Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelenek ve görenekler insanlığın önüne nasıl olur da geçer?

Soru bana nedense şu deneyi hatırlattı:

Deney adi : 5 MAYMUN
Amac: Maymunlarda sartlanma miktarini ölcmek ve insanlarla arasindaki farki görmek…

Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. Her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar…

Her maymun aynı denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk su ile ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.

Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Üçüncü yeni gelen maymunda ilk atağında cezalandırılır. İlk gelen iki maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.

Son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşinci de değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.

NEDEN mi? Çünkü buna organizasyonel negatif öğrenme denir… Insanoğlu için de tüm bunlar aynen geçerlidir.

Şartlanmayla maymunlar maymunluklarını bırakabildiğine göre insanlar da insanlıklarını bırakabilirler.

  • Paylaş
1

Mehmet Hilmi Tutumlu, örnek cuk oturmuş ;)

nasıl ihtiyaç oldukca zamana göre yasalar değişiyor bence geleneklerde değişmeli kötü olanları ayıklanmalı en cok da bayanlar zarar görüyor
  • Paylaş
örf addet töre yuz yıllardır sozlu olarak gelıp toplumların julturlerıne yerlesmıs ama zaman asımna ugramadan ınsanlar yasadıkları doneme gore bır sekıl degısıklıgıne gıderek uygularlarsa daha guzel sonuçlar vereırr... Çocıuklareınızı sızın yasadıgınız çaga gore degıl , onların yasadıkları doneme gore degerlendirin...Hz. Ali
  • Paylaş
Çünkü insanlar kendilerine öğretilmiş olanı tek değer sayarlar ve düşünmeden ona sarılırlar.Yeni olan yabancı gelir,yadsınır ama kaçınılmazdır.
  • Paylaş
Gelenek ve görenekler değil örf ve adet insanlığın önüne geçer bunu iyi düşünmelisin.
  • Paylaş