Bilmek istediğin her şeye ulaş

Futbolcuların oruç tutması sizce ne kadar doğru?

İnanç, bir insanın en büyük özgürlüklerinden biridir. Doğal olarak başka bir kimsenin veya kimselerin insanların inançlarına karışması, karşı çıkması gibi durumlar uygun değildir.

Futbol, günümüzde iyice endüstrileşen yapılardan biri haline gelmiştir. Futbolcular ise bu endüstride profesyonel olarak yer edinen sporcular haline gelmiştir. İnanç ve futbolun birleştiği noktada ise tartışmalar başlamıştır.


Özellikle müslüman ülkelerde rastlanılan bu durum, artık sahalardaki dini inancı İslam olan birçok futbolcuyla birlikte gündem olmuştur. Avrupa'daki birçok ligde bunun örneklerini görmek mümkündür. Özellikle Türkiye'de de oruç tutan futbolcular, ramazan ayı itibariyle bir şekilde haber yapılır.


Eğer bir futbolcu, futbola profesyonellik olarak bakıyor ise kulüplerin ve ya teknik yetkilinin şartlarına da uyması gerekmektedir. Ancak en başta dediğimiz gibi dinin inanç karışılamaz bir özgürlüktür. Özellikle son yıllarda ramazanın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte, tutulan oruç saatinin uzaması ve bir sporcunun en çok karşılaştığı şey olan sıvı kaybının artışının futbolcuları zorladığı bir gerçektir.
  • Paylaş
Eğer maça girmesi gerekiyorsa yüksek efor sarfedip su kaybedeceği için oruç tutması sağlığı açısından büyük risk taşır.Sağlığımızı korumakta en az ibadet etmemiz kadar önemlidir bu yüzden maç yada antrenman esnasında oruçlu olmak mantıklı ve sağlıklı değildir..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

702 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları