Bilmek istediğin her şeye ulaş

Galata Kulesi hangi özelliklere sahiptir?

Galata Kulesi

İstanbul’u kuşbakışı görmek isteyenlerin mutlaka tercih edeceği mekanlardan birisi olan Galata Kulesi, Bizans’tan günümüze ulaşan antik bir kuledir. Galata semtinden yükselen bu kule, İstanbul’un önemli simgelerinden de birisidir.

Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak inşa ettirilmiştir. Dünyanın en eski kullerinden biri olan Galata Kulesi, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yenilenmiş ancak IV. Haçlı Seferleri sırasında yeniden hasar görmüştür.

İnşa ettirildiği ilk dönemde askeri amaçlarla kullanılmış, ancak 16. yüzyılda suçluların hapsedildiği bir zindan işlevi görmüştür. Daha sonra 17. yüzyılda ambar olarak kullanılan kule 1714 yılına gelindiğinde ilk kez Osmanlı döneminde itfaiye için yangın kulesi görevini görmüştür. III. Selim döneminde yanan kule, daha pek çok kez de yangın ve fırtına nedeniyle tahrip olmuştur.

Bugünkü halini 1965-1967 yılları arasında yapılan onarımla alan Galata Kulesi 69,90 metre yüksekliğinde ve 16,45 metre çapındadır. Boğaz ve Haliç manzarasına sahip olan bu nüyüleyici yapının içerisinde turistik bir restoran da yer almaktadır.

IV. Murad döneminde Hazarfen Ahmed Çelebi’nin takma kanatlarıyla Galata Kulesi’nden atlayarak uçtuğu ve buradan Boğaz’ı geçip Üsküdar’a indiği anlatılmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

449 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları