Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gazeteler neden enine düzgün yırtılmaz?

Gazeteler
Bir kağıdın mikroskop altında incelenmesi...


Gazete kağıdının ana maddesi selülozdur yani ağaçtır. Gazete kağıtlarında selüloz lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir. Bu yüzden gazete kağıtları dikey olarak düzgün bir biçimde yırtılabilir. Kağıt lifinin dikey olmasının sebebi ise kağıdın üretiminden kaynaklanır. Kağıttaki lifler çok az su içerir ve üretim bandında bandın hareketi boyunca yayılır. Üretim bandında su sonradan kurur fakat lifler kağıtta uzunlamasına kalır. Bu yüzden dikey olarak birbirine kenetlenmiş olur.
  • Paylaş
Alıntı: Hepimiz bu deneyi evlerimizde bir kez dahi olsa yapmış bulunmaktayız. Dikey doğrultuda kestiğimiz gazete kağıdı düzgünce yırtılırken yatay yani enine yırtmak istediğimiz gazete kağıdı ise zıkzaklar çizerek düzgün olmayan bir görüntü ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Gazete kağıdının bir çok matbaa malzemesinin olduğu gibi ana maddesini ağaçlar oluşturmaktadır. Bir çok ağacın uzun uğraşlar sonucu işlenmesi ile ham madde artık üzerine yazılabilir bir hal almaktadır. Ham maddesi olan ağacın liflerinden yapılmakt aolan evlerimizin vazgeçilmezi gazeteler dikey olarak liflerin dizilmesi ile üretilmektedir.
Bu sebepten dolayı ise yırtılmak istenildiğinde gazete dikey doğrultuda liflerden oluştuğu için yırtılma çizgisi yönünü kaybetmeden işlemi sonlandırabilir. Liflerin boylarına parelel olarak uygun bir yırtma yapılabilmektedir.
Enine yırtılma yapıldığında ise karşılaşılan her lif yeni bir zikzagın oluşmasına ve düzensiz bir yırtılmaya neden olmaktadır. Peki gazetelerin imalatında neden lifler dikey olarak kullanılmaktadır. Liflerin sulanması yapıldığında kurumaya bırakılan kağıtlar dikey olarak uzamakta ve bu nedenlede lifler dikey bir şekilde dizilmektedir.
  • Paylaş
Kurumuş selüloz gevrek bir malzemedir, her ne kadar gazete kağıdı hiçbir müdahale yapmadan boyuna güzel yırtılsa da gazete kağıdını enine katlamak suretiyle selüloz liflerinin katlama çizgisi üstünde kırılmasını ve gazetenin enine de düzgün yırtılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

953 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları