Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genel olarak kadınlar, erkeklere göre daha mı mantıklıdır?

Türk toplumunda erkekler duygularını bastırmak ve gizlemek zorunda olarak yetiştirildiler. Kadınlar ise zekalarını bastırdılar.

Ben bu nedenle erkeklerin ve kadınların davranışlarını belirleyen farklı kural setleri olduğunu düşünüyorum.

Kadın Erkek İlişkileri

Aslında hepimiz benzer beyin yapısına sahip isek, bir A davranışı sonucunun hep B olması gerekir. Ama bir kadının olaylara bakışı, içeride bu olayı işleyişi ve nasıl bir sonuca ulaştıracağı genelde erkeklerden bağımsız olarak birbirinden çok farklıdır.

Genelde erkekler en iyiye nasıl ulaşacaklarını düşünürken, biz kadınlar en kötüyü nasıl engelleyeceğimizi düşünüp vakit kaybederiz. Bazen bu düşünce bizi herhangi bir durumda daha başarılı hale getirebiliyor ama iş hayatında erkeklerin yüzdesi hala bizden fazla olduğuna göre, şansın hep bizim tarafımızda olduğunu söyleyemeyeceğim. Aslında ulaşacağımız bir doğru varsa ve net ise, en mantıklı yolu bulma konusunda yine de iddaalı olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak karar verme yetkisi bizde ise, biz yanlışa daha hızlı ulaşabiliriz. Kadınlar ve erkeklerin birbirlerini anlayamadıkları bu durumlar özellikle iş hayatında çok karşımıza çıkabiliyor. İş hayatının temellerini erkekler kurduğu ve halen çoğunlukla yönetmeye devam ettikleri için kadınlar bir çok şeyi değiştirmek istiyor ve bastırmaya çalışılabiliyor. Bu yaklaşımlar kadını erkeklere göre mantıksız yada erkekleri kadınlara göre mantıksız yapabiliyor.

Aslında mantıksallığı ölçebileceğimiz bir ölçü olsaydı,
Kadın Erkek İlişkileri
Yani resmi bir mantık sistemi mantıksal bir tek sonucu dikte edemez. Aslında herkes mantıklı ama farklı değişkenler ve farklı varsayımlarla ilerliyorlar. Sorunun cevabına biraz yaklaşmam gerekirse mantıksallığın cinsiyete göre değiştiğine inanmıyorum. Kişiden kişiye değişen farklı faktörler, tecrübeler ve eğitim en önemli etkenler bence.
  • Paylaş
Genel olarak gayler kadın ve erkeklerden daha mı duygusaldır? Diye bir soru da soracaksanız, bu seksizme katlanalım.
  • Paylaş
Hiç bir birey bilerek ve isteyerek mantıksız bir karar almaz. Birey o an içinde bulunduğu şartları ve muhakeme yeteneğini kullanarak kendi için en mantıklı kararı alır. Bu kararın bir başka birey tarafından, hatta toplum tarafından mantıksız olarak değerlendirilmesi o kararı mantıksız yapmaz. Bu açıdan bakıldığında mantıksızlık diye bir olgu yoktur. Mantıklı davranış anlayışı bireye göre değişir.

Beynin sol lobunun matematik ve benzeri daha "mantıklı" işler ile ilgileniyor olması ve erkelerin bu lobu daha çok kullanıyor oldukları ile ilgili bilgiler ise şehir efsanesidir ve bilimsel olarak tam anlamıyla kanıtlanmamıştır.

Fizyoloji veya toplumsal normlar, her iki cinsiyetin de kendine özgü bazı davranış ve düşünce örüntüleri olmasını sağlamıştır. Ancak bunlardan yola çıkarak bir cinsiyetin diğerinden daha mantıklı olduğunu söylemek mümkün değildir.
  • Paylaş
Var mı böyle bir saçmalık ve mantıksızlık. Soruyu soranın cinsiyeti ne olursa olsun en mantıksız kendisi. Soru sahibinin mantıksızlığını cinsiyetiyle genelleyebilir miyiz bilmiyorum ama bu kadar da gözlem yeteneği ve düşünmekten yoksun olduğundan yola çıkarak o zeka sınıfında mantıksızlığın yaygın olduğunu düşünmemiz çok da abuk olmaz.
  • Paylaş
Önce çantayı satın alıp, tüm elbise ve aksesuarlarını ona göre alan bir toplumdan bahsediyoruz. Mantık ?
  • Paylaş
1

Sevgiseli, Öyle olmayan büyük bir çoğunluk var. Sadece öyle olmaları isteniyor o kadar. O yüzden öyle bir izlenim yaratılıyor. Sizde de başarılı olmuşlar! ;)

Ayrıntıyı önemseyen her insan mantıklıdır. Bunun cinseyete bağlamak bence yanlış olur
  • Paylaş
Nayir :) .. cinsiyete göre degismiyor cidden.. ama yüzde verin deseniz kadin %54, erkek %46 daha mantiklidir..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

761 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt