozitif veya negatif bir biçim yok.

Burada kişinin durumu olumlu veya olumsuz algıya açıktır.

Ahmet değişmişsin, iyi olmuş. Tebrik ederim.
Ahmet değişmişsin, kötü olmuş. Üzüldüm.

Aslında bu söz yukarıda verdiğim denkleme göre tamamen laf kalabalığı değil midir?

Şimdi burada söz konusu bir söz olduğuna göre sözün tamamını doğru şekilde aktarmanız gerekir. Yoksa nasıl insanlar düşündüklerini söyleyebilirler.

Düzeltme:
"Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz, ilk vazgeçeceği kişi siz olursunuz"
4s kuralı vardır ya argoda, tam olarak bunun terbiyeli ve düzgün söylenmiş hali. Bir insan elde ettiği bir şeyi (bu cinsel manada değil) neden korumaya çalışsın ki? Mesela keman çalışıyorsunuz, 10.000$'lık bir keman denediniz ve bu keman için her şeyinizi verirsiniz.

Kemanı alırsınız, başta her şey çok güzeldir ama belli bir süre sonra bu kemanı alma isteğinin yarattığı gerginlik gitmiştir. Artık olmasa da olur deyip satabilirsiniz de. İkinci kemanınız da güzeldir.

Satın alma dürtüsü de bu şekildedir. İnsan bir alışverişe ihtiyaç duyar, güdülenir ve karar verir. Bundan sonra o alışverişi yapana kadar üzerinde bir gerginlik olur. Alışverişi yaptığında bu gerginliği gider. Tabi hayat devam ediyor, sizi gerecek yeni ürünler, yeni insanlar, yeni mevkiler her zaman olacaktır.

Eğer karşınızdakine vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz, bir cazibeniz kalmaz. Zaten bensiz o bir hiç diyebilir. Ama tam bu durumda karşıdaki sizi vazgeçmiş ve daha mutlu görürse o zaman yine gerginlik başlar, bu sefer onun tarafında.
 • Paylaş
Psikoloji

Freud'un bu sözüne bir atasözüyle katılmak istiyorum; "Eşek oldun mu semer vuran çok olurmuş"

 • Paylaş
Bu sözü Freud'un söylediğine çok fazla inanmıyorum bende. Çünkü Freud, çok daha entellektüel biridir kanımca. Ayrıca değişmek göreceli bir kavramdır. Kime ya da neye göre değiştiğin de aynı şekilde belirsizdir. Senin, kendin için iyi olarak düşündüğün bir değişim; karşı taraf için alışık olmayan bir davranış biçimi olduğunda ona anlamsız gelebilir ve klişe söz tekrarlanır''Sen Çok Değiştin''... .
 • Paylaş
Hain bir lafmış ama tefsir gibi duruyor C:
 • Paylaş
Hep karşılaşırım sözle ama aksi gibi orjinalini bulamadım . Şöyle Bir şeydi aslında ; İnsanlar sizi kullanamadıklarında değiştiğinizi söylerler .
 • Paylaş
Psikoloji

Bütün insan ilişkilerinde geçerli olduğunu düşünmüyorum. Bazen insan sadece değişir. Başka türlü düşünmeye başlarsınız, başka şeylerden hoşlanmaya başlarsanız. Bu çok insani bir şeydir.
Eğer cümledeki gibi birinin zaten sizi kullandığını fark ettiyseniz ve onurlu bir insansanız onun değiştiğinizi söylemesi sizin vereceğiniz tepkinin yanında mevzu bahis bile edilmez!
 • Paylaş
6

Veysel Aydoğan, Freud un dunya gorusu haz arayisidir. Bu sozu oyle yorumlamak gerekir. Herkes herkesi kullanir evlilikte boyledir sevgili olmakta arkadas olmakta oradaki kullanma sozcugu biraz yumusak bir anlamda. Kullanmanin cesitleri vardir. Karsilikli yarar,tek tarafli yarar ,karsilikli zarar. Ask evliligi karsilikli yarar dersek eger kadin adamin gucunu kullanir adamsa kadinin kadinligini bir gun kadin yada erkek birbirine degistigini soylerse ya karsilikli yarari azalmistir yada kendine daha fazla yararli bir baskasini bulmus demektir.

Sevgiseli, Sizin dedikleriniz "menfaat ilişkilerinde" olur. Gerçek sevgilerde kadın adamın ne gücünü kullanır, adam kadının ne kadınlığını. Böyle oyunlar olmaz. Gerçek sevgiler yaşamanız temennisiyle...

Veysel Aydoğan, Dunyada hic kimse karsiliksiz birsey yapmaz. Evlilik ask sevgili olmak hepsinde karsindakinden birseyler beklersin en basiti seni sevmesini. Ha diyosan platonik ask da var. O zaman eyvallah en saf asklardan biridir. İnsan dedigin sey hayvandir bunu boyle dusunup birdaha bakmak lazim. Mesela kitap okuyosun spor yapiyosun hepsi karsi cinsi etkilemek icin. Kendim icin yapiyorum kendimi gelistirmek icin diyceksin ama dogayagore bu yaptigin sadece karsi cinsi etkilemek icin.

Sevgiseli, Beklememeyi dene daha mutlu olursun.

Ayhan Şimşek@veyselaydogan okumadıysan bu kitabı tavsiye ederim. Bakış açınla oldukça ilintili hoş bir kitap. insanokur.org/?p=12192

Veysel Aydoğan, Sagolun. En kisa zamanda okuyacagim

Tecrübe edinmen gerekiyor sana göre doğruluğunu sorgulaman için, bana göre doğrudur ama sana göre olmayabilir, ama bu tecrübeyle ilişkili birşey olduğunu düşünüyorum...
 • Paylaş
Kendi hayatımda test ettim kesinlikle doğru. Ayrıca bu sözün Nietszche'in "Her eylem temelde kendimiz içindir" prensibiyle de paralel olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
Çok doğru
 • Paylaş
Adam haklı beyler dağılın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3388 Görüntülenme17 Takipçi11 Yanıt