Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelişmekte olan kullanıcı arayüz özellikleri (sesli yönlendirme vb.) klavye ve fare bağımlılığını ortadan kaldırır mı?

Sesli yönlendirme Google Now ve Siri arasında bir yarışa dönüştü.

İzlenimlerime göre Google Now belirli bir aksan kullanıyorken. Siri aksanınızı öğreniyor.

Siri'ye "who are you" kelimesini düzgün bir biçimde söylemezsiniz how are you olarak anlayabiliyor ilk başlarda. Fakat sizin aksanınızı öğrenmesi zaman almıyor. İki - Üç söylemde aksanınızı öğrenerek size tahminler sunabiliyor.

Öte yandan google now ise anlamadığı cümleleri web sitesine yönlendirip bunu mu demek istediniz? Şeklinde bir soru sorarak (Ben diyom angara sen diyon dibim karaaa) sizi deli edebilir.

Bu kısa notu düştükten sonra sesli komutun tamamen aksan öğrenebilen yazılımlar tarafından yapılabileceğini ve henüz doğru düzgün çalışamıyorken eski alışkanlıklarımızı bıraktırabileceğini düşünmüyorum.

  • Paylaş
Bi bakalım 2003 yılında face kuruldu msn yi bitirdi kimse msn programını pcsine indirmiyor Microsoft outlook ile yeniledi ama pek bişe değişmedi yine kullanmaktan vazgeçemedik eskide olsa mesaj gelir diye bakıyoruz ona sesli aramada bizi ileriye götürür ama sonrasında yine klavye fare kullanım devam eder ee nede olsa çağ değişiyor herhalde hemen de unutabilirzi...
  • Paylaş

Günümüzde fare yerine dokunmatikler kullanılmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde daha rahat giriş yöntemi olabilir. Ancak sesli yönlendirme için teknolojinin hızlı bir gelişim göstermesi gerekmektedir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR