Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecekte herkes aynı dili mi konuşacak?

Tam olarak böyle olmasa da tüm dünyadaki insanların anlaşabileceği tek bir dil sistemi üzerinde çalışılmış. 19. yy'da başlayan Esperanto hareketi... Daha detaylı bilgi için tr.wikipedia.org/wiki/esperanto
  • Paylaş
3

Şaman, Duymuştum ama tam olarak hikayesini bilmiyordum. Hemen hemen tamamını okudum ve sonuçta Esperanto, isminden de anlaşılacağı üzere bir Latin dili, aslında dünya çapında bir dil denmesini hala anlamıyorum. Ben İspanyolca biliyorum ve okuyunca neredeyse tüm Esperanto'yu anlıyorum. Eğer İspanyolca bilmiyor olsaydım bize çok yabancı olan Latin sözcüklerini öğrenmek zorunda kalırdım. Latin kökenli dillere sahip halkların birbiriyle anlaşabilmesi için uygun ama bizler ya da tüm Asyalılar için tamamen yabancı bir dil.

A. Sakin, Dediklerinize katılıyorum fakat Esperanto'nun Latince ile bağlantısına gelince... Wiki'de Dr. Esperanto için "İlk zamanlarda Latince veya Yunanca dillerinden birini basitleştirmeyi düşünmüşse de, Latince öğrenmeye başladıktan sonra, bu dilin yapısının çok karmaşık olduğunu düşünerek tamamen yeni bir dil üretmenin daha isabetli olacağına karar vermiştir." ibaresi geçiyor. Yani Latince ve Yunanca tabanlı oluşturmak istese de Latince'nin yapı karmaşasının işi zorlaştıracağını düşünüyor. Bunların yanında İspanyolca bilen birinin Esperanto'yu anlaması elbette zor olmaz. Aynı şekilde İtalyanca, Fransızca, İngilizce bilen için de zor olmaz çünkü bu dillerin ana kökenleri Latince'ye dayanmaktadır...

Şaman, Tepkim size değil :) Bir Avrupalı'nın bir Avrupa dili yaratıp bu evrenseldir demesi hiç hoşuma gitmiyor. Eğer Esperanto dünya dili olarak kabul görmüş olsaydı aynı İngilizce'de olduğu gibi bizler için büyük dezavantaj olacaktı. Bizim insanımızın onu öğrenmek için yıllarını harcaması gerekecekken Avrupalı bir kaç ay içinde sökmüş olacaktı. Her ne kadar linguistik açıdan şirin görünse de emperyalizmin en önemli araçlarından biridir dil.

Dilbilime göre zaten her şey tek bir dille başladı. Zamanla bu dil çeşitlere ayrıldı ve değişimlere uğradı. Bütün diller birbiriyle etkileşim halinde ve zaman geçtikçe dillerin tekrar birleşmesi beklenen bir durum. Bence de bütün diller olmasa da en azından aynı dil ailelerindeki diller tek bir dil haline gelebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

884 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt