Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecekte iyi bir marka olmak ve evrensel anlamda markalaşmak için en önemli unsurlar sizce nelerdir?

Ticari portföy

İş ahlakı

Güven

İşine ve müşterilere verdiği değer

  • Paylaş
Müşteri memnuniyeti, sosyal ve kültürel bilinç, çevresel farkındalık gibi değerler başlangıç adımları olabilir ama evrensel markalaşma için yenilikçi bir ürün ve üretim süreçleri kaçınılmaz olacaktır sanırım.
  • Paylaş
Önce sağlam bir firma olmalı - bunun sac ayakları var
En önemli kaynağa (doğru insanlar, yaratıcı beyinler) ulaşmanın yollarını zorlamalı
Kurumsallaşmalı - Profesyonel idari kadro, bilişim altyapısı vs..
Bir girişimci olarak aklıma gelenler bunlar.
  • Paylaş
Karşılığında bir gerektiği parayı almıyorsa bile işini dürüstçe ve güzel yapmalı Eksik alıyor diyor yarım yapmamalı... Devamı gelir
  • Paylaş
Öncelikli ve en onemli başlık
erişebilirlik ve kullanılabilirliktir.
suanda iphone marka yapan üretim mantığındaki kullanilabilirlik teknolojiyi en basit şeklinde kullanıcıya sunmaktadır. tek tuş kullanim ozelliği. teknolojiden hiç anlamayan bir birey bile ortalama 1 saatlik tecrubeden sonra rahatlıkla kullanabilir.
yine benzeri bi örnek windows kolay kullanılabilirlik
bunlara ek olarak ikinci şart destek ihtiyaclara karsilik vermek ve yenilenmek

sirasiyla müşteri memnuniyet fiyat performans vss.. liste uzar gider
  • Paylaş
Bence en önemli unsur herkese uygun bir hizmet sunmaya çalışmak ve bunu kendine çizgi olarak belirleyip bundan şaşmamak. Örneğin; iPhone 5 ilk çıktığında 4 inc ekranın bütün insanların eline mükemmel uyum sağladığıyla ilgili propaganda yaptılar. Bu propaganda insanların kafasında diğer telefon üreticilerinin işi yanlış yaptığıyla ilgili bir algı yarattı. Günümüze geldiğimizde ise Apple daha büyük ekranlı telefonlar çıkarmak üzere. İnsanların aklında "ee hani 4 inc en iyisiydi" gibi bir imaj olmaması elde değil. Kısaca Apple kendisi için yarattığı avantajı kötü bir etkiye dönüştürmek üzere. Yeni bir markanın ismini duyurabilmesi için kendi çözümlerini çizgisinden sapmadan insanlara sunmasının çok önemli olduğu kesin.
  • Paylaş
Musteri memnuniyeti ve hizmetinin arkasinda kapi gibi durmak onemli. Cingenlik yapmiyacaksin. Bak kocatatilsepeti.com benden otel degisikligi yuzunden toplam 4 tl fark istedi. Dedim ki; bunu elden tahsil edin de parayi alacak arkadasa yemek ismarliyayim ... Bittiler benim icin ...
  • Paylaş
İktisat derslerinde, öğrencilere bir ticari faaliyetin iki alternatifli hedefinden bahsedilir: Bir firmanın önceliği ya ne pahasına olursa olsun para kazanmak ya da bir değer, isim ve marka geliştirmek olabilir, teorik olarak.

Çok uzun yıllardır, kültürümüzün içinde yer bulmuş bazı genetik arazlar nedeniyle ticari dünyamız tümüyle para kazanmak üzerine odaklı yaşadı. Halen de öyledir; ticareti, bir şeyleri alıp üzerine kar koyarak satmaya bayılırız ama üretmek konusunda aynı istekliliği göstermeyiz. İsim yapmış holdinglerimize bakın, çoğu öyledir halen. En babayiğit üreticiler, demonte ithal ettiğini burada montajlayanlardı önemli bir süre.

Bugün de her ne kadar inovasyon, marka ifadeleri moda gereği, havada uçuşuyor olsa da henüz bu kavramların içinin hazmedilmiş, tam olarak algılanmış olduğunu söylemekten çok uzağız. Şu sıralar, sanal bir imaj peşinde koşan firmaların ağzından ar-ge, inovasyon, marka kültürü gibi ifadeleri sıkça duyarsınız.

Kamusal alanda, markasız bir faaliyet suya yazı yazmaktan farksızdır. Belki anlık kazanırsınız ama siz çıktığınızda kimse dönüp sizi ve emeklerinizi hatırlamayacaktır bile.

Ticari dünyamızın markayı keşfi süreci bile kendi içinde tüccarlarını türetti: Her yer marka ve gelişim danışmanı kaynıyor. Hiçbir mesleki birikimi, akademik ve bilimsel çalışması olmayan, tecrübe çalışmalarında bulunmamış lakin fotojenik insanların özellikle Amerika'da yayınlanan bazı kitapları hatmedip ülkemizde sermaye ederek para kazandıklarını üzülerek görüyorum. Asıl üzüldüğüm ise, bunların konunun gerçeklerinden bihaber firmalar ve insanlar tarafından teveccüh görmesi. Koca bir çöpe, zaman kaybına neden olan hatta zarar verici, çoğu değersiz ve bizler için anlamsız materyalist dünya söylemlerine zaman ve maddi kaynak heba etmeleri gerçekten çok üzücü.

Bilinmelidirki, bizim değerlerimizle Avrupa ya da Amerika ticari dünya değerleri farklıdır. Bireyler için de bu geçerlidir. Sözgelimi bizde, artık bu şuursuz çalışmalar nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş da, birbirini desteklemek, paylaşmak esasına dayalı bir ticari kültür var iken yabancı kaynaklardan beslenen çoğu gelişimci rakibinin gözlerini oyarak, bencilliği ayyuka çıkararak, adeta kendine tapan insanların güya başarılarını telkin eder.

Bir markanın, özellikle evrensel değerlere sahip, uluslararası olmaya namzet bir markanın nasıl olacağı konusu da özel şartlara bağlı bir konudur. Gazete köşelerinde, şurada burada okuduğunuz ve dinlediğiniz şeyler genel ve size fayda vermez türdendir genellikle. Zira fayda verseydi, önce onları söyleyenler onu elde etmez miydi?

Bu nedenle gerçek bir marka kültürü ve inovatif değer üretme perspektifine sahip kişi ve kuruluşlara, kendi şartları, hayata bakışlarını ve felsefelerini tam olarak özümseyen bir profesyonel destek öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1872 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt