Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Düğün

Bedeninize göre gelinlik seçerken dikkat etmeniz gerekenler:
 • Minyon yapılılar: Eğer zayıf ve minyon bir yapınız varsa; Üst kısmı vücuda oturan ve etek kısmı giderek genişleyen modeller size uygun olacaktır. Bu tip bir gelinlik zarifliğinize zariflik katacak ve sizi daha çekici gösterecektir. Çok fazla kabarık ve işlemeli modellerden uzak durmalısınız. Bu tip gelinliklerde gelinlik, sizden ön plana çıkacaktır.
 • Büyük göğüslüler: Dikkati göğüsten başka yönlere kaydırmak için değişik ayrıntılarla bezeli bu tip gelinliğin göğsü toplayan bir üstü olmalı. Askının bütününden yükselmesi, göğüs boyunu uzatarak daha zarif bir görüntü oluşturur. Altındaki dar çan etek de, bu zarif görüntüyü tamamlar. Gelinliğin çok dar olmamasına dikkat etmeli ve göğüs kısmı çok açık bir gelinlik modeli seçmemelisiniz.
 • Basen kısmı geniş yapılar: Basen kısmı geniş olanlara sivri ve diğer modellere göre daha çok parçalı üst ve önde üçgen bir görünüm, beli daha ince gösterir. Dar korseli gelinlikle bedeninizi daha iyi gösterecektir. Ayrıca omuzları açıkta bırakacak bir modelde dikkati üst tarafa çekmenizi sağlar.
 • Kısa Boylular: Boyu uzun göstermek için etek modeli ve uzunluğu çok önemlidir. Çok kabarık etekler boyunuzu uzun göstermektense sizi daha geniş gösterebilir. Onun için kabarıklıktan çok düz kesim inen etek modellerini tercih etmelisiniz. Son dönemde oldukça popüler olan kısa modeller de topuklu bir stiletto ile sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir. Vücudu yukarı çeken askılı modelleri tercih etmelisiniz.
 • Kalın kollular: Kollarınızı tamamen kapatmaktansa doğrudan teni göstermeyen, zarif dantel modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece kollarınızdaki fazlalığı kapatarak daha ince bir görünüm yakalayabilirsiniz. Omuzları açıkta bırakan geniş bir yaka gelinlik de kollarınızı olduğunda daha ince göstermenize yardımcı olabilir.
 • Uzun boylular: Uzun boylu ve zayıf olmak size çoğu modelin uygun olduğunu gösterir. En uygun gelinlik modeli ise straplez kesim gelinliklerdir. Kabarık gelinlik modellerini en iyi taşıyan vücut tipidir uzun boylu ve zayıf kişilerdir.
 • Kemikli yapılar: Straplez modellerden kaçınmalısınız. Köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, V yakalı modeller veya boyundan bağlı modeller sizin için uygun olabilir.
Bunların haricinde önemli diğer noktalar:
 1. Gelinlik modellerinizin seçiminde, düğün yerini de göz önünde bulundurun.
 2. Gelinlik bakmaya düğün tarihinizden en az 4 ay öncesinden başlamalısınız.
 3. Eğer gelinliğinizi diktirmeye karar verdiyseniz, en az 3 ay önce provalara başlamalı prova tarihlerinizi kaçırmamaya özen göstermelisiniz.
 4. Dergide veya internet sitesinde gördüğünüz bir modeli mutlaka modelin kendi tasarımcısına hazırlatmalısınız. Her gelinlik kendi içerisinde minik nüanslar ve sırlar barındırır. Orjinalini ancak tasarımı ortaya çıkaran kişi en güzel ve size uygun haliyle yapabilir.
 5. Kullanacağınız aksesuarları da mutlaka gelinlikle birlikte her provada denemelisiniz.
 6. Gelinlik provasına giderken yanınıza mutlaka zevkine güvendiğiniz arkadaşınızı veya aile büyüğünüzü alın.
 7. Aklınıza takılan ve içinize sinmeyen her şeyi mutlaka provalarda dile getirin.
 8. Dekoltenin sınırını çok iyi ayarlamalısınız. O gece şıklığınızın yanı sıra rahat hareket edebilmenizin de çok önemli olduğunu unutmayın.
 9. Provalara giderken gelinliğinizin içerisine giyeceğiniz çamaşır takımınızı da mutlaka yanınızda götürün.
 10. Gelinlik provalarınızda oturma, yürüme hatta dans egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.
 11. Uzun bir duvak istiyorsanız, sonradan ekleme yapılabilen modellerden seçmeye özen gösterin ki bir süre sonra duvak ağırlığından kurtulma şansınız olsun. Bütün gece kafanızda bir ağırlıkla gezmek ve dans etmek istemezsiniz.
 12. Uyumlu bir çift görünümü için, gelinlik modeli seçiminizde damadın fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundurun.
 13. Deodorantınızı gelinliğinizi giymeden önce, parfümünüzü ise gelinliğinizi giydikten sonra sıkın.
 14. Düğün süresince rahat edebileceğiniz detaylara dikkat edin. Kol altı payı, etek boyu, aksesuarların sağlamlığı, yedek düğme gibi.
 15. Düğün sonrasında gelinliğin saklanması da önemlidir. Gelinliğinizi iyi bir kuru temizlemecide temizlettikten sonra, mümkünse ters yüz edip saklayın. Saklama kılıfının kumaştan olmasına ve hava almasına dikkat edin.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

595 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt