Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gece araç kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Neticede burası Türkiye, kaptırmış giderken arkasında hiç bir ışık ya da deflektör olmayan bir at arabası sağdan tırıs tırıs gidiyordur, dalabilirsiniz.

Arkasında bırak deflektörü dörtlü pulluğuyla saatte 40 km ile giden traktöre dalabilirsiniz, sürülmüş olarak tabi:)

Tam kavşağı dönmüşken, bıçağını kapatma imkanı olduğu halde yolun 4 de 3 ünü kapatmış bir biçerdöverle kafa kafaya gelebilirsiniz, arkadan da dalabilirsiniz, amcamın zaten arkaya bakan yan aynaya baktığı pek vaki değildir.

Gece karşıdan gelen araçların sadece far ışığından mesafesini algılamak zorlaşır, alışınca yine kolaydır da, gündüz gibi olmaz tabi.

Gece -demiştik ya burası Türkiye diye, yol çalışması olan bölgelerde levha tabela neyim koymamışlarsa karanlıkta bir anda mucıra dalabilirsiniz, gece fark edilmiyor...aman frene basmayın, bırakın gazı gittiği yere kadar, dümdüz tutun direksiyonu..

Gece köpek en büyük risktir..Yolun sağından ya da sağ çaprazdan dört nala koşarak ölümüne sana kafa atmak isteyen köpeği, farlar sadece öne baktığı için, çok geç görürsün...aman frene basma direkt gazı kes, ez geç, ne çıkarsa bahtına..

Genellikle doğu illerinde inek, domuz ve eşek en büyük tehlikedir, köpeğe benzemez, çarptığınızda götürür...pek gece köylerin kasabaların açığından yanından geçerken hız yapmamakta fayda var..

Gözleriniz far ışığıyla yanmaya başlar, durup gözleri dinlendirmek lazım..

Araç içi ışıklar da rahatsız eder pek hissedilmez ama, iyice gösterge ışıklarını kısmak lazım..

Gece yolda durursanız, iyice yoldan çıkmaya çalışın, lastik mastik değiştirecekseniz aman, deflektör koyun otobanın ortasında geçenlerde 3 genç ezildi lastik değiştirirken..

Uzun-kısa yapmak (selektör) rahatsız eder ama, sollarken mutlaka yapın, hareketlerinden sizi fark ettiğini görün...(gündüz aynasından mesela kamyon şoförüne bakılmalı, aynaya bakarsa yüzü görülür, sizi görmüşse sollanır.)

Son olarak uyku...uyursunuz, fark edemezsiniz...bir anda..4 saatten fazla gece araç kullanmamak, uykusuz yola çıkmamak, hatta çok geç saatlerde hiç yolculuk yapmamak en iyisidir..

Siz uyumazsınız karşıdaki uyur..önümde yolda gezinen kamyon şoförünü korna çala çala uyandırdığımı bilirim..koskoca tırın üstüme üstüme geldiğini son anda direksiyon kırınca yırttığımı..
  • Paylaş
Uzun farları yakmayın ifrit oluyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

565 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt