Bilmek istediğin her şeye ulaş
Yeraltından çıkan sıcak su kaynağıdır. Aktif yanardağların bulunduğu bölgelerde oluşur. Derinlerde ki magmaya veya yakınına kadar ulaşan yeraltı suları ısınarak kaynamaya başlar. Oluşan buhar ve gaz basıncı derinlerdeki suyu büyük bir kuvvetle dışarı fışkırtır.
Ülkemizde gayzer kaynağı yoktur.

Gayzer

Oluşum şöyle gelişiyor; Gayzerlerin püskürttüğü sıcak suyun kaynağı ısınan yeraltı sularıdır. Yerin derinliklerine doğru basınç arttığı için, yeraltı sularının kaynama noktası normal atmosfer katmanındaki suyun kaynama noktasından çok daha yüksektir. Bu nedenle, yeraltı sularının buharlaşabilmesi için 100°C'nin çok üstündeki sıcaklıklara ulaşmış olması gerekir. Sular iyice ısınıp buharlaştığında, bu buharın basıncıyla yukarıya doğru itilen suların bir bölümü yüzeydeki katmanlardan dışarı çıkarak taşar. Bu taşkın sırasında su kütlesi azaldığı için alttaki basınç da azalır; böylece kaynama noktası düşer ve yeraltı sularının büyük bölümü bir anda buharlaşır. Genleşerek yayılan bu buhar, kaynayan suları da birlikte sürükleyerek büyük bir kuvvetle dışarı püskürür.

Gayzer Örnekleri;
  • Haukadalur / İZLANDA
Haukadalur, dünyanın en ünlü gayzer yataklarından biridir. Günde üç kere püskürme özelliğine sahiptir. Bölgede bulunan diğer bir gayzer olan Strokkur ise her 10 dakikada bir fışkırıyor.

Gayzer

  • Gayzer Vadisi / KAMÇATKA - RUSYA
Rusyan'nın doğusundaki Kamçatka bölgesinde yer alan Gayzer Vadisi, dünyanın en büyük ikinci gayzer vadisiolma özelliğine sahiptir.

Gayzer

  • El Tatio / ŞİLİ
Şili'nin kuzeyindeki And Dağları'nda bulunan El Tatio güney yarımkürenin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük gayzer alanı olma özelliğine sahiptir.

Gayzer
  • Paylaş