Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gebelikte üçlü test nedir? Ne zaman yapılır? Sonuçları nasıl değerlendirilir?

Üçlü test yani triple test, gebelikte bebekte olası bazı kromozomal anomalileri ve nöral tüp defekti denilen doğumsal anomalileri araştırmak için yapılan bir testtir. İkili testteki gibi bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (edwards sendromu) olma riski belirlenir ancak bu sendromların bebekte kesin olarak varlığı belirlenemez. Eğer üçlü test sonucunda bu kromozomal anomalilerin bebekte olma riski yüksek çıkarsa kesin tanı için CVS veya amniyosentez yapılır. B-hCG ve serbest Estriol (uE3) ölçümü bu riskleri belirler.

Genellikle hamileliğin 16-20. Haftaları arasında, anne adayından az miktarda kan alınarak yapılır. Bazı laboratuvarlarda 15-22. Haftalar arasında değerlendirebilir.

Risk belirleme ikili testte olduğu gibidir. Down sendromu için 1/270, Edwards sendromu için 1/100 ölçüttür. Üçlü test sonucunda kromozomal anomali riski yüksek sonuç veren gebeliklerde bebek tamamen normal de olabilir, kesin sonucu belirlemek içinse CVS veya amniyosentez yapılır. 35 yaş üzerindeki gebelerde risk fazla olduğu için genellikle üçlü test yapılmasına gerek duyulmadan direkt olarak amniosentez önerilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

312 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları