Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geceleri ekrana boş bakmaktansa ilgilenebileceğimiz neler var?

Boş boş ekrana bakıyoruz... Bir şeylerle ilgilensek de bu vakitler boşa gitmese...Düzenle
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben de sık sık sorgularım bunu. Madem ki uyumuyoruz kayda değer bir şeyler yapmak daha mantıklı olurdu. Bu zamana kadar aklıma gelenler kitap okumak, puzzle yapmak, evdeki eşyaların yerini değiştirmek (bana iyi hissettiriyor), dil öğrenmek (benim hobim ama herkes sevmeyebilir), araştırma okumak, ertesi gün için yemek yapmak, egzersiz yapmak (koşmak olabilir mesela, hem uykuyu kolaylaştırır. ), uzun zamandır konuşulmayan birini aramak (iyi gelebilir), tatil planı yapmak (motive edecektir), alınacak kitap listesi yapmak.
Bana kalırsa bu saatler bir şeyler öğrenmek, okumak, araştırmak için çok verimli. Herkes için böyle midir bilmiyorum ama bende böyle bir etkisi oluyor gecelerin.
 • Paylaş
3

Oğuzhan Talak, Aslına bakarsak, yapmak istediğim çok şey var... Yani kendimi bilgi seviyesi olarak çok farklı noktalara getirmek istiyorum.. Bir ortamda genel olarak dinleyici değil dinletici olabilirim.. Olabiliriz. Bu bizim elimizde. Çok kitap okurdum, fakat bu aralar ona da isteğim yok belkide tekdüze yaşadığımdan kaynaklanıyor. Carpe Diem, anı yaşamak ne kadar güzel gelse de uzun vadede pek yararı olmayan bir şey. Onun için, şunu öğrendim programlı yaşamak gerek. En azından sabahını geceni uyku düzenini ayarlayabilmek gerekli. Verdiğiniz öneriler için çok teşekkür ederim harmanlayıp bir şeyler çıkartacağıma inanıyorum ortaya :)

Ece Naz Sonat, Rica ederim umarım bir fikir verebilmişimdir. Geceleri güzel zamanlar, uyuyarak harcamayı ben de sevmiyorum. :)

Oğuzhan Talak, Keza aynı fikirdeyiz :)

Ev arkadaşım ve ben aynı bölümde okuyoruz. O sabah 6da yatmayı tercih eder ben 12, 1 gibi uyumayı tercih ederim. Aramızda muazzam farklılıklar mevcut hepsi elbette uyku problemine bağlanamaz ama en önemlisi şu: Ben sabah 7 saatlik uykuyla yataktan cok rahat kalkabilirken o 12 13 saatlik uykuyla uyandığında hala yorgun oluyor. Üstelik kendine gelmesi için tabiri caizse ekstra 1 saat rölantide bekliyor.Necmettin Begiter (@necmettin) abinin de dediği gibi uyku düzeninizi insan olduğumuzun farkına vararak oluşturun.

Ha yok olmuyor yatamıyorum diyorsanız fayda sağlayacak muazzam çözümler var. Bu sitelerin herbiriyle gün boyu ilgilenebilir kendini kendin olmaktan çıkartabilirsin.
bigthink ve ted amcada binlerce video var. Sadece bu ikisine takılman 1 ay sonra sana uyku düzenini nasıl oluşturman gerektiğini kendi kendine empoze ettireceklerdir.
Sağlıcakla.
 • Paylaş
1

Oğuzhan Talak, Şimdi teker teker inceleyeceğim, uyku düzeni çok önemli değindiğin gibi. Eğer gerçekten bu sitelerinde yararı olursa, benim adıma çok iyi olacaktır. Teveccühlerimi sunuyorum can kardeşim.

Ben farklı bir alternatif önereyim.

Bilgisayar ekranı, televizyon gibi güçlü ışık kaynaklarını kapatın. Lambalarınızı zayıf ışık veren lambalarla değiştirin (sarı lambalar veya şiddeti düşük lambalar). Birkaç gün sonra daha erken uykunuz gelmeye başlar, vücudunuzun biyolojik saati olması gerekene döneceği için sabahları daha zinde kalkarsınız ve günleriniz daha enerjik geçmeye başlar. Yeni düzene alışana kadar da, mesela, kitap okuyun. Ne okuduğunuz hiç önemli değil. Ama hoşunuza giden şeyler olursa ne ala.

Uzun lafın kısası, gece vakti güçlü ışık kaynakları biyolojik saatinizi şaşırtır. Kapatın, rahatlayın.
 • Paylaş
1

Oğuzhan Talak, Çok doğru söylemişsin, beyni uyuşturuyor. Düşüncelerine katılıyorum noktasına kadar. Kitap önemli dediğin gibi. Ama hepsini kökten halletmeye çalışmak illaki yoracaktır :)

Çok subjektif bir konu o yüzden başkasının reçetesi sana uymayabilir. Yine de fikir çeşidi olması açısından düşüncemi söyleyeyim. Bence hiçbirşeyle uğraşma. Git kendine çay, kahve, sıcak çikolata hazırla meşrebine göre artık; otur sadece düşün. Kendinin dışına çıkıp hayatını irdelemeye çalış. Hayatta ki amacını sorgula. Yaptığın şeylerle amacın arasındaki farkı incele. Geçmişten bugüne neler yaptığını, sonrasında neler yapacağını düşün. Bu koşuşturma arasında hayattaki öncelik sıranı bozmuş musun bunu düşün. Ölümü düşün bu sana ciddi ciddi öncelik sıranın ne olduğunu gösterecektir. Sonrasında dahada yükselip insanlığı ve evreni düşün. Milyon yıldır nerden geldik nereye gidiyoruz? Bu sana iyi gelecektir tabii hergün olmaz arada yapmak lazım, diğer aralarda da sana zamanı unutturacak şeylerle uğraş. Eğer böyle uğraşların yoksa hemen her verilen tavsiyeyi dene. Elbet biri tutar :)
 • Paylaş
2

Oğuzhan Talak, Maneviyat. Huzur olmazsa uyku, maneviyat olmazsa huzur olmaz kanısındayım. Sanırım aynı düşünüyoruz dostum. Genel olarak bakarsam eğer, hayat sıram bozulmuş. Gündelik keyifler daha çekici geliyor herhalde çoğu kişinin de böyledir. Ama velakin, doğrusunu bilip yanlışını yapmak rahatsız edici olan zaten. Haklısın fikirlerin için canı gönülden teşekkürler azizim.

Uğur Çakmak, Rica ederim yardımcı olabildimse ne mutlu.

Son 2 3 senedir akşam tv izlemelerini bıraktım. Izledigim takip ettiğim şeyler illaki oluyor ama bütün akşamları onlara ayirmiyorum. Yani tv beni kullanmasına izin vermeyip ben onu kullanmaya çalışıyorum boş vaktimde onu kullanip atıyorum :) arkadaslarin dediğine katılıyorum ben de uyumaya yakın saatlerini hep okuyarak geçiyorum hem okudukça uykum geliyor hemde zamanı güzel kullanmış oluyorsunuz. Araştırma yapmaya hiç bi zamanımı ayirdigimi hatrlamiyorum çok merak ettiğim ilgimi çeken bir şey olduğunda hemen bakarım zaten.
 • Paylaş
3

Oğuzhan Talak, Televizyonla pek aram yok ama, bakarsak telefon ondanda beter. Bazen telefonu tuttuğum elin fazlaca ağrıdığını hissediyorum. Eldeki sinirleri alt üst ediyor. Biraz uzaklaşmak farz oldu. Sosyal medyanın zararları diyebiliriz. Önereceğin kitap var mı çok okuyorsan? Teşekkürler :)

Gonca Köse, En son struma bitirdim suan da elinde bir idam mahkumunun son günü var tavsiye ederim. .:)

Oğuzhan Talak, Yarın D&R dayım :)

Geceleri, özellikle uzun kış geceleri ekran karşısına takılıp kalmak insanın yaşam sıtandardını düşüren, atalete sevk eden ve en değerli sermayesi olan zamanı boşa harcatan bir durum. Hastalık seviyesinde bir tembelliğiniz yoksa ve mutlu olmak istiyorsanız mutlaka kendinize yararlı uğraşlar bulun. Bunlar sizin yaş, konum, sorumluluk ve beklentilerinize bağlı olarak çok farklı şeyler olabilir.
 1. Genç iseniz ve geleceğe dair beklentileriniz varsa önceliğinizi eğitime verin. Meslek eğitimi, sözlü ve yazılı kendini ifade eğitimi, eğer yatkınlığınız varsa sanatsal eğitim. İkinci aşamada kültürlenme ve sosyalleşme, yazılı ve görsel kaynaklardan beslenme, çevre edinme. Üçüncü olarak geleceğe dair bir yön belirlemiş iseniz bu yolda ortam araştırmaları ve deneyimler.
 2. Orta yaşlı ve düzeninizi kurmuş biri iseniz ve aileniz varsa, iyi bir planlama ile önceliğinizi ailenizle kaliteli zaman geçirmeye ayırın. Çünkü zaman çok hızlı geçecek ve siz yaşayamadıklarınız için büyük üzüntü duyacaksınız.Ama zamanı ve kaybedilenleri geri getirmek mümkün olmayacak. İkinci olarak yaşam standardınızı yükseltecek (mesleki, sosyo-kültürel, ekonomik) arayış ve uğraşlara yönelmek. Üçüncü olarak içinde yaşadığınız, farkında olarak ya da olmayarak çok şey paylaştığınız topluma karşı sosyal sorumluluk projelerine katılın. Unutmayın bu uğraşlar hem size içsel tatmin ve mutluluk olarak geri dönecek, hem de insan olarak geleceğimize yatırım yapmış olacaksınız. Son olarak beceri ve ilgileriniz doğrultusunda sizi rahatlatacak, belkide hayata katkı sağlayacak hobiler edinin.
 3. Yaşlı biri iseniz ve hayata dair bir beklentiniz kalmadıysa, hayatınızın muhasebesini yapın eğrilerinizi ve doğrularınızı objektif ve gerçekçi bir bakış açısıyla değerlendirin. Vardığınız sonuçları, edindiğiniz deneyimleri ve sahip olduğunuz maddi-manevi birikimlerinizi ihtiyacı olan her yaştan insanla, hatta diğer varlıklarla paylaşın. Paylaşmanın dayanılmaz hazzını ve mutluluğunu doyasıya yaşayın. Unutmayın öldüğünüzde sahip olduğunuz hiçbirşeyi yanınızda götüremeyeceksiniz.
 4. Son olarak inançlı biri iseniz ve hayatınızı bu bağlamda da değerlendirmek istiyorsanız geceler kul olmanın en bereketli zaman dilimleridir ve hiçbir ölçüyle değerlendirilemeyecek büyük kazanımlara kapılar açar.
 • Paylaş
Bence git konuş
 • Paylaş
1

Oğuzhan Talak, :) :) İyi bir noktaya parmak bastın bak.. :)

Biraz klasik olacak ama cidden kitap okuyabilirsin
 • Paylaş
Televizyon programlarının 12 yaş zeka düzeyine göre hazırlandığını , insanların genel eğilimlerini yönetmek , yaratmak olduğunu farkettiğimde , yayının arka fonunda bizim duyamadığımız beyinlerimizi manipüle eden beyaz ses frekansının olduğunu söyleyen yazılar okulduğumda , kimseciklere güvenmediğimden subliminal telkinlerin kullanılıp kullanılmadığına emin olamadığım için de tv yi kapattım ve sadece canımın istediği filmi koyup izlemek için açıyorum. İlgilenecek yapılacak çok şeyimin olduğunu da farkettim. Farkında olmadan saçma sapan aptallaştırıcı program dizi ve hatta haberlerini izlemek için bile yarım saatimi bile üstüne basa basa iradem dışında heder ettirdiği içinde lanet okuduğum şey haline geldi. Televizyondan sonra facebook u da kapattım. Çünkü facebook da bana hitap eden iletilerin bile nereden çıkıp benim profilime ulaştığını irdeledim. Burada da bir eğilim yaratma , eğilim yönlendirme vardı. Mantıklı gelmedi bu kadar fotomun aile yaşantımın ve hatta telefon numaramın dışardan birilerinin elinde olması . Onu da kapattım. Çok rahatım. Kamu spotu reklamı gibi oldu farkındayım.:) tam soruna cevap vermekten çok senin de yönlendirerek sorduğun soruya gönül rahatlığıyla yönlendirilmiş olarak cevap vermeye çalıştım. Gerçek soruna gelirsek bunları kapattıktan sonra ilgileneceği şeyler kişinin yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda yolunu bulacaktır .
 • Paylaş
Yine ekrana bakabilirsiniz ama boş bakmayabilirsiniz. Bunun için DVD film izleyebilirsiniz (ya da tv yayınınız film satın almanıza imkan tanıyorsa o şekilde izleyebilirsiniz)

İkincisi okuyabilirsiniz ama beyninizi yoracak şeyleri okumaktan kaçınmalısınız, uykunuz daha fazla kaçabilir.

Üçüncü seçenek, Internet'te surf. En iyisi siz gelin inploid'e girin, yanıtlanmamış sorular sizi bekliyor.
 • Paylaş
Haberleri okuyabilirsin , tarihteki önemli sahsiyetlerin hayatlarinin belgesellerini izlemek lazim.. Aslinda yapacak şey çokta iste o an insanin aklina hic bişey gelmiyor nedense :)
 • Paylaş
Ekrana bakmanın bahanesi, mutlu olmayı beklemektir. Bence hayatın tek anlamı ve bütün uğraşların sonucu, mutlu olmayı yakalamaktır. O yüzden; gerçekte boş bir zaman yoktur, tek yapman gereken! Nerede ya da ne ile mutlu olacağını hissediyorsan, ayağa kalkıp ona doğru harekete geçmektir ;)
 • Paylaş
1

Oğuzhan Talak, Bu gaz verici yazından sonra aklımdan bir şeyler geçiyor ama sürekli bir taraf dur Oğuz, yapma oğuz demek ile meşgul :)

Ailece vakit geçireceğiniz oyunlar, kitap okuma, bulmaca çöZme, ortaya mantık sorusu atıp çözmeye çalışma vb.
 • Paylaş
Clash of clans oynamanı tavsiye ederim strateji oyunu oldugundan beyni calıştırır ve zeka acısından üstünlük saglaya bilirsin .
 • Paylaş
1

Demet Yakut, Peki ya başka ?

Boş boş baktığın ekranları, chrome store 'da bulunan StayFocusd adlı programlarla sınırlandırabilirsin. Örneğin facebook'a günde 10 dk. dan fazla boş boş bakamazsın. Böylece kendine başka alternatifler üretebilirsin.
 • Paylaş
Gece uyumayan insanların çoğu bu zamanı değerlendirmeyi bilmez zihin ona bu zamanı boş şeylerle değerlendir der ama aslında şu bir gerçek ki zihni en iyi olanlar gece yatmamayanlardır onun için önerim geceyi izlemek, hayallerini gerçeğe dönüştürmek , ben mesela ya bir internet projesi ya da hayalimdeki romanı yazmak isterim, makale okumak, film izlemek gibi. . .
 • Paylaş
6

Oğuzhan Talak, Kitap yazmayı düşünüyorum hatta Deneme türün de bayağı yazdığım vardır. Olumlu tepkiler alıyorum. Film izlemek ve makale konusuna gelirsek, ikisini de çok yaparım ama o kadar genişki konular, zincirleme olduğu için hangi konuyu neresinden yakalayacağını şaşırıyor insan :) Film içinde benden çok film izleyen yok sanırım. Teşekkürler dostum :)

Abdullah Gürel, dostum film izlemek iyi insanı çok geliştiriyor montaigne okumanı tavsiye ederim denemeler isimli kitabını bence kendi hoşuna gidenleri oku kendini serbest bırak kendini makale okuma konusunda her bilgiyi öğrenmek biraz zaman alır zaten zamanı gelince herşeyi yerinde öğreniriz yorum için teşekkürler bende düşünüyorum kitap yazmayı şöyle bir christopher nolanın ki gibi bir hikaye bulim

Oğuzhan Talak, Aslın da, filmden ziyade yabancı diziler izlerim genelde.. Lie To Me bunun en iyi örneği konusu çok hoş. İnsanları tanımayı öğretiyor. Makale konusunda da bu önerini büyük bir keyif ile uygulamaya koyacağım. Kitap yazmak hususun da yardımcı olabilirim..

Abdullah Gürel, kardeşim ben yaratıcı beynin bir yansımasını kitap olarak yazmak istiyorum eyvallah yardım için sen bilgili ve birikimli bir dosta benziyorsun seninle her konuda bilgi alışverişini yapmak beni mutlu eder...

Oğuzhan Talak, Dostum her konuda ne zaman istersen her dalda yardımcı olmak isterim bilgimin birikimimin yettiğince :)

Abdullah Gürel, eyvallah eksik olma bende yardımcı olurum bilgimiz yettiği kadar :)

Ben ya kitap okurum ya da boş boş ekrana bakarım
 • Paylaş
Program yazmak. Bilinmiyorsa da programlamayı öğrenmek.
 • Paylaş
1

Oğuzhan Talak, Genel de, grafik ve web tasarım ile ilgileniyorum..

Kitap okumak tabi ki. Çünkü kitap okumak için vakit yaratamıyoruz. Televizyonun yerine kitap okumayı tercih edersek hem kendimizi geliştiririz hem de kafamızı dağıtırız.
 • Paylaş
Kendine bazı programlar belirleyip rutin işlerinden sonra ekrana boş bakarken izleyebilirsin.mesela ben aykırı sorular , 5n1k gibi programları çok yararlı buluyorum.canım sıkılınca açarım bir kaç program izlerim.
 • Paylaş
En mantıklısı televizyondan uzak kalmak, dolu bişey bulamazsın içi boş bi makine de.. .
 • Paylaş
Boş zamanın varsa Html - Css öğrenerek yazılıma başlayarabilirsin. Bunlar basittir 1 haftaya kaparsın, ardından sana hitap eden yazılım dillerini öğrenirsin.
 • Paylaş
ekrana ilgilerımızı yansıtırız mesala:))
 • Paylaş
1

Mesutkyavuz, cok kızdılar :))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

370 Görüntülenme29 Takipçi23 Yanıt