Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir firmada maaşlı çalışmak mı yoksa kendi işini kurup, patron olmak mı daha mantıklıdır?

Bir firmada maaşlı çalışmak ve kendi işini kurmak; birincisini 6 ay kadar tecrübe ettim, ikincisini ise 8 yıldır yaşıyorum. Aslında 6 ay özel sektörde çalıştığım firma için de, kendi girişimlerimize para kaynağı sağlamak için çalışmıştım o yıllarda.

Ben bir girişimci olarak, hem de Türkiye'de girişimci olmanın ne demek olduğunu çok iyi tecrübe etmiş biri olarak, sadece Türkiye için şunu söyleyebilirim ki, bu ülkede seçimin ne olursa olsun zor tarafları olacaktır. Ancak girişimci olacaksan zor tarafları daha fazla olacaktır. Maaşlı çalışmak konusu, nerede ve hangi şartlarda çalıştığına göre değişir. Orada ise şöyle bir durum var; Türkiyenin en büyük ve en çok kazanan firmalarından birinde de çalışıyor olsan, alabileceğin maksimum bir para ve edinebileceğin maksimum bir tecrübe vardır ve ondan ötesinin gerçekeleşmesi mümkün olamaz. Çünkü, "tecrübe" dediğimiz şey, ancak riske girerek elde edinilen birşey. Dolayısıyla girişimci daha çok tecrübe eder, ve daha çok ders çıkarır.

Tüm bunların yanısıra @serkan'ın aktardığı şu yazıyı okumanı öneririm: inploid.com/t/turkiyede-girisimci-olmak

Kararın ne olursa olsun, sevdiğin işi yapmak her zaman en iyisidir.
  • Paylaş
Bu soru aynı "kırmızı mı daha güzel bir renk yoksa mavi mi?" sorusu gibi çok kişisel değerlendirilmelidir.

Asıl olan, bu sorunun cevabını verecek olan kişinin, iki yolu da erken yaşta görüp, hangi yolun kendi karakterine daha uygun olabileceğine yine kendisinin karar vermesidir.

Belki belli bir yaşı geçmiş kişiler için bu çok olası gözükmüyor olabilir ama unutulmamalıdır ki yaş önemli değil önemli olan idrak yeteneğidir.

Bu yüzden hangi yolun size göre daha uygun olduğuna, ancak iki yolu deneyip hangisinde daha mutlu olduğunuzu görerek ya da deneyemem diyorsanız olabildiğince deneyimlemiş kişilerle konuşarak kendinizi onların yerine koyup anlamaya çalışarak karar verebiliriz.
  • Paylaş
8 Yıla yakın maaşlı çalıştım, 6 aydır da kendi işimdeyim. Açıkçası kişilik ve birikimle alakalı bir tercih. Bağımsız olmaktan hoşlanıyorsan, sürekli yeni şeyler arayıp, diğerlerinin göremediği fırsatları görüyorsan, risk alabiliyorsan, ticari bağlantıların iyi ise kendi işini kurmalısın. Eğer; düzen taraftarıysan, iş arkadaşlarınla iletişimin politik olarak iyiyse, hiyararşiyi yönetebiliyorsan, 2 günü aynı düzende yaşayamaktan sıkılmıyorsan, bir firmanın kanatları altında indirimli uçuşlar, oteller, düzenli maaş, yemek çekleri alıp, benzer eğitim düzeyindeki iş arkadaşlarıyla takılıp,  mutlu mesut işine gidip geliyorsan; tek heyecanın o yılki terfiler, alternatif iş görüşmeleri ise maaşlı çalışmaya devam derim.
  • Paylaş

Evli misin?, Çocuğun var mı?, Bir defa battığın zaman çıkmana yardımcı olacak birileri yok mu? Bir firmada maaşlı çalışmaktan başka şansın yok.

Ama bekarsan, risk alabilecek durumdaysan, maddi dayanakların varsa, batsan bile seni ayağa kaldırabilecek birileri varsa tabi ki her zaman doğru olan kendi işini kurman. En azından deneme şansın varsa mutlaka dene.

  • Paylaş
Jacques Attali isimli Fransız bir düşünür, yeni tabirle fütürist, gelecekte insanların proje bazlı bir takım işlerde biraya gelip, ekipler halinde çalıştıktan sonra, yine bir başka projede başka bir ekiple çalışmak üzere birbirlerinden ayrılacaklarından bahseder. Özellikle yazılım camiasında kullanılan 'freelance' tabirinin karşılığı sanırım. Buradan çıkartılacak sonuç şudur ki uzmanlaşmak gerek yoksa bu yazılımcılar hepimizin işini elinden alacak alimallah :)
  • Paylaş
Uzun uzun anlatmaya gerek yok. becerin herhangi bir şeyi satabilme yönünde ise bir işletme kurmaktan daha doğrusu yoktur. eğer satamıyorum ama üretiyorum yada falan falan diyorsan kuracağın işletmenin geleceği maaşla çalıştıracağın kişide olacaktır. durum bu kadar net. 
saygılar.
  • Paylaş
Çalıştığın şirkete giderken ayakların sabahları geri geri gidiyorsa ve çalıştığın süre içinde sürekli saate bakıyorsan ve aklında sürekli kendi projeni gerçekleştirmek için ne zaman vakit bulacağım diyorsan evet kendi işini kurmalısın. Yalnız kendi işini kurmak tecrübesi "ayakta kalabilmek" ile de çok alakalı. Kısa orta vadede ayakta duracak gücün varsa, bir süre gelir elde edememek seni zorlamayacaksa kısacası yastık altında bir şeyler varsa hayallerini gerçekleştirmek için o adımı atmaya her zaman değer.
  • Paylaş
Ben en çok sistem çökünce, o sistemle gelenler ne durumda olacak onu merak ediyorum.Bu, bilgisayarın kendisine faydasının olmaması gibi bir şey...Bence maaş kalkacak! Para da öyle...İnsanlar sürelik emeklerine ödeme alacaklar kredi biçiminde. Bir firma için uzun süreli çalışma diye bir şey kalmayacak.Kendi işim tabiri de yok olacak. Her iş herkesin olacak ve o işe verdiğin fayda bir ihtiyacının giderilmesi şeklinde biçim değiştirecek.İnsanlar tüm meslekleri kayarak yapacaklar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6603 Görüntülenme15 Takipçi8 Yanıt