Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecekte internet siteleri ve e-ticaret hangi noktaya gelecek, ileride ne tür internet siteleri göreceğiz?

Ne satılacak sorusunu sormaya gerek yok. Herşey satılacak ve satılıyor zaten. Soru nasıl satılacak (veya pazarlanacak) olmalı.

E-ticaret'in tamamen s(social)-commerce ve f(friend)-commerce tabanlı hale geleceğini ön görenler çok fazla. Her türlü sosyal siteden üyelik bilgileriniz alınıp size özel teklifler sunulacak, alışveriş siteleri ürün önerecek, webte dolaşırken toplanan verilerinize göre reklamlar göreceksiniz. Firefox kullanıyorsanız eklentilerde Collusion'u indirmenizi öneririm. Bir siteye girdiğinizde izniniz olmadan kaç tane siteye verinizin aktığını görebilirsiniz.

Bu trend çoktan başladı zaten. Özellikle akıllı telefon piyasasına bakarsak iyice görürüz bunu. En popüler uygulamalar hep sosyal tabanlıdır; kim nerde, kim ne aldı,kim ne beğendi, kim ne yedi...
  • Paylaş
Son telif hakları yasasından sonra ReDigi gibi 2.el müzik eseri satan siteler çoğalacak gibi görünüyor. e-ticaret sitelerinde social design ve entegre edilebilirlik artık çok daha önemli.
  • Paylaş
Teknoloji sektöründe uzun vadeli konuşmak cesaret ister ama kısaca semantik yapının e-ticarette baş göstereceği ve sosyal satış sisteminin zaten entegre edilebilir olduğundan gelecekte ağırlığın bu noktaya kayacağını düşünmüyorum.

Olabilir fakat izin verilmez. İnsanların sosyal ağlardan kolayca ürün alıp, satabilecekleri yapılar e-ticaret sitelerinin işini baltalar. Aynı e-ticaret sitelerinin şuan mağazacılık sektörünü öldürdüğü gibi.

Hepsi bir birinden bağımsız gizi gözüksede iç, içe geçmiş süreçleri yaşıyorlar.

e-Ticaretin gelişimi web teknolojilerinin ve insan ihtiyaçlarının Lux seviyesine kayma oranı ile orantılı bence. İnsanlarıda eğitip, geliştirmek gerek.

Şuan 3 boyutlu alışveriş sistemleri üzerinde ar-ge yapıyoruz ve büyük oranda testler başarılı geçiyor ama hala pazarcılık mantığı ile alışveriş yapan bir kitleyi bir odaya sokup. Burası mağaza işte dünyadaki tüm markalara ve 100 binlerce ürüne karşındaki ekrana bakarak, üzerine deneyebilirsin demek şuan mümkün ama uygun değil.

Eğer Ar-Ge fonlarım kesilmezse 2013 gibi Istanbul'da bir digital mağaza açmayı planlıyoruz. :) Yine normal mağaza gibi ama duvarları digital bir sürü kabinden oluşuyor. Parmak iziniz, cep telefonunuz veya digital kartınız ile giriş yapıp, alışverişinizi tamamlayıp çıkabileceksiniz. Başkasının üzerinde gördüğünüz bir kıyafeti veya eşyayı cep telefonunuz ile çekip mobile uygulamamızda search etmeniz yeterli. Size uygun bedeni ve renkleri anında listelenecek.

Özetle; gelecekte insanlara sadece yaşamanın kalacağı bir teknoloji tasarlıyoruz.

Umarım bir çok şey, olması gerektiği gibi gider :)
  • Paylaş
Uzun vadede satış bazlı e-ticaret piyasası doyum sınırına bir hayli yaklaşacak. Dolayısıyla alım bazlı e-ticaret site ve sistemleriyle sıkça karşılaşacağımız görüşündeyim. Basit anlamda benzeri siteler olsa da gerçekten detaylı ve komplike alıcı tabanlı e-ticaret siteleri henüz dünyada tam anlamıyla mevcut değil.

Düşünsenize, X noktada ikamet ediyorsunuz, A markasının Y model gri renkli XL t-shirt'ünü, üstelik en uygun fiyatlısını almak istiyor ve bu iş için sadece bir kaç tıkla onlarca siteye girip çıkmadan kolaylıkla alım yapabiliyorsunuz. Henüz böyle bir sistem yok... Muhteşem bence!
  • Paylaş
Semantic Web'in gelişmesiyle beraber, E-Ticaret sitelerinin kullanıcılarına yalnızca ilgilendikleri ürünleri sunacağını düşünüyorum. Markafoni'yi örnek vereyim, Sina Afra'da bir konuşmasında bu konudan bahsetmişti zaten:

Markafoni'de her daldan 50 marka yer aldığını varsayalım. Daha önce Markafoni'den yaptığı 5 alışverişin hepsinde ev tekstil ürünü almış olan bir kullanıcı, bu markalardan yalnızca ev tekstili ile ilgili olanları görecek ya da diğerlerini görse bile öncelikli olarak bu markaları görecek. Bu sayede ilgilendiği içeriğe daha çabuk erişecek.


Semantic Web ile beraber, yıllar içerisinde E-Ticaretin epey gelişeceğini ve bu sayede de birçok insanın internetten ürün satın alma alışkanlığı kazanacağını düşünüyorum.

  • Paylaş
Yasalar uygun olurmu bilmiyorum fakat e-eczane olabilir gibime geliyor.
  • Paylaş
1

Mesut Baran, güzel başka başka...

Valla hocam ne koyarsan satar yani aklına ne gelirse yani. Benim aklıma memleket havası ve suyu geldi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2261 Görüntülenme17 Takipçi7 Yanıt