Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geliştirilen büyük kuramlardan biri olan 'Oyun Teorisi' hakkında bilgisi olan var mı? Bu teorinin dinamik olarak kurgusu nasıl yapılabilir?

Abi John Forbes Nash nam'ı diğer akıl oyunları filminin  gerçek başrolü olan matematikçinin Nobel  Ödülü almaya hak kazandığı bir teoridir.
  • Paylaş

kendimce oyun kuramından çıkarımım x=x i. yani girdiler ve çıktılar aynı sonucu veriyor. aslında her şey de bu geçerli. enerji yok olmaz dönüşür... işletmeler batar yenileri yerlerini alır ... birisine bir hediye verirsiniz ve karşılığında mutluluk hissedersiniz gibi ... bu örnekleri çok girdili düşündüğümüzde sonuçlar çeşitlenmeye başlıyor ama yine ürünün değerinde değişim oluşmuyor ... genel olarak ekonomi ile bağlantılı olarak düşünülen kuramı görünmez el kuramı ile birlikte ele almak daha açıklayıcı olabiliyor çünkü daha tanımlı oluyor ( en azından zihnimde canlandırabilmek açısından ben incelerken öyle yapmıştım) görünmez el kuramı oyun kuramının bir alt kurgusu gibi ... girdiler ve çıktılar aynı olacak kabulü ile kartlar kapalı oynanıyor ki bu durumda karşı tarafın kartlarını görmediğiniz için güvenli tarafta kalma seçiliyor... bu durumda da yine ekonomi ile birlikte düşünülürse piyasalar rasyonel bir çerçeve içerisinde tutularak kazan*kazan durumu oluşuyor... bir okudum da biraz karmaşık ve zihnimdekileri tam ifade edemeyen bir anlatım olmuş... çok geniş bir konu ve çok denklemli ... dinamik kurgusu için kapitalist sistemin ortaya çıkışını incelerseniz iyi olacaktır. hem kuramlar zihinde canlanmaya başlıyor hemde tam bir dinamik kurgu örneği ...

  • Paylaş
2

Şaman, En azından bir cevap vermişsiniz :)

Hakan, Inploid te bir soruyla karşılaştığımda, önce bu konu hakkında ne biliyorum diye düşünüyorum, bilmediğim konularda ise Google amcaya sorup copy paste yapmak yerine bir bilen çıkar elbet diyerek bekliyorum. Bu soru da da en ufak bilgim yoktu, ancak @artemis in yaklaşımını okuyunca konu, verilen cevabın özgünlüğü sebebi ile hoşuma gitti, teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

550 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt