Bilmek istediğin her şeye ulaş

Front-End Developer (Arayüz Geliştiricisi)'lerinin öğrenmesi gereken diller nelerdir ve hangi seviyelerde öğrenmeleri gerekir?

CSS, HTML, Javascript artık telaffuz edilmeye bile gerek duyulmayacak şekilde şart. Diğer cevaplara ek olarak, artık ön yüzde HTML ve CSS'den çok Javascript'in adı geçiyor. Bunun nedeni ön yüz geliştirme işlerini hızlandırmak için çıkan araçlar.

Daha hızlı ve etkin CSS yazmak için Less, Sass,
Anlaşılır, kısa, güzel söz dizimi ile JS yazmaya olanak sağlayan CoffeeScript,
Hızlı geliştirme adına bazı şeyleri otomatikleştirmek için Grunt, Gulp, Yeoman,
Geliştirme ortamı ve bağımlılıklar için NPM

gibi araçlar mevcut.

Bir ya da iki yıl önce sadece CSS, HTML, JS diyerek cevaplayabilirdik bu soruyu fakat günümüzde ön yüz işlerini hızlandırmak adına çok güzel araçlar mevcut. Günümüz ön yüz tasarımcılarının dil bilmekten öte bu araçlarla da çalışması gerekiyor.
  • Paylaş
Javascript (Bazı frameworkler örn: jQuery, AngularJS ve benzerleri) + HTML5 + CSS3
  • Paylaş
Front-End Developer' ın iş tanımına baktığımız zaman " web sitesinde bulunan tüm gçrsel içerikleri " hazırladığını görürüz... Tasarımcılardan aldığı tasarımlar ile web sitesini hazırlamak için üst düzeyde HTML, CSS, Java, işini görecek kadar Photoshop, mailing, ASP.net, PHP bilmelidir. Fakat bu iş ayrımı yapmış olan firmalarda geçerlidir ve bu sayı oldukça azdır. Firmalar genellikle bütün programlama dillerini bilen, her konuda uzman personel arayışındalar... :)
  • Paylaş
Arkadaşların dediklerine ek olarak css frameworklere de bakmanızı öneririm. Bootstrap, kendo vs.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

535 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt