Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecek 10 yıl içerisinde en çok kazandıran mobil işletim sistemi Android mi yoksa Apple mı olacak ?

Neden Android? Neden Apple ? Düzenle
Bu zor bir soru. Dün yaptığım araştırmaya göre Android şu anda IOS'dan binde 3 kadar bir farkla önde ama bu henüz sağlıklı bir bilgi sayılmaz. Kaldı ki bir çok nispeten ucuz low-end cihazda Android kullanılması ve çoğunluğu oluşturan orta ve düşük gelirli insanların Android cihazlarına yönelmesine rağmen binde 3 çok küçük bir fark. Burada IOS'un tek bir high-end marka ve makineyle, Android'in ise her segmentten onlarca marka ve makineyle yolda olduğu da düşünülünce yine de IOS ezici bir farkla önde görünüyor. Bence bu yarışın sonunu Apple firmasının kararları gösterecek, her ne kadar Android çok esnek bir yapıya sahip olsa da dünyada hala bilgisayarına format atamayan büyük çoğunluğun gönüllü seçimi değil. Burada bir çok kullanıcı IOS'un ergonomisinden dolayı IPhone'lara yöneliyor. Bence eğer Apple'da orta ve alt segment için ucuz makineler üretmeye başlarsa ki IPhone 5c ile bu çalışmalar başladı bile, pazarı ele geçirmesi hiç de öngörülmez bir durum değil. Açık kod ya da değil sonuçta IPhone'larda da kullanıcıların %99'unun ihitiyaçlarını giderecek, eğlencelerini sağlayacak hemen tüm uygulama mevcut ve makinelerde yılların know how'ıyla geliştirilmiş IPod'da entegre. Kaldı ki açık kodlu Linux'un durumu da ortada, ucuz hatta bedava olmasına rağmen halen işletim sistemi pazarında sağlam bir yer edinebilmiş değil.
  • Paylaş
Android IOS gibi kısıtlı değil, herkes tarafından bir şeyler eklenebiliyor, gelişimi için belli sınırları yok. Paylaşımcı olduğu düşünülürse bence de ilerde en çok kazandıran Android olacaktır :) Sonuçta tek firma değil bir çok firma bu işletim sistemini kullanıyor ama Ios ise sadece Apple da :)
  • Paylaş
Şu an ki duruma bakılırsa android işletim sistemi de büyük bir ivme kazandı .Yarışın içerisinde büyük bir yükseliş içerisinde android ileriki yıllarda çok daha büyük kazanç elde edecektir.
  • Paylaş

Apple bizi şaşırtabilir :) Apple'da hâlâ Steve Jobs mantığı varsa birazcıkda olsa iOS'u "open source" platformuna taşıyabilir :)

  • Paylaş
Tek ve acik kaynak kodlu olmamasindan dolayi ios kazanir.
- Android tamam acik kaynak kodlu kullanicilar bir seyler ekleyebiliyor ama ios kadar orijinal seyler degil. Google play store da resmen fotograflarla slayt yapilmis oyun diye konulmus uygulamalar var. Apple store oyle mi ? Tabii ki hayir.
iOS bir cok yonden androidi sollar gecer.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1004 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt