Bilmek istediğin her şeye ulaş

Galaksi neden farklı renklerde görünür?

İzlediğim bir kaç belgeselde öğrenmiştim gözlemlenen galaksinin renkinin yaklaşmakta veya uzaklaşmakta olduğunda farklı göründüğünü. Ancak milyonlarca renk tonu var, bu konuda genel olarak yapılmış daha kapsamlı bir açıklama var mı?Düzenle
Bahsettiginiz ilgili belgeselde uzaklasma ve yakinlasmadaki renk degisimi tayfta gerceklesir. Gokcisimlerinin tayfini aldigimizda eger o cisim uzaklasiyorsa tayf cizgileri kirmiziya, yakinlasiyorsa maviye kayar. Tamamen doppler etkisinden kaynaklanan bir durumdur. Dolayisiyla ozel bir renk tonu verilmiyor.
  • Paylaş
Sorduğunuz renklerden kastın ne olmasına göre değişir cevap.
Eğer Hubble Uzay Teleskobu gibi teleskopların çekimlerinde galaksilerin ya da bulutsuların farklı renklendirmesini sorarsanız cevap şudur;
Aslında fotoğrafların hepsi tüm renklerin yani tüm ışığı içeren siyah beyaz fotoğraflardır. Hubble arşivine bakarsanız eğer bunu görebilirsiniz. Bilim insanları bir bulutsuda, galakside ya da herhangi bir objede hangi elementlerin içerdiğini bulmak isterlerse filtreleme yaparlar. Bu nedir?
Her element bir ışık ona çarptığında atomları fotonun enerjisini emer, en üst düzeydeki elektronu fazla enerji ile bir yörünge seviyesi yukarı çıkar, tekrar foton yollayarak enerji salınımı yapıp eski yörüngesine düşer. Bu foton salınımında yani yansıyan ışıkta, elementin karakteristiğine göre belli renkler soğurulur. Buna elementlerin renk tayfı denir. Bu şekilde filtrelemer ile galaksilerin içerdiği elemenlet bulunur. Örnek; hidrojen elementlerinde kırmızı, oksijen gibi elementlerde mavi renkler görülür yanlış hatırlamıyorsam. Bundan dolayı aynı galaksinin çok farklı renklerini de görebilirsiniz.
Bir başka açıklaması da, görülebilir ışık, kızılötesi ışık gibi filtrelemer yapılmasıdır. Buna örnek en sn yayınladığım yazıda var.

erhankilic.pro/hubbledan-yeni-yaratilis-...

Eğer kızıla veya maviya kaymayı soruyorsanız cevap şudur;
Doppler etkisi ile bir galaksi bizden uzaklaşıyorsa kızılay kayıyordur. Yakınlaşıyorsa maviye kayıyordur. Bu uzaklaşırken veya yakınlaşırken galaksilerin veya herhangi bir objenin yansıyan ışığının renk kayması olarak kıza tanımlayabiliriz. Bknz: Doppler Etkisi
  • Paylaş
1

Erhan Kılıç, Hımmm sadece soruyu okuyarak cevap verdiğimde doğal olarak renklerden kastettiğinizi anlayamamışım. İnploid'in açıklama kısmını en azından benim için dikkatimi çekecek şekilde tasarıma koyamamasından diyebilirim.

Merhaba Fazlı bey
Bununla ilgili önce şu örneği vermek istiyorum, bir demiri yüksek sicakliklara kadar ısıttığınızda kırmızıdan beyaza doğru bir renk değişimi gözlenir aynen bu örnekte olduğu gibi Yıldızlarda yüzey sıcaklıklarına göre belli dalga boylarında ışıma yaparlar , yakıtı fazla olan genç yıldızlar mavi nispeten enerjisi daha az olan yaşlı yıldızlar kırmızı renkte ışıma yaparlar.
Bunun dışında gördüğünüz her galaksi resmine de inanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü ışık bizlere (yani teleskoplara) ulaştığında ışık kaynağının hareketinden dolayı Doppler kaymasina uğrar kırmızı yada maviye kayar hatta bize gelen ışık çok uzaklardan geliyorsa görünür ışık bölgesinde bile olmaz. Astronomlar da bu gelen ışınları filtreleme işleminden geçirerek gerçek renklerini vermeye çalışırlar tabi bu süreçte azıcık hayal gücü de devreye girebilir.
  • Paylaş