Bilmek istediğin her şeye ulaş

Full-Text Search hangi arama senaryolarında tercih edilmelidir?

Full-text search modeli her çeşit anahtar kelime aramalarında tercih edilebilir. Bu yapı zaten bunun için vardır ve arama işleminin daha hızlı gerçekleşmesi için özelleştirilmiştir. Ancak, full-text search kullanırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Özellikle arama yapacağınız text yığını veritabanında hangi formatta saklanmış ise ona göre bir çok modifikasyon gerçekleştirmeniz gerekir. Örneğin veritabanında html olarak saklanmış olan text yığınları içinde arama yapmak için arama yönteminizde de mutlaka anahtar kelimeleri aynı formatta veritabanına sunmalısınız ve bu esnada bazı karakterleri hata oluşmaması için "escape" etmelisiniz.

Buna ek olarak veritabanındaki text yığınınız Türkçe karakterler içeriyor ise (Ms Sql için söylüyorum) bazı ek dil paketleri yüklemeniz gerekecektir. Unutmayın ki bu dil paketini seçtiğinizde bu defa İngilizce bazı kelimeleri ararken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Tüm bu sorunları aşmanın yolları vardır. Ancak uyarı olarak belirtmek istedim.

Bunun yanısıra arama işlemi için çok gelişmişve yüksek performanslı bazı ek araçlar ve sistemler bulunmaktadır. Hatta bu sistemler sadece arama yapmakla kalmaz, bazı sonuçları kişiye özel ve ilişkilendirilmiş biçimde getirir. Şu an net olarak isim veremiyorum ama bu tarz araçları daha önce görmüş incelemiştim.

Bence doğru arama için unutmamanız gereken şey, text yığınını veritabanına kaydederken, arama yapacağınız sistemi de aynı formata dönüştürerek aramayı gerçekleştirmenizdir. Böylece dil bariyerini bir nebze ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

739 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt