Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gaz sancısı neden oluşur?

Gaz sancısı sindirim sisteminde oluşan bir olaydır. Bildiğiniz gibi alınan gıdalar ağız, özafagus, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs yolunu izler. Bu yola yiyecekler tüketilirken gaz da alınır. Besinlerin tam olarak sindirilememesi ve bu gazın çıkartılması normal olanıdır. Günde 6-10 kez gaz çıkarmak normal olanıdır.

Kullanılan bazı ilaçlar, besinler kabızlığa neden olabilir. Kabızlık gaz sancısına neden olan faktörlerden biridir. Hamileliğin son aylarında doğru uterusun genişlemesi ve kalın bağırsağa bası yapması sonucu kabızlık ve beraberinde gaz sancısı meydana gelebilir.

Yiyeceklerle alınan havanın dışında bir de kalın bağırsakta, vücudun normal florasında bulunan bakteriler gaz oluşmasına neden olur. Meyve, sebze, baklagiller gibi gıdalar içerdikleri yoğun liften gaza neden olabilir. Yoğun lifli gıdalar bağırsakların çok fazla çalışmasına neden olur. Gaz yapan yiyeceklerin az pişirilmiş olması yine gaz sancısının oluşmasına neden olur.

Gaz sancısını geçirmek için;

  • En kolay yöntem ılık bir bardak su içmektir.
  • Katı gıdaları bir süre tüketmeyin, sulu besinler tüketin.
  • Sıcak su torbası uygulamak en iyi çözümlerden biridir ancak uygulanacak bölgede cerrahi bir girişimin olmaması gereklidir. ( Örneğin apandisit ameliyatı olan birinin bu uygulamayı yapmaması gereklidir.)
  • Egzersiz yapmak ve yürümek gaz sancısını ortadan kaldırır ve gaz çıkışını kolaylaştırır.
  • Paylaş