Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelikte ilaç kullanmak zararlı mıdır?

Gebelikte hiç bir ilaç kullanılamaz diyemeyiz. Doktor kontrolü ile bazı ilaç grupları kullanmak bebeğe olan zararı minimum tutar. Örneğin gebelikte bir kadın enfeksiyonlara yakalanabilir bunun için kullandığı antibiyotiği mutlaka doktora giderek almalıdır. Çünkü bazı antibiyotiklerin bebeğe zararı kesindir, bazıları ise hiç bir yan etki yapmaz. Gebelikte en sık karşılaşılan üriner yol enfeksiyonlarıdır bununla ilgili antibiyotikler kullanılır.

İlaç kullanımı gebelikte hassas bir konudur. Hekim yarar zarar ilişkisine bakarak ilaç tedavisine karar verir. Verdiğim örnekte olduğu gibi üriner yolun tedavisiz bırakılması durumunda bu sefer riskli gebeliğe zemin hazırlanmış olur. Enfeksiyonlar erken doğum ve prematüre bebeğe neden olabilir.

Ağrı kesicileri genelde doktora danışmadan kullanırız, gebelikte bu hataya düşmemek gereklidir. Yine doktor rehberliğinde bir ağrı kesici kullanmalıdır. ( ağrısı çok olduğu zaman... )

İlk aylarda mide bulantısı için kadın doğum hekimi buna bazı ilaçları yazabilir. Ancak daha doğal yollarda geçirmeye çalışabilirsiniz. Hamilelikte mide bulantısı için neler yapılabilir? Bunun dışında eğer reflü gibi şikayetiniz varsa antiasit kullanmak bebeğe zarar vermez. Midenin asiditesini düzenleyicidir.

Konuyu özetleyecek olursam, gebelikte doktora danışmadan ilaç kullanımı zararlıdır. Kontrolsüz ilaç kullanımı anomalili bebeğe neden olabilir. Bunun dışında prematüre bebek olabilir. Anatomik ve mental olarak problemli bebeklerin doğmasına kontrolsüz ilaç kullanımının neden olduğu bilinmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

240 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt