Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelikte tiroid hormonunun (TSH) önemi nedir?

Hamile kalan bir kadında tiroit bezi yavaş çalışıyorsa, bu durum hamilelik boyunca fark edilmiyor ve dolayısıyla tedavi edilmiyorsa, o zaman bebekte gelişim ve özellikle zeka ile ilgili sorunlar saptanır. Bunun aksine kadında bu kez tiroit bezi aşırı çalışıyorsa, hipertiroidizm söz konusudur. Bu durumda, hipertiroidis olan bir kadının hamile kalması gerçekleşebilir ama erken doğum veya düşük problemlerine rastlanır.
Hamilelik öncesi nodülü olan kadınların, hamile kalmasında problem gözlenmez. Ancak nodülleri kanser riski açısından yakından takip etmekte yarar vardır. Nodüllerin hamilelik esnasında, gerek büyüme ve gerek olumsuz hücresel değişim yönünden etkilenmesi olabilir. Bunun yanında kontrol edilmeyen hipertiroidizm bebekte taşikardiye, erken doğum ve düşüklere veya doğumsal anomalilere yol açar. Ayrıca anneden plasenta ile bebeğe geçen antikorlar, bebekte hipertiroidiye neden olur. Hamilelik öncesi cerrahi veya radyoaktif iyodla tedavi edilmiş olan annelerin bunu mutlaka doktoruna bildirmesi gerekir. Hamilelik esnasında hipertiroidi tedavisinde kullanılan antitiroid ilaçların fetüse geçmesi ve bunun sonucu bebekte tiroid fonksiyon testleri bozularak guatr gelişebilir. Tiroid

Anneler, hamilelik sırasında tiroit hastalıkları yönünden nasıl beslenmelidir?
Dengeli beslenmenin yanı sıra mutlaka multivitamin ve mineral takviyesi yapılırken, iodine içerenler tercih edilmelidir. Hamilelikte iodine ihtiyacı normalde günde 150 mikrogram iken, 200 mikrograma çıkar. İyotlu tuz kullanılmalıdır. Ancak Hashimato tiroiditi olanlar ile hipertiroidisi olanlar dikkat etmelidir.


Tiroid
  • Paylaş
TSH hormonu gerçekten gebeliğin başından itibaren kontrol edilmesi gereken bir hormondur. Hatta hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuz bu değere de bakar, bazen bu değerin yüksek olması hamile kalmanızı engelleyebilmektedir.
Daha önceki cevapta da yazdığı gibi, malesef tüm kaynaklar TSH değerleri yüksek olan annelerin bebeklerinde beyin gelişimi ve zeka ile ilgili sorunların neredeyse yaşanma ihtimali %100 müş gibi bahsediyor.
Bir anne adayı için ilk aylarda en önemli şeylerden biri bebeğinin sağlıklı doğup doğmayacağı.
Bu nedenle yapılan kontrollerde hamilelik sürecinde TSH değerleriniz yüksek çıksa da doktorunuzun kontrolünde sürekli aldığınız ilaç seviyesi artırılacak ve her kontrolde TSH değerinize bakılacaktır.

AYRICA ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLGİ :
Tüm bu bilimsel makalelerde, doktorların bloglarında, kadın forum sitelerinde vs yazan tiroidli annelerin bebeklerinin beyin ve zeka gelişimi ile ilgili söylenen bilginin kaynağının neye dayandığını geçtiğimiz randevumda doktorumla konuştuk.
SADECE 58 ÇOCUK ÜZERİNDE YAPILAN BİR ÇALIŞMA
ANNELERİN HAMİLELİKLERİNDEKİ TSH DEĞERLERİ NET BİLİNMİYOR
ZEKADAKİ GERİLİK 7 YAŞINDA BU ÇOCUKLAR ÜZERİNDE YAPILAN IQ TARAMASINDA İNCELENİYOR.
SADECE BU ÇOCUKLARIN IQ SEVİYELERİNİN DİĞER ÇOCUKLARINKİNE ORANLA DAHA DÜŞÜK OLDUĞU GÖZLENİYOR
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

987 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt