Bilmek istediğin her şeye ulaş

'g' kuvveti nedir?

"g" kuvveti aslında bir kuvvet değil dünyamızın yerçekimi ivmesidir, birimi m/s2 ya da N/kg'dir. Serbest düşüşte ya da cisim yere dik olarak yukarı doğru atıldığında birim zamandaki hız değişimini ifade eder. Fizikte "g" ve "G"yi karıştırmamak gerekir. "G" herhangi bir cismin çekim ivmesini temsil ederken "g" sadece dünyamızın yerçekimi ivmesini temsil eder.

Newton'ın ikinci hareket yasasına göre bir cismin etki edebileceği kuvvet cismin kütlesi ve ivmesinin çarpımına eşittir. Belki hatırlayanlar olacaktır "F=m*a". (m: kütle (kg), a: ivme (m/s2), F: kuvvet (N)) Cisme etkiyen yerçekimi kuvvetini bulmak için de cismin kütlesi bu ivme değeriyle (g) çarpılarak kütlenin ağırlığı yani kütleye etki eden yerçekimi kuvveti bulunur. 1 kg kütlenin yere ve yerin o kütleye uyguladığı kuvvet ters yönlerde olmakla beraber 1kg*9.80665m/s2=9.80665kgm/s2 yani yaklaşık 9.81N (Newton) olur.
Havacılık, roket bilim, lunapark, F1 gibi hız yapılan sektörlerde bu birim genellikle kişinin üstüne etki eden kuvveti ifade etmekte kullanılır. Bir uçak ya da roller-coaster hızlanırken, yavaşlarken, virajları alırken, havada dönerken aracın içindeki kişiler de aracın ivmesine (dönüşlerde bir de merkezcil "sentripedal" kuvvete) maruz kalırlar ki bu da kişinin mesela koltuğa bastırılmasına, yana ya da öne savrulmasına neden olur. Burada kişilerin üstüne etki eden kuvvet 2g, 5g, 10g gibi birimlerle ifade edilir. Bunun anlamı ise mesela 70kg bir insanı ele alır ve onu 5g'lik bir ivmeye maruz bırakırsak o kişinin ağırlığı ivmenin ters yönünde 5 katına çıkar. Yani kişi o esnada bastırıldığı yönde yerçekimini 5 katıymış, kendisini 350 kiloymuş gibi hisseder.
  • Paylaş
Şaman Bayyurt (@chamacon) eyvallah abi, sağol cevap için. Şimdi size USA Air Force'un 2 G test videosunu göstereceğim. Lütfen sırayla izleyin.

1 - G TEST


2-G Monster / Bu adam 9G kaldırıyor. Çoğu insan bu G kuvvetine dayanamaz. İlk video'dakilerin çoğu 5G'de bilinç kaybı ve bayılma yaşıyorlar.

  • Paylaş
Cisimlere kütleleri ile doğru orantılı olarak g yer çekimi ivmesinin uyguladığı kuvvet.

daha çok hareketli araçlarda ani hızlanma ve yavaşlamalarda bu araçların veyahut aracı kullanan insanların maruz kaldığı kuvvetlerde kullanılır.
sesden hızlı giderken yön değiştirmeye kalkarsanız çok büyük bir kuvvete maruz kalırsınız, zaten sert bi dönüş yapmaya kalksanız uçak parçalanır heralde
8g ye kadar pilotlar dayanabiliyordu mesela.

savaş pilotlarında kanı vücudun üst bölümlerinden bacaklara doğru gönderebilen güç. Beyne kan az gidince ki bu 30 saniyeyi bulabiliyordu pilot geçici bilinç kaybı yaşar(dı) . Önce renkler siyah beyaza dönüşür sonra geçici baygınlık yaşanmasına neden olur. Teknolojinin gelişmesi ile geliştirilen özel giysi sistemleri ile önlenebilmektedir.anti g giysisi ile savaş pilotlarının etkisini azaltabıldıgı bır güç... Fizik
  • Paylaş