Bilmek istediğin her şeye ulaş

Futbol tarihinin en başarısız transferleri nelerdir?

Bugüne kadarki en başarısız transfer Southampton tarafından yapılan Ali Dia transferidir.. Eski GS'lı teknik direktör Souness'in ( FB stadına bayrak diken olarak bilinir ) George Weah'in tavsiyesiyle aldığı bir oyuncudur, kendisi George Weah'ın kuzeni ve aslında sadece bir atlettir. Hayatından hiç futbol oynamamıştır. Souness hızlı bir forvet aramaktadır ve o esnada Ingiltereye okumak için gelmiş olan Dia Weah tarafından Souness'a önerilir ( Weah'in yaptığı da tam bir terbiyesizliktir aslında :) ). Oyuncu bu sebepten 1 aylık kontrat imzalar ve baya iyi para alır :)

Ve ilk maçında Leeds'e karşı forma giyer.. 32. dakikada oyuna girdiğinde görürler ki adam topun yuvarlak bişi olduğunu bile yeni görmüştür.. Top kontrol edemez, pas atamaz ne yapacağını bileme halde sağa sola koşturur.. Tam bir saçmalık ibaresidir kendisi :)) 20 dk sonra oyundan alınır ve bir daha hiç futbol oynamaz :)
  • Paylaş
Takımlar ve taraftarlarınca değişiklik gösterecek bu göreceli soruya İtalyanlar 2003 yılından bu yana ortak bir görüş kazandırmıştır.

İtalya'nın Rai Radio 2'de yayınlanan bir programın ilk olarak 2003 yılında başlattığı bu uygulama günümüzde de halen devam etmektedir. Artık daha yaygın bir oylama işleminden geçen anket sonucunda, her yıl beklentileri karşılayamayan oyunculara Bidone D'oro ödülü (radio.rai.it/radio2/bidone) ödülü verilir. Türkçe karşılığı ise "Yılın Bidonu"dur.

Galatasaray'ın bonservisi Juventus'ta olan oyuncusu Felipe Melo 2009'da, Beşiktaş'ın Inter'den transfer ettiği Ricardo Quaresma da 2007 de bu ödülü kazanmışlardır. Fenerbahçe'nin bu yıl tranfer ettiği Miloş Krasiç ise 2011'de 3. olmuştur. Ayrıca benzer bir uygulamanın Fransa ayağında da eski Fenerbahçeli oyuncu Diego Lugano 2011'de yılın bidonu seçilmiştir.
  • Paylaş
Fenerbahçe için son dönemlerde Maldonado, Josico, Guiza, Bilica; Galatasaray'ın geçen sezonlarda yaşadığı sıkıntı döneminde aldığı Zapata, Culio ve Stancu; Trabzonspor'da Kiki Musampa; Beşiktaş'ta ise Tabata transferleri lig tarihimizin son dönemlerdeki en kötü transferleridir.
  • Paylaş