Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelikte sigara içmenin çocuğa zararları nelerdir?

Sigara

Sigara kullanımının zararının başlı başına bireye ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Bunun gebelik dönemi boyunca da devam ettiğinin bilincinde olmak gereklidir. Gebelik dönemi yeni gelişen birey için hassas bir dönemdir. Yediğiniz içtiğiniz gıdaların önemi bile çok büyüktür. Sigara içmek ise yapılacak en büyük yanlışlardan biridir. Sigara içen kadınların %70’i gebelik döneminde de buna devam etmektedir.

Hamilelik esnasında anne ve bebek kan alışverişi içindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler direkt fetusa geçer. Sigarada bulunan nikotin damarların büzülmesine neden olduğu için rahimin kanlanmasına da etki eder. Bunun sonucunda anne adayını üzecek bir çok durum gerçekleşebilir. Sigara da bulunan oksijen taşınmasını engelleyen maddeler hem annenin hem de bebeğin oksijen alımını kısıtlar.

Gebelik döneminde ilerleyen aylarca solunum sıkıntı normal olarak yaşanır ve yorgunluk hissi meydana gelir. Sigara içimiyle ekstra çalışan ciğerler ve kalp daha fazla yorulur anneye sıkıntı verir. Çarpıntılar artar. Hamilelikte zorlanır. Annenin sigara tüketimi fazla olursa normal doğumunu gerçekleştiremeyebilir. Çünkü solunum sıkıntısı olan anne adayı ıkınma işlevini gerçekleştiremez.

Anne sütünün kalitesi düşer ve bebek yeterli sütü alamaz. Bunun doğrultusunda da gelişimini düzgün bir şekilde tamamlayamaz.
Gebelikte sigara içen anne adayları diğer anne adaylarına göre daha çok;
  • Düşük / Abortus ( Gebeliğin ilk 20 haftasında oluşan gebelik kayıplarına düşük denir.)
  • Erken doğum (38 haftadan çok daha önce doğması)
  • Ölü doğum (Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.)
  • Erken membran rüptürü (Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.)
  • Dış gebelik ( Gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan uterus içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normal dışı bir gebelik durumudur.)
  • Anne adayının fazla sigara tüketmesi sonucu bebekte solunum sıkıntı, astım oluşma riski ve çeşitli alerjik reaksiyonların görülmesi de artar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

484 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları