Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gelişmiş, teknolojik ve zengin bir sanayi ülkesi olan İngiltere'nin kraliyet ailesinin bütçesi 126 milyon lira iken bizim fakir ülkemizin cumhurbaşkanlığı bütçesinin onun üç katından fazla 397 milyon lira olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu 'yaman çelişki' çok açık bir şekilde şunları göstermektedir:
1. İslamiyet, (özellikle de kötü kişilerin elinde) çok güçlü bir dayanak ve manipülasyon aracıdır. Müslüman imajını bir kere sağlam bir şekilde oturttun mu artık istediğini yapabilirsin. Bu durumda yolsuzluk, ahlaksızlık, görgüsüzlük, hukuksuzluk gibi her türlü pisliği kamufle edebilirsin, çünkü çok güçlü bir siperin ve perdeleme aracın vardır. Her durumda sen haklısındır diğerleri haksız, çünkü sen 'müslümansın' diğerleri dinsiz veya senin kadar dindar değil.
2. Bu güçlü imajdan sürekli faydalanmak için 'dindar nesil' yetiştirmek, yani bol bol imam hatip okulları açmak, eğitime dini mümkün olduğunca fazla sokmak, bilimin önüne dini koymak gerekir.
3. Dini eğitimin yanı sıra medyayı da kontrol altına almak, halka olayları yanlış açıdan ve her zaman dini de işin içine katarak vermek gerekir.
4. Laik ve dürüst çevrelerden gelecek tepki ve gerçeği yansıtmalara karşı kendini garantiye almak için polis, yargı, asker gibi güçlü kurumları da manipüle ederek kendine bağlaman gerekir.

Eğer bunları yaparsan vatanı bölsen bile senin alacağın oy bakidir. Soruya dönecek olursak, bu durumda yoksul halka rağmen dünyadaki en büyük ve en pahalı sarayı yapma görgüsüzlüğü olumsuz etki yaratmayacağı gibi (koyunların gözünde) hayranlık bile uyandırabilir.
 • Paylaş
Bence haklı çünkü madenlerde yaşam odalarından, işçi haklarını iyileştirmekten, emeklilere daha fazla maaştan, İşsizlere işten vs. bizim Ak Saraylara ihtiyacımız var sonuçta koskoca saray az paraya mal olmuyor.
 • Paylaş
Kapsamlı ve yerinde bir değerlendime için örneklerin fonsal aktarım kaynaklarının karşılaştırılması yerinde olacaktır. Fakat ülkemizde örtülü ödenek adı altında parasal aktarımların miktar, kapsam ve kaynağı değişebilmektedir. Bu bütçenin yüksek olmasına binaen bazı bakanlıklarda bütçe kısıtlamasına gidildiği de dillendirilmektedir bilindiği üzere... Tabi bu söylediklerim bilinen resmi açıklamaların bikaç bilgiyle yoğrulması. Olayın tamamen farklı amaçlarının olduğu, resmi açıklamaların safsatadan ibaret olduğu tabiki düşünülebilir... Asıl sorun düşünmek dışında ne yaptığımız?
 • Paylaş
Türkiye Dünya'nın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Bazen 16. , bazen 17. büyük ekonomi diye haberler geçiyor, sıralamadaki yeri değişebiliyor. Gelgelelim halk bu zenginlikten yeterince (insanca yaşam koşullarına uygun olarak) pay alamıyor. Para, belli ellerde toplanıyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Zaten İngiliz kraliyet ailesinin bütçesinden fazla olan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin bu sene %97 oranında arttırılmasının nedeni nedir?

 • Bir cumhurbaşkanı 397 milyon lirayla ne yapar?

 • İşçiye çay simit hesabı yapılırken kendisine hiç göt değmemiş uçak alan bir lider nasıl defalarca seçilebilir?

 • Eğitim seviyesiyle mütevazılık artar mı?

 • Cahiller hep bir saray bir de sıfır jet mi ister?

 • Cehalet ve görgüsüzlüğün ilişkisi nedir?

 • Lise mezunu bile olduğu mechul bazı cahillerin ülkenin en yüksek mercilerine seçilmesi halkın cehaletini gösterir mi?

 • Bir cahilin seçilebilmek için halkı cahil bırakması mantıklı mıdır?

 • Halkı açlıkla tehdit eden bir kişi nasıl ülkenin en başına seçilebilir?