Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gamların çeşitleri nelerdir?

Gamlar sayıca çok fazladır. Temel olarak cinsiyetlerine (majör ve minör) göre ayrılırlar ama bu da kural değildir bir çok hermafrodit (kromatik, hexatonik gibi) gam da mevcuttur. Bütün gamları öğrenmek ve kullanmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle çaldığın müziğe göre sevdiğin gamları seçip onlarda ustalaşman gerekir. Mesela rock, blues, pop, reggae çalanlar öncelikle pentatonik (majör ve minör) gamları kullanır onların üstüne 1. ve 2. blue note'ları eklerler. Metal çalanlar ionian, dorian, frigian, lidian, mixolidian, eolian, lokrian gibi kilise gamlarını kullanırlar. Örneğin, metal çalmamıştır ama Zappa'nın özel sound'unu veren mixolidian'dır.

Klasik Türk Müziği gamları da tamamen ayrı bir dünyadır, orada iki tam ton arası diyez, bemol gibi ikiye değil komalar halinde dokuza bölünür ve bir yığın gam da orada çıkar. Muhtemelen onların üstüne iyi Türkçe kaynaklar bulacaksındır. 

İstersen şu sayfaları bir incele, Almanca bilmesen de en kapsamlı sayfa orası.  de.wikipedia.org/wiki/tonleiter, buradaki gamları incelerken dikkat etmen gereken şey: H ile belirtilen nota Si'dir B ise Si bemole takabül eder.
İngilizcesi de burada: de.wikipedia.org/wiki/tonleiter, ne yazık biz Türkler Wiki'mizle pek ilgilenmediğimizden Türkçesi boş gibi bir şey. Birimizin oturup Almanca'dan tercüme etmesi gerekir. :)
  • Paylaş
Majör ve Minör gam olarak temelde ikiye ayrılır ancak müzikte iki tame gam var demek, araba 4 tekerlekli bir araçtır demek gibidir. Majör her ne kadar temel olarak gözüksede majörün melodik hali de vardır ki jazz armonisinde sıkça kullanılır.
Minör ise armonik ve melodik olarak temelde iki ayrılır. Ancak gam'ların illa majör yada minör olarak çağırılması da gerekmez. Diminish de bunun için bir örnektir. Türk Müziği yada Japon müziğine (genelde pentatoniktir) bakacak olursak orada da ap ayrı bir dünya olduğunu görürüz. Jazz ve blues için de bunu söyleyebiliriz.


  • Paylaş
Majör Gam:Bu temel gamdır,diğer gamlar için majör gam üzerinden değişiklikler yapılır.
Minör Gam:Melodik minör ve armonik minör olmak üzere ikiye ayrılır.
Majör gam daha baskın,minör gam daha yumuşaktır.Gitarda ikisini arka arkaya deneyerek aradaki fark anlaşılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2747 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları