Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gazeteler çok az bir kitle tarafından okunmasına rağmen, gerekli olan finansal desteği nereden sağlamaktadır?

Bilinen büyük gazeteler dışında daha da küçük kitlelere hitap eden gazeteler maddi gücünü nereden sağlamakta ve nasıl kar etmektedir?Düzenle
Gazetecilik aslında kâr olarak çok iyi bir iş. Üniversite yıllarında bir yerel gazetede çalıştım. Gazete belirli bir meslek grubuna hitap ediyordu ve reklam gelirleriyle patron kendini bayağı büyütmüştü. Çünkü gazeteye reklam almak gerçekten iyi bir kar. Bir sayfanın 1/4'üne reklam aldığınızı düşünürseniz bu reklamın fiyatı yaklaşık 10000 TL. Evet. Gerçi Türkiye'deki tüm meslek odalarına ve belli başlı şirketlere giden bir gazeteydi ama sonuçta belli bir kesime hitap ediyordu.

Diğer türlü düşündüğümüzde yerel gazetelerde de aynı durum söz konusu, reklam finansal kaynağı büyük oranda karşılıyor. Bir yörede genellikle en fazla iki yerel gazete çıkar. Çünkü üçüncü veya dördüncü gazete olunca bir süre sonra birkaçı finansal krize uğrar. Zaten kısıtlı bir alanı vardır okuyucunun. Bu nedenle yörede en çok okunan gazete ortaya çıkar ve verilen reklamlar da bu gazeteye verilir. Türkiye'nin birçok ilçesinde bu durumu görmek mümkün.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

108 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları