Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelecekteki muhtemel Üçüncü Dünya Savaşı için en kötü senaryoyu düşünecek olursak; nükleer silahlarla ülkelerin bir birini yok ettiği bir ortamda, dünya üzerinde bu durumdan en az etkilenecek ve insanların hayatta kalma olasılığının en yüksek olabileceği bölge neresi olurdu?

Şimdiden önlem alıp nereye kaçmak lazım? Antarktika hariç... Düzenle
Kaz dağları :) maalesef dünyada etkilenmeyecek şu an Japonya Amerika artık kancan müttefik sayılır Japonya ya düşmez diye düşünüyorum buna istinaden Japonya en az etkilenir kanısındayım
  • Paylaş
Atlas okyanusunun ortası veya kutuplar
  • Paylaş
Su savaşları olabilir. Tabii deniz suyundan efektif su elde etme teknolojilerini geliştirmezsek. Nükleer silahlar bence kullanılmayacak. Nükleer silahların asıl amacı onların karşı taraf tarafından kullanılmasını önlemektir. Büyük devletler küçük devletlere zaten nükleer silahlarla saldırmayacaktır, küresel ticaret küresel müşterilere ihtiyaç duyar. Onları köle gibi çalıştırmak yerine topluca öldürmek saçma olur. Büyük devletler ise zaten nükleer saldırılara nükleer karşılık verecekleri için birbirlerine nükleer silahlarla saldırmayacaklardır. Bu arada nükleer silahlanma tabi ki büyük devletler tarafından kontrol altında tutulmalı ve hiçbir şekilde fanatik grupların eline geçmemeli. Düşünsenize IŞİD'in elinde bir kaç atom bombasını... Bence en güçlü devlet olma sırası Çin'e geçti ya da savaş çıkana kadar geçecek hatta belki de Çin en güçlü olduğu için savaş çıkacak. Mesela Çin bir gün Amerikan ekonomisini çökertecek, hepsi bir anda 3. Dünya ülkesi vatandaşları gibi fakir olacak ve bunun üzerine Çin'e saldıracaklar. Sanırım eğer öyle büyük bir savaş çıkarsa ve başımızda da çılgın bir lider olmaya devam ederse en güvenli yerler Amerika Çin savaşına karışmayacak Avrupa ülkeleri olacaktır. Çin'in Avrupa'ya gelmesi çok zor olur, malum arada Rusya var. En güvenli yerler muhtemelen kuzey batı Avrupa ülkeleri olacaktır. Orta doğu'da kalmanızı tavsiye etmem, bu coğrafya nedendir anlamıyorum (savaşanlar sürekli din diyor, Türkler din öyle bir şey değil diyor) ama savaşmaya her daim hazır. Bence güney Amerika da bütün hır gürden uzak kalabilecek. Tabii bu yerlerin hiçbiri yüzde yüz güvenli olamaz o nedenle madem Antarktika seçenek değil Grönland güvenli kalacaktır. Bir de o zamana kadar küresel ısınma nedeniyle sıcaklıklar da biraz artmış olur.
  • Paylaş
Doğrusu muhtemel üçüncü dünya savaşı için benim öngördüğüm senaryo, küresel ısınmadan ileri gelecek olan iklim değişikliğinin ve deniz seviyesi yükselmelerinin dünyayı yeni bir anlayışla kaplanacak olan sömürü ortamına sürükleyeceği yönünde olacaktır. Bu da tükenmek bilmez bir kaynak kullanım isteğinin (yine) insanlığın en belalı düşmanı olacağı sonucunu doğuracaktır ki bu hem sonuç hem de sebeptir bir yerde.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

104 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt