Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelik meme kanserini önler mi?

Meme kanseri, kadınlarda gebelik ve doğum sonrası görülen en sık kanser türüdür. Gebelik sonrasında memelerin büyümesi ve şişmesi nedeni ile kitle tespiti daha zordur. Kitlenin geç fark edilmesi teşhisin süresini uzatır.

Gebelik ve emzirme dönemimdeki hormonal değişimler meme dokusu üzerinde değişik etkilere sahiptir. Bu nedenle de kanserler oluşabilir. Sık doğum yapanlar ve emzirme dönemi uzun olan bayanlarda meme kanseri görülme riskleri azalmaktadır. Özellikle doğumlarını genç yaşta yapan bayanlarda meme kanseri görülme olasılıkları azalmaktadır. Gebelik sonrası dönemde bir yıldan daha uzun süreli emzirmek de meme kanseri riskini bir miktar azaltmaktadır.

Uzun süreli estrojen hormonuna maruz kalan kişilerde meme kanseri görülme sıklığı artmaktadır. Erken adet görmeye başlayan genç kızlarda (12 yaşından önce) ve geç menopoza giren bayanlarda (55 yaşından sonra) meme kanseri risklerinin arttığı tespit edilmiştir.

Gebelik ve sonrasında meme kanserinin teşhisi için her ay menstrüasyondan 1 hafta önce kendi kendinize elle muayene yapın. Kendi vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Teşhisin gecikmesini göz önünde bulundurun ve doktor muayenesini de yaptırın.
  • Paylaş
2

Seda Atadan, açıklama oldukça ilgimi çekti ama ; onkoloji bölümünde yüksek yapan bir arkadaşım her kadının hamile kalması gerektiğini ileri yaşlarda oluşan kitlelerin doğum yapmamış kadınlarda daha çok görüldüğünü ve genellikle kitlelerde kanser teşhisi ile sonuçlandığını belirtmişti. Bunun nedeni olarak kadın vücudunun gebelikte östrojen salgısının azalması ile vücudun bu hormondan az etkilenmesiyle bir dinlenme dönemi geçirmesi olduğunu söylemişti. hatta erken yaşta doğum önerilmesi daha önce kist ve kütle görülmüş yada operasyon geçirmiş kadınlarda önerilmesinin nedeni de bu neden ile vücudun yeni kitle yapmaması için ve dengelemek için bir sürece tabi bırakmak olarak hatırlıyorum. buna göre doğum sonrası çok görülür olmasını anlayamadım. oluşan çikolata kistlerinin bile ileri ki yaşlarda ve günümüz de bu kadar çoğalmasının geç annelik olduğu kanısı olduğunu da belirtmek isterim. meme kanseri ile aradaki doğum bağını kuramadım .

Gonca Köse, Gebelik süreci meme kanserini önleyici bir süreçtir. Evet bu konuda hem fikir olmuşuz. O zaman neden doğum sonrası en fazla görülen zaman ? diyorsunuz anladığım kadarı ile, postpartum dönemde göğüsler şişkinlik ve hassasiyet gösterir özellikle emziren annelerde kitle tespiti zor olduğu için teşhis de gecikir. Yani anne adayı gebe kalmadan önce de kansere yakalanmış olabilir ancak gebeliğe denk geldiği için anlamak güçleşir bu nedenle en sık görülen zaman olarak bilinir.

Gebelik hakkında bir bilgim yok ama emzirmenin meme kanserini büyük ölçüde önlediğini biliyorum. Fakat bütün kanserlerde en önemli etken maalesef genetik
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

512 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt