Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Microsoft'un yaptığı en büyük hatalar nelerdir?

Bence Microsoft Windows dünyanın en büyük yazılım projesidir. Bugün Windows ve yan ürünleri, tüm dünyada 90'dan fazla dile çevirilerek dağıtılan bir işletim sisteminden basediyoruz. Windows, Microsoft'un ana ürünü, ancak bunun yanında onlarca daha çok başarılı ürün mevcut ve bunların tümü Microsoft'un ürünler ailesini oluşturuyor.

Sadece Software ürünlerinin bir listesi:
en.wikipedia.org/wiki/list_of_microsoft_software_applications

Microsoft'un yenilik üretmek konusunda biraz hantal olduğunu söylemek mümkün, ancak bu çapta bir şirket için bu kadar hantallık gayet normal. Sadece kendi ürünlerinin geliştirilme sürelerine ve yeni versiyon çıkarabilme sürelerine bakarsak, gayet başarılı olduklarını söylemek mümkün.

Bence Microsoft'un son yıllarda yaptığı en büyük hata, geç kalması.

Arama motoru Bing; yanılmıyorsam 2009 yılının ikinci yarısında duyurulmuştu: en.wikipedia.org/wiki/bing. Google ise, 1998 yılının ilk yarısında yola koyulmuş:
en.wikipedia.org/wiki/history_of_google

Bunun anlamı şu; Microsoft, iyi bir arama motoru yapabilmek için, ya da bunu yapması gerektiğini anlaması arasında tam 11 yıl beklemiş. Bu kadar fazla zaman içerisinde, artık Microsoft'un yenilikçi bir arama motoru yapmaktan çok rekabet etmeye aday, iyi bir arama motoru yapmak durumunda kalması çok kötü bir durum.

Benzer şekilde Microsoft, şu sıralar yaygınlaşan ve modern bir yüze sahip olan Windows Phone'un son hali de olması gerektiği zamandan bir kaç yıl sonra bu hale geldi. İş işten çoktan geçmişti, çünkü Apple piyasayı yutmuştu ve hatta Samsung, Apple ile telefon pazarında rekabete tutuşmuştu bile.

Bu yıllarda belkide yaptığı en iyi şeylerden biri, facebook ile kurduğu iş birliği. Bunun faydasını hem facebook, hem de Microsoft zamanla daha fazla görecektir bence.

Sonuç olarak, bence Microsoft'un sorunu, geç kalmak yada erken davranmamak. Onun dışında harika işler çıkarıyorlar.
  • Paylaş
Bir çok yenilikçi ve yetenekli insan orda çalışmasına rağmen,Microsoft yenilik yapmıyor ya da yapamıyor.Yenilik yapmanın üç kuralı vardır:

Yenilikler zaman içinde yok olur.Modaları geçer.Vista artık kimsenin umrunda değil.
Yenilikler birikmez.Zaman geçtikçe yapılan bütün yeniliklilerin özeti değil yapılmış en büyük yenilikler başarının ölçütüdür.
Yenilik riskle doğru orantılıdır.Risk almak ve yenilik yapmak bir bozuk paranın iki ayrı yüzü gibidir.

Büyük şirketler riskten kaçarlar ve iyi fikirler doğal olarak yok olur.(Kurullar,bürokrasi,kotalar bunlara engel olur.)

Risk=Belirsizlik
Belirsizlik=Daha Düşük Stoklar
Yenilik yapmak=Risk
Yenilik yapmak=Daha Düşük Stoklar

Strateji  • Paylaş
Windows Phone 7 yi bu kadar geç çıkartmak :) Daha önce neredeydi aklınız?
  • Paylaş
Microsoft bazı kararlarında geç kalmış gibi görünebilir ama bunun altında yatan başka bir neden olduğunu düşünüyorum. Microsoft'un ürün yelpazesine baktığınızda dünya çapında çok büyük kurumsal projeler olduğunu göreceksiniz. Windows, WindowsServer, MSOffice, SharePoint, VisualStudio, SqlServer vb. Bilişim dünyasının vazgeçilmez uygulamaları olduğunu anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Günümüze baktığımızda "Windows Azure" isminin çok sıklıkla duyulduğunu farketmişsinizdir. GSM operatörlerinin reklamlarında teknoloji işinize biz bakalım, teknoloji işinizi biz yönetelim dediklerine şahit oluyoruz. İçerisine girildiğinde dev bir "Microsoft" logosu görme ihtimaliniz nedir? Bence 100%.

Google çıkıyor GoogleDrive'ı tanıtıyor. Müzik, Video vb. dökümanları* senkronize ediyor. Ve ardından Microsoft sahneye çıkıyor bütün uygulamalarını* senkronize ediyor.
Burada anlatmaya devam etsem sayfalarca yazı yazabilirim. Ama sonuç olarak, Microsoft'un "Bekle, analiz et ve en iyisini yap." stratejisini uyguladığını görüyorum. Ve hata yaptığını düşünmüyorum.
  • Paylaş
Microsoft'un hayatı boyunca yaptığı en büyük hata dayatma hatasıdır.. yıllarca web dünyasındakilerine ie tarafından çektirmediğini bırakmadı.. ie nin kendi standartları yüzünden yazılımcılar taklalar atmak zorunda kaldı ve google crome ve firefox ile nihayet rahatlayabildir.. Microsoft bir ürünü çıkartırken yararından çok piyasaya nasıl hakim olabilirim düşüncesiyle yola çıkıyor.. Günden güne önem kaybeden bir firma ile karşı karşıyasınız.. oluşturduğu teknolojilere bakarsanız alternatifleri çıkıyor ve çoğu kullanıcılar onlara yöneliyor.. yıllar önce macintos diye bir yazılım varken mavi ekran hatalarından sıkılan onca insanına cevap veremeyen bu devasa şirketin sıkıntıları bitmez tükenmez..

Ben bir yazılımcıyım ve yıllardır Microsoft ürünlerini kullanıyorum.. asp.nete ile yazılım geliştirirken microsoftun yazılım dünyasında ne kadar aciz olduğunu görüyorum... c# denen yazılımın aslında javadan bir farkının olmadığını asp.net mvc kavramlarının php ye benzerliğini iyice anlayabilirsiniz.. Microsoft artık taklit ediyor üretmiyor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1036 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları