Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Gelecek" ile ilgili öngörüsü/beklentisi olan hayvanlar hangileridir?

Hayvanlarda genelde hava durumunu öngörme ve deprem gibi doğa olaylarını önceden hissetme gibi özellikleri var. Ama bunlar doğaüstü değil, onların doğasından gelen durumlar.


Hayvanların deprem olmadan önceki garip davranışları eski Yunan dönemlerine kadar dayanıyormuş. Çok önceden hissetmeleri hala tam olarak açıklanamıyor ama insanlardan saniyeler önce hissetmeleri depremin oluşturduğu dalgalarla açıklanabiliyor. Mesela çok az insan daha küçük ve hızlı olan P dalgasını, daha büyük ve yavaş olan S dalgasınan önce hissedebiliyormuş ama çoğu hayvan P dalgasını insanlardan saniyeler önce hissediyor.


Bunun dışında hava olaylarını da önceden tahmin edebiliyorlar. Hayvanlarda gördüğümüz değişiklikler ve davranışlar da bize hava durumu konusunda ipuçları verebilir. Bu konuda daha çok karıncalar ve arılar hassas oluyorlar. Mesela karıncalar ilk yaz fırtınası gelmeden önce kanatlanıyorlarmış, arılar ise çiçeklerin ilk açacağı zamanı havadaki nem oranını ölçerek anlıyorlarmış. Tabii burda doğanın da rolü büyük. Bununla beraber manyetik değişimleri algılayabilen daha üstün sistemli canlılar da var.


Kısaca, hayvanlar tam olarak geleceği tahmin edebiliyor diyemeyiz ama bazı konularda bizden daha farklı ve üstün sezileri olduğu kesin ve bu da onlardan bilgi almamızı sağlayabiliyor.  • Paylaş
Teriyer cinsi köpekler depremi ve yıldırım düşmesini koklayarak 5 dakika öncesinden fark edebilirler. Belki hayvan demek doğru değil ama insanlardan da var geleceği hissedebilen. 6. His derler ya hani o hesap :)
  • Paylaş