Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelik zehirlenmesi nedir?

Diğer adı preeklampsidir. Aslında adıyla alakası olmayan bir rahatsızlıktır. Çünkü zehirlenmelerle alakası yoktur. Esas olarak gebelikte tansiyon yükselmesidir. Belirtileri yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem) , idrarda fazla miktarda protein atılımı gibi etmenlerdir. Gebelik zehirlenmesi özellikle sara nöbetlerine benzeyen nöbetlerle kendini gösterir. Şiddetli gebelik zehirlenmesinde ciddi problemler olabilir. Böyle bir durumda bebeğin alınması gerekir. Gebelik zehirlenmesi fark edildiğinde tansiyon ölçümü yapılmalıdır.
  • Hafif gebelik zehirlenmesinde tansiyon/kan basıncı 140/90 mmHg üzerindedir.
  • Şiddetli gebelik zehirlenmesinde ise 160/110 mmHg üzerindedir. Bunların yanında idrar dahlilleri, idrarda protein düzeyi, kan tahlilleri, göz dibi muayanesi gibi tahlillerde yapılmalıdır.
Gebelik zehirlenmesinin tüm gebelerde görülme ihtimali %5-10'udur. Gebelik zehirlenmesi hastalarının yaklaşık dörtte üçü hafif, dörtte biri şiddetli derecededir. Bu nedenle her gebenin düzenli kontrollerini yaptırması gerekir.
  • Paylaş
Gebelik zehirlenmesi; gebeliğin son üç ayında görülen tansiyon yükselmesi, dem ve idrarda protein bulunması ile ortaya çıkan sorunlar olarak adlandırılır. Gebelik döneminde çok tehlikeli bir problem olduğu için gebelerin düzenli olarak doktor kontrollerine katılması ayrıca önemlidir.
Gebelik zehirlenmesi genelde tüm gebeliklerin % 10’unda görülen bir durumdur. Bu durumda Anne ile bebek arasında bulunan damarlarda 19. Haftadan sonra beklenen gelişim gerçekleşmez. Ayrıca bebeğe giden kan akımı kısıtlanır, bebeğin gelişmesi geriler ve gebelik zehirlenmesi gerçekleşir.
Gebelik zehirlenmesinin sonuçları
Preeklamptik gebelikler de, plasentanın erken ayrılması çok sık görülmekte ve ciddi kanamalar meydana getirmektedir. Annede ise bu durum yüksek tansiyona sebebiyet vererek organların hasar görmesine neden olur. Örneğin; karaciğer, böbrek ve beyin bu durumda etkilenen ilk organlar olmaktadır. Tansiyonun çok yükseldiği annede çeşitli krizler görülmektedir. Bu krizler sara krizine benzemektedir. Gebelik zehirlenmesi sonucu bu durum bebeğin ve annenin hayatını oldukça riske sokmaktadır ve hayati tehlike oluşma ihtimali çok yüksektir.

Kaynak : tupbebeknedir.com/gebelik-zehirlenmesi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

540 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt