Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelir vergisindeki adaletsizliğin sebebi nedir?

Çok bilindik bir hikaye var ekonominin bir bütün olduğunu anlatmak için.
bir adam otele girer ve odalara bakmak istediğini beğenirse oda tutacağını söyler, otel sahibi odaları göstermek için 100 dolar depozito ister beğenmezseniz çıkarken geri veririm der.
adam kabul eder 100 doları verir ve odaları gezmeye başlar. otel sahibi hemen dışarı çıkar ve yandaki kasaba olan borcundan 100 dolarını öder, kasap bu 100 doları alır ve telefon faturasını öder, o anda fatura tahsildarının sevgilisi gelir ve acil para lazım der adam da 100 doları kadına verir,, kadın ise ilk başta adı geçen otele giderek 100 dolar borcunu öder o sırada otel müşterisi adam odaları beğenmemiştir ve otelde kalmayacağını söyler 100 dolar depozitosunu geri alır ve otelden çıkar.
akışta görüldüğü üzere aslında 600 dolarlık bir ekonomi oluştu ama para yüz dolar sadece ve fakat arada kasap, telefoncu ve en sonunda otel ci gelir elde etti devlet üçünden de geliri karşılığında farklı vergiler aldı. ama kadın sevgilisinden aldığı para için vergi vermedi çünkü o ticari kazanç değil devlet için.

%20 vergi olduğunu düşünürsek toplam ekonomi 660 dolar oldu. esasen devletler erk gücü sebebiyle vergi alırlar yani bu bir bedeldir. eğer bu devlette yaşayacaksan bu vergiyi vereceksin demektir aslında bu sebeple devletler vergide adaletten çok kazancın çokluğu ile ilgilenir aynı yüzyıllar önceki vahşi savaşlarda yenilen tarafın halkının yenen tarafa vergi ödemesi gibi. temel olarak hiç bir farkı yktur devlet için devlet o cari dönemde ne kadar para topladığına bakar. ve adalet gözetmez. gözetildiğini yada oluşturulmaya çalışıldığı söylenen vergide adalet kavramı vergi toplamanın yöntemlerini artırmak ve kapitalizm denilen 20yy vahşiliğinin kamuflajını sağlamak içindir.

sonuç vergi de adalet olmaz. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

576 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt