Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gençlere neden kitap okuma alışkanlığı kazandıramıyoruz?

Sizlerle bugün yaşadığım bir anektodu paylaşayım. Sekiz yaşlarında bir kız çocuğu (iş icabı karşılaşıyorum kendileriyle) elinde ipad tablet oyun oynayıp duruyor. Biz de sorular sorarak onu biraz uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Uzatmayayım konu kitabı ipad'den okuyabilmesine geldi. Biz de ama onun kokusu yok diye başladık ufaktan özendirmelere... Lakin biliyoruz ki anne ve baba da okuyor ama o şimdiden teknolojinin etkisi altına girmiş durumda... Diyeceğim o ki sanırım alışkanlıkları revize etmekte fayda var...
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, "alışkanlıkları revize etmekte fayda var..." sözüne katılıyorum. Mesela bir çocuğa tablet bilgisayar ekranından kitap okuma alışkanlığı kazandırılabilir.

Bu alışkanlık küçüklükte eğer aşılanırsa çocuğa bu devam eder.
ama günümüz teknolojiye ilgi o kadar arttı ki artık gençler zaman bulamıyorlar.
  • Paylaş
Üreten değil, tüketen bir toplum olduğumuz için... .
  • Paylaş
Yasak olsa okurduk. Hem de çok. Zorla yaptırıldığı için olabilir.
  • Paylaş
Konuşma güzel olması ve bilgi ögrenmek
  • Paylaş
Biz mi kazandırmalıyız, yoksa onlar kendileri mi kazanmalılar? Yine de neticede sorumluluk, gençleri yetiştiren kişiler olan aile bireyleri, öğretmenler ve bu konunun üzerine vazife olduğu kurumlarda (örneğin M. E. B)
Birey, yetişirken içinde bulunduğu ortamdaki diğer bireyleri örnek alır önce. Annesini babasını kitap okurken hiç görmemişse, O da kitap okumaktan uzak durabilir.
Eğitim hayatında O'na kitabı sevdirme görevi öğretmenlere ait oluyor. Kitap özetleri, tahliller gibi ödevler; karşılığı sadece not olan yükümlülükler olmaktan çıkmıyor olabilir. Bir de okutulan ya da tavsiye edilen kitaplar, bireylerin yaşlarına, o yaştaki heveslerine, dünyayı algılama süreçlerine uygun olmalıdır.
  • Paylaş
Kitap okuma alışkanlığı aileden gelir. Evinde yüzlerce kitap olan, anne babası kitap okuyan çocuklar da o alışkanlıkla büyürler. Evinde kütüphane olmayan, ebeveynlerin kitap okumadığı ailelerden çıkanlarsa daha nadiren sonradan böyle bir alışkanlık edinebilirler. Gençler dediğiniz ve ailenizden olmayan kimseye siz kitap okuma alışkanlığı kazandıramazsınız.
  • Paylaş
1

Resul Genç, Size katılıyorum,Evimde mümkün olduğunca ilgimi çeken kitaplarla doldurdum ve bir baktım ki kütüphanem olmuş :) çok hoşuma gidiyor kitaplar.okudukça ( Vay be buda mı varmış yada wowww öyleymiş demek) yeni şeyler öğrenmek süper

Internet yuzunden kim basini ondan kaldirp kitap okuyacak ki
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

571 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt