Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geleceğin mesleği sizce nedir?

Kesinlikle psikologluk ve diyetisyenlik.
  • Paylaş
1

Özge Uzun, Astronomi ile ilgili ve bilim ile ilgili bütün meslekler.

Sağlık ile ilgili meslekler. Örneğin doktorluk, kalp cerrahlığı... Çünkü gelecek zamanda da en önemli şeylerden birisi can olacak.
  • Paylaş
1

Özge Uzun, Tabi ben kalp cerrahı olduğum için :)
:) :D

Doktorluk, hemşirelik, öğretmenlik ve inşaat mühendisliği her daim baki kalacaktır.
  • Paylaş
Şu an en karlı iş inşaat sektörü ya da mimarlık geleceğin mesleğine gelirsek bunu şimdiden kestirmek zor ama tahmin etmek mümkün bana kalırsa web tasarımı 5-10 yıla kadar çok karlı bir iş olacak. Çünkü insanlar artık mağaza gezmeyi bırakıp internetten alış veriş yapmaya başladı.
  • Paylaş
Yazılım Mühendisliği

Yazılım olmadan hangi mesleğin geliştiğini bir söyleyin hele? Çoğu meslek üzerinde program geliştiren yazılımcılar ile ve bilgisayar aracılığı ile gelişti. Günümüzde doktorlar tomografiyi gözüylemi çekiyor? Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri bina tasarımını kağıt kalemle mi kusursuz projelendiriyor? Eğitmenler araştırmalarını nerde yapıyorlar ve haftalık, aylık ders planlarını kağıtta mı oluşturuyor? Uçaklarda otomatik pilot kafasına göre mi çalışıyor? Polis, Jandarma hangi araçlarla nasıl iletişim kuruyorlar? Peki bankalar? Neredeyse hepsinin işi yazılım gerektiriyor ve yazılım olmadan mühim mesleklerin zaman kaybedeceği gerçeğini gözardı etmezsek bu durumun yazılım mühendisliği ihtiyacını doğurduğunu görürüz.

Hatta bazı meslekler yerini yazılımlara bırakmaya başladı. Hatırlıyormusunuz telefonu açınca santral çıkardı nereye bağlayacağınızı öğrenir sonra jagı ilgili bağlantıya yerleştirip telefonu bağlardı. Bu mesleğin yerini ne aldı? Yazılım.

Ayrıca belirtmem gerekirki bilgisayar 1 defa üretilir ortalama 3 yıl kullanılır. Lakin yazılım pek çok kez üretilir, güncellenir ve bilgisayar gibi hammadde gerektirmeyen bir iştir.
  • Paylaş