Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelikte hemoroid riski neden daha yüksektir?

Gebelikte hemen hemen bir çok şeyin riski artmaktadır. Hatta gebelik öncesi görülmeyen hastalıkların gebeliğin yol açmasıyla görülebilir. Örnek verecek olursam; gestasyonel diyabet, preeklemsi, varisler... Daha detaylı bilgi için; Gebelikte fizyolojik değişimler yazısını okuyabilirsiniz.

Hemoroid ( bağsur ) oluş şekli ve görüntü olarak vücudun diğer yerleri ve bacaklarda görülen varislerden farklı değildir. Gebelikte varislenme de çok fazla olur. Hemoroid rektum ve anüs çevresindeki toplardamarların yani venlerin genişlemesi ve kanın bu genişlemiş damarlar içinde göllenmesidir. Gebelik, hemoroid oluşumunu ya da var olan hemoroidlerin yarattığı şikayetlerin artmasını kolaylaştıran bir durumdur. Çünkü gebelikte karın büyüdükçe iç organlara olan basınç artmaya başlar. Özellikle sindirim sisteminde şikayetlere yol açar. Kabızlık görülür. Kabızlıkta hemoroid riskini ıkınmaya bağlı artırır.

Özellikle vena cava denilen ve kirli kanı vücudun alt kısımlarından kalbe taşıyan ana toplar damardaki basınç artar. Alt kısımlardaki toplar damarlarda kan akımı yavaşlar. Sonuç olarak artan direnç ve içinde kan akımı yavaşlayan bu toplardamarların duvarı genişler. Doğum anında ıkınma sonucu oluşabilir.
  • Paylaş