Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genel olarak çevre sorunları nelerdir?

Çevre sorunlarının yani ekosistemlerdeki bozulmaların bir kısmı doğal yolla, bir kısmı da insan etkisiyle oluşur.

Hava kirliliği: Canlılar için yaşamsal önemi olan hava, hızlı nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme sonucunda atmosfere bırakılan maddelerin belli bir yoğunluğa ulaşması sonucu kirlenmektedir. Hava kirliliğinin nedenleri; kullanılan kalitesiz yakıtlar, egzoz gazları, kentlerin konumu, soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılmaması, olumsuz hava koşulları gibi olaylardır.

Gürültü ve ses kirliliği: İnsanların yaşamında çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunların ortaya çıkışında etkisi bulunan bu çevre ve sağlık sorunu “gürültü kirliliği” olarak da isimlendirilmektedir.

Su kirliliği: Konutlar, endüstri kuruluşları, termik santraller, gübreler, kimyasal mücadele ilaçları, tarımsal sanayi atık suları, nükleer santrallerden çıkan sıcak sular ve toprak erozyonu gibi süreçler ve maddeler su kirliliğini meydana getiren başlıca kaynaklardır. Yani su kirliliğinin asıl neden insanlardır. İçme ve kullanma suları daima temiz olmalıdır. Su kirliliğinden dolayı deniz, göl ve akarsularda her türlü üretim düşer, içme ve kullanma suyu bulmakta güçlük çekilir, suya bağlı ekosistemlerde doğal denge bozulur.

Toprak kirliliği: Toprak kirlenmesi, hava ve suları kirleten maddeler tarafından meydana getirilir. Yerleşim alanlarından çıkan atıklar ve çöpler, sanayi atıkları, egzoz gazları, kimyasal gübreler, tarımla mücadele ilaçlarının kullanımı, yanlış arazi kullanımı, su ve rüzgar erozyonu, ile ulaşım ağı toprak kirliliğine neden olur.

Işık kirliliği: Lazerler ve gereksiz aydınlatmalardır. Işık kirliliği bu sebeplerin gece havada aşırı aydınlık oluşturmasıdır.Bu aşırı aydınlık canlılara zarar vermektedir. Deniz kaplumbağaları ve kuşlar gidecekleri yolları şaşırmaktadır.

Orman Tahribatı: Son günlerin en büyük sorunu haline gelmiştir. İhmal, dikkatsizlik, kaçak yapılaşma ve arazi açmak için ağaçların bilinçsizce kesilmesi gibi sebepler yüzünden ormanlar tahrip olmaktadır. Bu yangınlar sonucunda doğanın dengesi bozulmaktadır. Canlı türleri kaybolmakta ve toprak zenginliği yok olmaktadır.

Aşırı Nüfus Artışı: Nüfusun fazla olduğu bölgelerde; doğal kaynaklar fazla kullanılır, hava, su ve toprak daha çok kirlenir, evsel atıkların fazlalığı çevreyi sürekli kirletmeye devam eder.

Çevre
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

554 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt