Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gabin nedir? Gabinin varlığı durumunda hukukun tanıdığı haklar nelerdir?

Gabine Türk Borçlar Kanun'unun 28. maddesinde yer verilmiştir. Gabinin olabilmesi için; edimler arasında aşırı oransızlık, zor durumda olma ve karşı tarafın sömürü kastıyla hareket etmesi şartlarının bulunması gerekir. Gabinde sözleşme kurulduğu anda geçerlidir, irade beyanları uygundur ve sözleşmenin konusunda ahlaka aykırılık yoktur. Ancak burada bir kişiyi sömürmekten dolayı geçerli ve ahlaka aykırı olan bir sözleşmeyi iptal etme hakkı doğmaktadır. Eğer gabin varsa o sözleşme iptal edilebilir durumdadır. Sömürülen tarafın bozucu yenilik doğuran hak çerçevesinde 1 yıl içinde iptal etme hakkı vardır.

Gabinde tazminat istenebileceğine dair bir hüküm yoktur ancak kıyasen madde 31/2 uygulanarak gabin sebebiyle iptal edilmediği durumda da tazminat istenebilir. Ancak kişi gabinde iptal hakkından feragat etmişse, bu durumda tazminat istenemez.
  • Paylaş
İki tarafın borçlu olduğu sözleşmelerde taraflardan birinin zorda kalma halinde tecrübesizliğinden ya da düşüncesizliğinden istifade edilmesine gabin denir.
Bir sözleşmenin gabine maruz kalması halinde zarara uğrayan taraf 1 yıl içinde sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6024 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt