Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geçmişi size ne hatırlatır?

Geçmişi neler hatırlatır?Düzenle
Çürümüş yosun kokusu ve yağmurdan sonra çam ormanı kokusu beni direkt çocukluğuma götürür.
Soruda geçmiş i halinde kullanılmamış.
Geçmişi düşündüğümde nedense ilk aklıma gelen çocukluğumda duyduğum bu iki koku oluyor...
  • Paylaş
Bayrağa sarılı tabutlar...ve sela..

Acı... Yaralı dehşetli hatıralar, genç yaşta kuvvetle dürtülmeler ta ki hayatın kıyısına kadar ve savruluşlar, bi yanımız eksik, bi yanımız ezik, bi yanımız isyankar o yüzden;

unutamıyorum;

  • Paylaş
Koku. İnsan kokusu, bir mekanın kokusu, eşyaların kokusu, araba kokusu... Kokular bana çocukluğumdaki anılarımı bile hatırlatıyor. Koku benim için hakikaten muazzam birşey.
  • Paylaş
Rüyalar... Aklımın ucuna bile gelmeyen duygular, kişiler, olaylar bir rüya ile hatırlanıyor. Sevmiyorum bu durumu. Çünkü geçmişin iyisine de üzülüyorum, kötüsüne de... .
  • Paylaş
Geçmiş özgürce oyun oynamaktan hoşlanan, ağaca çıkıp dalından meyveyi koparıp yemekten çok keyif alan, o, duyguları hala yaşıyormuş gibi içimde hissettiğim
dolu dolu yaşadığım çocukluğumu hatırlatır. Geçmişi hatırlamak için illa bir objeye veya herhangi bir şeye gerek yoktur benim için. Gözlerimi kapatıp duygularıma yoğunlaşmam yeterli.
  • Paylaş
Bazen bir sarki ...
yada daha once gitmis oldugum ama uzun zamandir gitmedigim bir yer ...
bazen de okumakta oldugum kitap'taki yada siir'deki bir kelime yada cumle ...
yada, biri yasadigi olayi anlatirken ki hali veya anlattiklari ...
bazen de ruyalar ...

  • Paylaş
İlla bir şeyin olmasına gerek kalmaz bazen. Anılar birden çağrıştırır kendini , gözünde canlanabilir. Gördüğün güzel bir şey de de aklına mazi gelebilir , gördüğün kötü bir şey de de. Belki de bu yüzdendir geçmişi güzel ya da kötü kılan . Ne olursa olsun bir şekilde hatırlanması ; iyisiyle de kötüsüyle de.
  • Paylaş
Özellikle doğup büyüdüğüm yerde olunca anında nostalji yaşarım. Müzik, koku, eşya gibi kavramlarda geçmişi hatırlamamda önemli rol taşırlar.
Ayrıca kağıtların üzerine aldığım notları saklama ihtiyacı hissederim (onları işim bitince çöpe atmak istemem) ve aradan bir kaç yıl sonra onları incelediğimde geçmişe gider, mutlu olurum :)
  • Paylaş
Bazen bir şarkı bazense kimsenin fark bile edemeyeceği bir koku... Ya da uzun zamandır bakmadığım fotoğraflar... 19 yaşında biri olarak geçmişi hatırlamak güzel :)
  • Paylaş