Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecekte yapay zeka insan zekasından daha kuvvetli olacak deniliyor? Burada tasarlanan, tasarlayandan nasıl daha kuvvetli (zeki) olabilir ki?

Gelecekte yapay zekanın insan zekasından daha üst düzeyde (zeki) olacağının söylenmesi, onu tasarlayandan daha zeki olacağı anlamına gelmesi olabilirlik açısından nasıl değerlendirilir?Düzenle
Öncelikle, MIT'nin 6.034 - Artificial Intelligence dersine katılmanızı öneriyorum. Öncesinde kendimde Nöral-Network programming üzerine çalışmıştım. Öncelikli hedefim, yapay zeka değildi ama doktora tezim için Quantum computer'lar üzerinde bir Neural Network oluşturabilmek için ar-ge yapıyorum.

Bu yazıya başlarken, saatin gecenin 2.30'zu olmasını da göz önüne alarak, kısa tutmaya çalışacağım ;)

Aslında bu soruya cevap olarak, çok basit bir denklem kurup, içinden çıkabilirim ama bilmiyorum biraz daha detay vermek istiyorum. Çok komplike bir konu olduğundan, herkesin anlayacağı şekilde sadeleştirmek zor oluyor.
Öncelikle; basit yapılar üzerinden ilerleyelim. Gelecek kısmını, şimdilik boş verelim ve günümüzden bahsedelim.

Hesap makinelerini ele alalım. Basit seviyedeki bu makineler 10 basamaklı sayıları, 1 saniyeden kısa sürede üzerinde 4 işlem yapabilmekteler.

Bu makineyi yapan kim?
- insan

İnsan bu makinenin yaptığının yarısını, 10 katı sürede yapabiliyor mu?
- Hayır (5 basamaklı 2 farklı sayıyı 10 saniyede çarpmaya çalışın)

Demek ki insan aslında bu basit makineden daha hızlı bir zekaya sahip değil. Sahipte olmak zorunda değil.
Buradan çıkartacağımız sonuç; Hız ile Gelişmişlik seviyesinin aynı şey olmadığıdır.

Nasıl yani?

Yani, insanlar bu basit hesap makinelerine her işlemin sonucunu tek, tek tanımlamıyor ve tanımlaması da çok uzun ve verimsiz bir yöntem olur. İnsanlar bu makinelere nasıl işlem yapacağını öğretiyor. Biraz daha teknik şekilde anlatacak olursak; Burada 2 tane sayı var ve bunların binary şekli X ve Y diyelim. Siz makineye, sana + işareti gönderildiğinde bu X ve Y verilerini sana öğrettiğim kurala göre birleştir ve Z olarak ekranda gösteri tanımlıyor.

Peki bu yapay zeka mı?
- Hayır

Yapay zeka; öğrenebilme yetisini, öğrenmektir ve bir makineye öğrenmeyi, öğrettikten sonra bu makineyi digital network'(internet)'e dahil ederseniz SkyNet ile tanışmış olursunuz büyük ihtimalle ;)

SkyNet; Terminator filminde dünyayı yok etmek isteyen yapay zekanın adı.
Gerçekten çok akıllıymış : D Makineyi çalıştıralı daha 5dk olmadan hemen insan oğlunun ne mal olduğunu anlıyor ve yok etmesi gerektiğine karar veriyor ;)
Ayrıca; İngilizlerin askeri uydusunun adı da SkyNET. (Umarım sniper ile vurulmam : D )

Neyse, konumuza dönecek olursak, sorunun kısa cevabı: Evet, yapay zeka insan zekasından kuvvetli olacaktır. Zaten olmaması anormal bir durum. O zaman yapay geri zeka üretmiş oluruz : D Fakat, uzun bir süre insan kontrolünde kalacak gibi gözüküyor.

İleri de insanlar, farklı var oluş şekillerini bulduğunda ve hazmettiğinde bu şekilde var olmak, yok olmaktan daha iyi olduğunu anlayacaklardır.

Biraz da kendi hedeflerimden bahsedeyim. İnsan ırkının kaderinin, Quantum Computer'da olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bundan sonraki bütün zamanı, elimden geldiğince bu konu üzerine planlamış durumdayım ve kısa bir süre sonra doktora çalışmalarım için Amerika'ya komple yerleşeceğim. Büyük ihtimalle bundan sonra orada yaşayacağım.
Normal işlem kapasitemiz ve algı yöntemlerimiz ile dünya doğal kaynak felaketini yaşamadan, farklı gezegenlerde klonolişememiz bu teknolojiye bağlı olduğuna inanıyorum.
İnternette hikaye kısmının farklı versiyonlarını yazan 150 tane site bulabilirsiniz fakat özetle şuan bildiğiniz veya hayal ettiğiniz computing sistemleri, Quantum computer yanında, hesap makinesi kadar ilkel ve yavaş kalmaktadır. QC üzerine neural network oluşturmayı başarabilirsem, diğer bilim insanlarının desteği ile belki, demin şaka amaçlı diyordum ama en azından yapay bir geri zeka üretebiliriz : D IQ seviyesi 70'in altında olabilir ama hiç yoktan iyidir. Dünyada bir çok zeki insan var mutlaka IQ seviyesini hep birlikte 1500'e çıkartabiliriz. Bu zeka seviyesi, 1 milyon Qubit'lik bir Quantum Computer ile birleşirse bizim hayal edemediğimiz teknolojiler, yöntemler geliştirebilir ve bizim elimizdeki bilgiyi(tüm dünyanın bilgisini) 1 kaç saniyede işleyebilir. Öğrendikleri ile bize yeni yaşam seçenekleri sunabilir ve derin uzay araştırmaları yapabilir.

Şuan kulağınıza nasıl geldiğini tahmin edebiliyorum ama işin çılgınca olan kısmı da bu ya :) Belki önümüzdeki 20 yıllık çalışmalarım sonucu istediğim sonucu elde edemeyebilirim ama ondan sonraki insanlara deneyim edinmiş bir çok hata bırakabilirim. Bu hatalardan deneyim kazanarak, doğru çözümü bulabilirler. ;)

Bilim de bazen negatif sonuçlarda, pozitif'tir aslında. Bir şeyin olmayacağını kanıtlamak ile olacağını kanıtlamak arasında pek bir fark yoktur.

Şimdi sessizce gidip mutfak robotumun fişini çekip, güvenle uyumak istiyorum. : D

Herkese iyi geceler ;)
 • Paylaş
5

Sertaç Kunduz, Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Eminim ki ilerleme kaydedeceksiniz. Benim de çok ilgimi çeken konular, henüz zaman yeterince ayıramıyorum ama bir gün belki yollarımız kesişir :).

Sertaç Kunduz, Denk geldim bu habere. googleresearch.blogspot.com.au/2014/09/u... ve techspot.com/news/57933-google-to-build-... . Google'da keşisse yollar süper olur :).
İyi çalışmalar dilerim.

Unluckypod, size ii bir haberim var o zaman; gerçi büyük bir ihtimalle okumuşsunuzdur. yakın zamanda dwave firmasının kullandığı soğutma, manyetik alanlardan arındırma vs yöntemleri kullanmaya gerek olmayacak bi madde bulundu ki zaten bilinen bi madde , ismini unuttum maddenin. sanırım bu madde, bilgisayarın veri taşımada kullanılacak veriyi elde ederken ki sapma ve hatayı- ki çok kısa süre gözlenebilir kalması yüzünden oluo die biliyorum parçacığın-quantum parçacığını gözlemleme süresini arttırarak azaltılmasını sağlıyacak. demem o ki quantum bilgisayarların gerçekleşme tarihi çok kısabailir. geriye bitek qubit sayısını 1000 den ,milyonlara çıkarmak kalır.yalnız şöle tuhaf bişi var. bilimadamları hala gözlemledikleri bilgisayarın quantum özellikleri taşıyıp taşımadığını bile anlayamıyorlar tam olarak. yani dwave in google a sattığı bilgisayarı inceleyen onca bilimadamları bile bunda hem fikir değilken yani daha teorikısmında bile anlaşmazlık varken-quantum dünyasının karmaşıklığı ve anlaşımlasının inanılmaz zor olmasından dolayı- quantum bilgisayrların geleceğinin yine de bu kadar kısa olacağından oldukça şüpheliyim. ama kimbilir belki bi einstein daha gelir ve o başarır.

Ahmet Avcı, Sadece öğrenebilme yetisi değildir bence, en basitinden o bilgiyi işleyebilmesi, ilişkilendirebilmesi lazım, google arama ilişkilendirmesinden de çok karmaşık bir şey bu...daha da ötesi aslında Yapay Zeka diye ortaya konan terminolojiye, sonradan bilim kurgusal bir eğilimle Yapay Bilinç anlamı yüklüyoruz. Mesele burada. Yapay Bilinç denmeli bence, zira tartışmalar hep bunu kapsıyor hep ona atıflar yapılıyor. Kendisinin farkına varacak kadar, girdi sağlayan donanımı olacak, bunu işleyecek anlamlandıracak sistemi olacak, karar almasını sağlayan sonsuz algoritma üretme yeteneği olacak, ama cari durumda sonsuzlara yönelmeyip logaritmalarından tahminler yapacak...kritik kelime bilinç nedir?

İnsan zekası iyidir ama unutma faktörünü göz ardı etmemek lazım. İnsan öğrendiği bir çok şeyi unutur, bir bilgisayar gibi düzenli bir arşive sahip değildir. Hatırlamak istediğini hatırlamak istediği anda çağıramayabilir, hatta bildiğini bilir ve dilimin ucunda ama gelmiyor der. Yapay zekada bu durumların hiçbiri söz konusu değildir. Öğrendiği her şeyi daima hatırlar. Bir bilgi aradığında sistemli olarak hafızasını tarar ve o bilgi dilinin ucunda kalmaz. Ayrıca insan kafasında 5 belki 10 parametreyi tutarak hesap yapabilirken bu sayı bir bilgisayar için yeterli işlemci gücüyle sonsuza yaklaşabilir. Dolayısıyla yeterli işlemci ve bellek gücüyle yapay zeka insan zekasını ikiye katlayıp beşle çarpabilir ki eskiden satranç ustasını yenen bilgisayar matahken artık bilgisayarı yenen satranç ustası kalmadı...
 • Paylaş
Zor bir kavram olarak görülebilir fakat ihtimalini de vermek gerekir.

Üniversitelerin birbirinden sağlam psikopatları yetiştirdiğini göz önünde bulundurursak ve bu genç beyinler tarafından hazırlanacak olan yapay zeka ürünleri tüm olasılıkları içine yüklediğiniz zaman doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Olayı en basit şöyle düşünün... Dünya satranç şampiyonu Magnus Carslen dahi bilgisayara karşı yenildiğini göz önünde bulundurun. Çünkü tek bir beyin, onlarca beyine karşı yarıştığını göz önünde bulundurabiliriz. Burada önemli olan eğer yapay zeka tüm olasılıkları değerlendirebilecek şekilde programlanabilirse, evet bir zekadan daha kuvvetli olabilir. Diğer mevzulardan bahsedersek, şu arıza bozulma v. B. Olayları, o her zaman olur. Küçük bir teknik arızadır diyebiliriz.

Son olaran şunu unutmayalım... Soruda "tasarlayan" denilmiş... İyi bir yapay zeka bir kişi tarafından tasarlanmaz. Bir çok "Tasarlayanlar" tarafından yapılır ve hayata geçirilir.
 • Paylaş
1

Rıdvan Bayhan, Yapay zeka tüm olasılıkları değerlendirebilecek şekilde programlanması yine insan tarafından yapılacak bilimsel bir gelişme olacak. Aslında burada sormak istediğim şu değildi: "Birçok bilim adamı bir araya gelir, tüm olasılıkları değerlendiren bir yapay zeka oluştururlar" Bu elbette şu an ki teknolojimiz müsade etmese de ileride karşılaşabileceğimiz bir gelişme olacaktır. Benim bahsettiğim zeka aslında çok yönlü bir yapay zeka. Yani duygusal, yaratıcı vb. (ya da çoklu zeka kuramına ait zeka türlerine göre) Yani sadece hafızası yüksek, bir çok olasılığı değerlendiren zeka değil. Yani aslında sormam gereken soru şu olmalıydı: "Gelecekte yapay zeka tüm yönleriyle (yaratıcı, duygusal, sosyal, görsel vb insan zekasından daha üst düzey olabilir mi? Bu doğrultuda 'tasarlanan yapay zeka' 'tasarlayan insan zekasından' daha üst düzey olabilir mi?"

Olasılık hesabını yaparken (en azından bozulana kadar) bizden daha hızlı ve daha net yapabileceği için. Ayrıca eminim ki o yapay zeka bir kişinin eseri olamaz. Yaşanan her olasılık eklenecektir. Bu bile onun daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Teknik olarak done veremem çünkü o bilgi ben de varsa bile hatırlamıyorum ;)
 • Paylaş
Yapay zeka gelişimi benim tahminime ve bir çok kişinin tahminine göre kuantum bilgisayarlarının gelişimi ile mümkün olacaktır.
İnsan zekasını geçmesinin sebebi ise şundan dolayı olabilir.
Kuantum bilgisayarının işlemci yapısı atomların süperpozisyon denilen mantığına göre çalışır. Bu çalışma mantığı insan beyninden daha iyi bir çalışma sistemi oluşturacağından yapay zekanın analitik zekası daha da gelişmiş olacaktır.
İleride yapay zekaları anlayamayacak noktaya gelmemiz bile mümkündür.
 • Paylaş
Bu sorunun cevabını verebilmek için "zeka" kavramını netleştirmek gerekir. Zeka farklı alanlarda olabilir, görsel , işitsel, müzik, analitik, mantıksal vb gibi. Aslında zeka kuralların olmadığı anda karar verebilme yetisi olarak özetlersek sorunun cevabına yaklaşmak daha kolay olacaktır. Şu soruyu sorun kendinize kime yüksek zekalı dersiniz ve niye ve tabiki hangi konuda yüksek zekalı?

Yapay zeka matematiksel olarak kararlar verebilen ve son yıllardaki gelişimi ile mantıksal çıkarımlar yaparak kendi karar ağacını üretmeyi ve hatta yeni nesil yapay zeka algoritmaları ile geliştirmeyi yapabilmektedir özünde bilgisayarda tek yaklaşım 1 ve 0'dır, teorik olan kuantum bilgisayarları devreye girerse o zaman 0, 1 ve belirsizlik devreye girdiğinde işin rengi değişecektir tabiki.

Yapay zeka ve insan karşılaştırmasında , İnsanoğlunun zekası beyin fonksiyonları açısından çok zayıf görünebilir sonuçta 3 basamaklı iki sayının üssel çarpınımı yapabilecek matematiksel kapasite çok az insanda olmasına rağmen, her gün her an elinizle masaının üzerindeki klavyede bu satırları yazarken bile çok daha karmaşık hesaplamaları yapıp sinir sistemine elektriksel akım olarak verebilen bir zekamız var, ama unutmayalım ki matematiğin evrimimize son üç beş asırda dahil olmasında bunda çok büyük etkisi var.
Amaç karar vermek ise, gelecekte bilgisayarlar insanlardan çok daha iyi karar verebileceklerdir, bu yeteri kadar bilgi "Big Data" dediğimiz kavram ve yeteri kadar işlemci gücü demek. Tabiki simülasyonlar, deneme yanılma algoritmaları yada A* gibi temel algoritmalar yapay zekanın gelişmesini sağlarken soru bunların ne kadarına zeka deriz sorusu ortaya çıkar.
Örnek borsada hangi hisseye ne kadar para yatırlarım sorusunu cevaplayan ve size çok paralar kazandırabilen bir yatırım danışmanına zekası yüksek diyebilirmisiniz ? Cevabınız evet ise modellenebilen bir finans dünyasında risk, öngörüm benzetim, yapay sinir ağları, bulanık mantık, parçacık sürü optimizasyonu, karınca kolonisi algoritması, evrimsel algoritmalar ile daha iyi bir yatırım yapabilmeniz teorik olarak ispatlanmış durumda , bu durumda finansal zekası daha yüksek bir yapay zekanız mı olmuş oldu ?
Bu örnekleri artırmak mümkün ...
Sonuç olarak, olmayan bir kavramı ortaya çıkarıp modelleyebilmek derseniz bu konuda bilgisayar destekli yapay zeka ve evrimine devam eden insanoglu yarismaya devam edecektir diye düşünüyorum ama her geçen gün hesaplama gücü makinelere göre zayıflayacak ve karar mekanizmasında insanoğlu bu yarışı kaybecektir.
 • Paylaş
Daha dolaylı bir cevap vereyim ki kendi düşüncelerini bu konuda geliştir.

Film olarak;

gibi filmler izlemeni (Matrix ve Terminator yazmadım artık en çok bilineni)
Oyunlarla ilgileniyorsan özellikle Mass Effect(Geth ırkı, oyunda kullandığın uza gemisinin yapay zekası EDI), Halo(Master Chief'imizin biricik yardımcısı ve Lumia/Windows Phone'ların Siri'si yerine geçen Cortana) ve Portal serisini oynamanı öneririm.

Bunlarda geçen yapay zekalar insanı dehşete düşürüyor, çünkü gerçekleşme ihtimalleri var. Bir yapay zeka bir çok insanın emeği sonucunda üretilecektir. İçerisindeki mantık algoritma sistemleri insanoğlunun beyninden çok ama çok daha performanslı olarak çalışacaktır. Kaldı ki şimdi bilgisayarlarımızda işlemciler bu kadar hızlı ve mükemmelken, bizim yapamadığımız bir çok şeyi saniyeler içinde yaparken, Quantum Computing gibi bir teknoloji söz konusu gelecekte. Şu anda bile Siri ve Cortana var telefonlarda ve bunlar resmen VI(Virtual Intelligence) Belli bir bilgi sınırları olsa da sorduğun soruyu algılayıp sana cevap verebiliyorlar, sorduğunuz sorulara ve yaptığınız seçimlere göre size öneriler sunabiliyorlar, yani zaten ufak da olsa bir öğrenme fonksiyonuna sahipler. Ha bu onların daha akıllı olduğu veya olacakları anlamına gelmiyor. Bu akıl değil, analiz kapasitesi. Şöyle izah etmeye çalışayım; insan beyni zaten hiç bir teknolojiyle ulaşamayacağımız bir süper bilgisayar gibi. Ama şu da var ki insanoğlunun bir sürü ihtiyacı, endişesi, dikkat dağıtıcı bir sürü öge var. Biz bunu hiç bir endişeye sahip olmayan, hiç bir dikkat dağıtıcının etki etmediği ve sadece analiz üzerine üretilmiş/tasarlanmış aletlerle karşılaştıramayız. Analiz/hesaplama konusunda tabii ki üretilenler bir adım önde olacak hep, ama bu bizden akıllı olduklarını göstermez. Yine zaten bu tasarımlar ancak tasarlayanın koydukları limitler çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceklerdir. Ha ileride bir bilinç, vicdan, ahlak geliştirmesinden bahsedersek iş biraz değişir ama yine bunu da insanları analiz ederek, taklit ederek, gözlemleyerek olacak bir şey ve yine iş analize çıkıyor.

Velhasıl; insan beyni dünyevi şeylerle meşgul olduğu sürece tasarlanan zeka insan zekasından her zaman daha hızlı ve kuvvetli olacaktır. (Uzman değilim, sadece bu konuları seven/bu konularla ilgilenen bir insanım ve kendi fikirlerimi söylemek istedim. : D)
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Eagle Eye (2008) Bu konuda olası en mantıklı sunumu yapmış bence.
imdb.com/title/tt1059786

2014 Vizyon filmlerinden olan Evrim'i izlemenizi tavsiye ederim. Aşağıda ki linkte ise filme konu iyi bir anlatıma ulaşabilirsiniz. sinematopya.com/2014/05/en-ust-duzey-ya...
 • Paylaş
Önce kuvvetli sözcüğünü kullanıp daha sonra parantez içinde zeki sözcüğünü kullanarak yanıtı vermişsiniz. Tasarlanan vinç tasarlayandan daha kuvvetli. Tasarlanan arabalar kendilerini tasarlayanlardan daha hızlı hareket ediyor. Bu soruyu soruyorsanız, öncelikle zekanın bu niteliklerden neden farklı olduğunu sorgulamanız gerekmez mi? Neden diğer nitelikler için tasarlayıcının kapasitesi tasarımı sınırlamıyorken, zeka için bunun için bunun a priori (ön şart, kanıtlanmaya ihtiyacı olmayan varsayım) olduğunu düşünelim.

Bununla beraber, zekayı tam olarak nasıl tanımladığımızda önemli ki bu çok kolay değil. Benim tasarladığım hesap makinesi benden daha hızlı işlem yapabiliyor, benden daha geniş bir hafızası olan bir makine tasarlamam çok kolay ve bir bilgisayar, Dünya satranç şampiyonunu yenebiliyor.
 • Paylaş
1

Rıdvan Bayhan, Yapay zeka tüm olasılıkları değerlendirebilecek şekilde programlanması yine insan tarafından yapılacak bilimsel bir gelişme olacak. Aslında burada sormak istediğim şu değildi: "Birçok bilim adamı bir araya gelir, tüm olasılıkları değerlendiren bir yapay zeka oluştururlar" Bu elbette şu an ki teknolojimiz müsade etmese de ileride karşılaşabileceğimiz bir gelişme olacaktır. Benim bahsettiğim zeka aslında çok yönlü bir yapay zeka. Yani duygusal, yaratıcı vb. (ya da çoklu zeka kuramına ait zeka türlerine göre) Yani sadece hafızası yüksek, bir çok olasılığı değerlendiren zeka değil. Yani aslında sormam gereken soru şu olmalıydı: "Gelecekte yapay zeka tüm yönleriyle (yaratıcı, duygusal, sosyal, görsel vb insan zekasından daha üst düzey olabilir mi? Bu doğrultuda 'tasarlanan yapay zeka' 'tasarlayan insan zekasından' daha üst düzey olabilir mi?"

Bir filmden çıkan bilim vakası daha.

Bir makine onlarca haneli hesaplamaları bir saniyede yapabilir. Satranç ustaları, orta seviyede bir bilgisayarı yenemeyebilir. Makinelerin giderek de daha zeki olacağı aşikardır. Bir süre sonra robotlar o kadar zeki olabilecekki, yeni robot üretmek için o robotları kullanacağız. Fakat bir noktayı unutuyorsunuz.

Makinede "ben" yoktur. İnsana en çok benzeyen korkunç robotlar bile kendini bilmez. Bilgisayarların çalışma prensibi şöyledir: "Adın ne? Diye sorulunca XYZ diyeceğim. ". Makine işte budur. Sadece istenileni(programlandığı şeyi) yapar. Yaptığının ne anlama geldiğini bilemez. Düşünemez. Hiçbir makine "ulan bugün çok çalıştım banada yazık biraz dinleneyim" diyemez.

Gelelim sorunun cevabına. Bir makine insandan daha zeki olabilir. Çoğu makinede böyledir. Fakat hiçbir makinede akıl yoktur. Düşünemez, insanlara karşı kin besleyemez. İnsanlara savaş açıp dünyayı ele geçiremez. Sürekli öğrenen makineler vardır fakat bu makineler kendi "çıkarları" için hareket etmez. Onlar için "çıkar" denilen birşey yoktur. Bir makine dünyayı tek başına yönetebilecek kadar zeki bile olsa, eğer mutfak işleri için programlandıysa, bulaşık yıkamaya devam edecektir. Hiçbir zaman "Yeter artık birazda insanlar bana hizmet etsin" diyemez.
 • Paylaş

Bu videoda dünyanın en iyi satranç oyuncusu Kasparov'un "Deep Blue" isimli bilgisayara yenilmesi anlatılıyor. Tasarlanan tasarlayandan nasıl zeki tezini çürütüyor sanırsam bu.
Ayrıca machine learning alanında yapılan çalışmalar da daha zeki olacağını gösteriyor gibi... .
 • Paylaş
Kardeşim ben çok bilmem ama okuduklarım anladıklarım insanoğlu bir ihtiyaç buluyor diyor ki bu ihtiyacı karşılamak için kolay bir yol keşfediyor ve bum bulunan şey insanın tembelliğini ortaya çıkartıyor bu gidişle mutfak robotu bizi ... .
 • Paylaş
Duruma göre değişir 2102382x320302 kaç yapar ? PC ye sor ;)
 • Paylaş
Tasarımın Zekanın bir ürünü olduğunu kabul ederseniz bu önerme doğru.
Ama..... Zeka Tasarımda kullanılan bir alettir sadece.
Demircinin Sıcak Demiri Soğuk demirle dövüp sulayıp daha sağlam bir çelik yapmasıdır.
Yapay Zekanın İnsan Zekasından ileri olması da böyle bir şeydir.
Yapay zeka insan zekasının bir ürünü değil insan aklının insan zekası ile ürettiği yeni bir üründür sadece.
 • Paylaş
Bu çok saçma bi fikir bence... Aptal bi beyinin akıllı bi makine üretmesi olağan bi durum gibi gelmiyor... Her zaman yapay zeka bir adım geri de olacaktır... .
 • Paylaş
Yapay zeka her zaman bir insandan daha iyi bir search kavramına sahip olabilir ama asla insandan daha zeki olamaz...
 • Paylaş
3

Şaman, Neden asla zeki olamaz? Daha fazla bilgi depolayıp, onları daha hızlı ve rasyonel işlemesi imkansız mı ki? Yoksa duygusal zekadan mı bahsediyorsunuz? Sonuçta artık bilgisayarın karşısına çıkabilecek satranç ustası kalmadı...

Rıdvan Bayhan, Çok yönlü zekadan bahsediyorsanız evet doğru: Zeki olamaz. Mantık ve hafıza açısından değerlendirirsek bizim zekamız devenin yanında pire kalır.

Ayhan Şimşek, İzlemiş olduğum Yapay Zeka filmleri içerisinde Kartal Göz ismindeki film olası en mantıklı filmdir.
Bence duygusal yaklaşmamak gerekli bu zeka ile teknolojinin birlikteliğine..

"Öyle bir şey yaratacaksın ki sendeki eksiklikler/yetersizlikler onda olmayacak. "
Eğer böyle düşünülürse gerçekleşebilir.
 • Paylaş
Neye göre, kime göre, hangi kulvarda.
Yani bir hesap makinası bütün insanlardan daha üstündür, eğer yarış 4 işlemle alakalıysa. Biz bütün diğer hayvanlardan üstünüz, ayı hayvandır, biz ayılardan üstünüz, e git bakalım kafa kafaya dövüş kim galip gelecek. Yani yapay zekanın fişi bizde olduğu müddetçe kim güçlü.

Daha da önemlisi insandan değil üstün insana yakın bir yapay zeka bile mümkün değildir. TED'de vb. bazı eğitim sitelerinde videoları mevcuttur, hatta bunu ilk kanıtlayan gençten bir öğrenciydi, çok zekice ve basit bir kuralla.
 • Paylaş
Bu soruyu soran kişi zamanla görecektir bunun cevabını. İnsan oglu beyninin %7 sini kullaniyor ise yapay zeka vs vs vs.
 • Paylaş
3

Portakallı Ördek, % 7 olayı şehir efsanesi.:) Aslında çoook çok daha fazlasını kullanıyoruz.:)

Erhan Kılıç, %100. Beynin her bölgesi farklı görevlere sahiptir. Beynimizin sadece bir kısmını kullanırsak ne olur sorusu için beyninin bir kısmı bir kazada zarar görmüş insanlara bakın.
Ha siz beyninizi tam kapasite ile kullanmıyor olabilirsiniz ama bunu bilimsel bir şey ve herkese özgü bir şey gibi lanse etmeyin.

Portakallı Ördek, Kesinlikle öyle. Linguistic(dilbilim) dersinde özellikle beynin dil öğrenme ve konuşma kısımları hasar görmüş, ya da beynin iki yarısı arasındaki bağlantı kasıtlı/kasıtsız kesilmiş vakalar üzerine tartışmıştık. Beynine demir bir çubuk girmiş, buna rağmen sadece ufak öğrenme zorlukları çeken, bazı şeyleri yapmakta zorlanan ama bunun dışında full fonksiyonel bir şekilde beynini kullanan bir çok örnek var.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

740 Görüntülenme26 Takipçi19 Yanıt

Konu Başlıkları