Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genelevler sizce kapatılmalı mıdır? Kapatılırsa ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Lütfen bu videoyu izledikten sonra yorumlarınızı bir kez daha gözden geçirin.

 • Paylaş
3

Ozlem Tunc, Bu konuda hemfikiriz tabi ki buna dur demek önemli bu olmaması gereken bir sektör fakat Türkiye öyle bir ülke ki ve öyle çeşit çeşit insanlara sahip ki sadece genelevlerin kapatılması bu istismara son vermeyecek aksine bu iş sokaklara yayılacak.Genelevler kapatılacaksa bunun yanında tamamlayıcı yasalar da getirilmeli ki tam engellenebilsin .Söylemek istediğim kendi adıma sadece genel evlerin kapatılması bu istismarın artmasına yasadışı yapılmasına ve dolayısıyla karışıklığa neden olur. Hiçbirimiz böyle bir sektörün bu ülkede olmasını ve hiçbir kadının ya da erkeğin bu duruma düşmesini istemeyiz tabi ki .Fakat bir de bu ülkenin gerçekleri var

Ayhan Şimşek, Gerekli 3-5 yazının kabul edilerek yasalaştırılma çalışmaları "ne olursa olsun gerekirse ülke yansın" bir İnsan olan kadının ırzından daha önemli değildir.
Yok bizim toplum şöyleydi de gibi laf kalabalıklarına kesinlikle katılmıyorum.
Her şeyden önce insan.
Her şeyden önce kanun.
Eksikse o kanunlar zor olanın yaptırımı üzerinde birleşilmeli ayrıca diretme gücü de yine bahsi geçen ülke insanlarıdır.
Kolaycılık sadece dolaylı evet demekten başka bir şey ifade etmemektedir.
O çocuğa o kadına kabul ettirilen "sen hayatın boyunca tecavüze uğrayacaksın" yaftası kesinlikle kabul edilebilir değildir.

Kesinlikle kapatılmalıdır. İnsan bedeninin sermaye olarak kullanılması her şartta ve türde yasalarla yasaklanmalıdır. Arzdan çok talep edenlere ceza verilmelidir. Ve cezalar ağır olmalıdır. Kuduz bize bulaşmasın, önlerine bir kaç et parçası atalım köpekler onlarla oyalansın mantığını anlayamıyorum! Gerçeklerden dem vurmayın lütfen. Tek gerçek oradakilerin insan olmasıdır. Ve yine gerçek olan oradakilerin yaşamak için bedenlerini satmaya mecbur kalmamalarıdır! Kölelik maalesef eskilerde kalmamıştır. Bu köleliğin daniskasıdır.
 • Paylaş
Toplum, insanların oluşturduğu sosyal bir iş birlik çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Toplumda var olan dengeleri koruyabilmek için suç oranını azaltmanın farklı yolları olabilir. Genelevlere giden erkeklerin belli bir kesimi oluşturduğunu düşünüyorum. Bu tarz yerler kapatılsa da hiç gitmeyen, hijyensiz bulan, daha ücretli çalışanlara giden insanlar sadece buralara bağlı olmadığı için çok fazla etkilemez. Ancak gidenlerin de arka planda bırakılmaması gereklidir. Kapatıldığında sokaklarda taciz ve tecavüz olayları artabilir ve toplumun ahlaki yapısı düzeltilmek istenirken suç işleme oranı artabilir.

Herkesin aklına gelen, genelevler kapatıldığında seks sektörünün sokağa kayma tehlikesidir. Bu konuda en rahat ülkelerden biri olan Hollanda'da 1911’de fahişelik yasa dışı ilan edilip, genelevler yasaklandı. Ancak bu kez fuhuş, masaj salonları, tütün dükkanları gibi mekanlarda perde arkasına iltica etti. Sonunda otoriteler yasalarla fuhuşu önleyemeyeceklerini anlayınca, fahişeliği, “kırmızı ışık bölgesi” diye bilinen “Eski Kilise” çevresinde, adını baraj duvarlarından alan De Wallen’le sınırlandırdı. Böylece bu perde arkası fuhuş olayları azaldı. İşte anlatmak istediğimde buydu, suç oranını azaltmak için belli bir denge sağlanması.

Bu konuyu şöyle özetleyebilirim; Ortada gidilecek bir yol var ve bunu devletin sağladığı yasal olan genelevlerle sağlamak mümkün, buralarda çalışanların kendi isteğiyle çalıştığını varsaydığımız zaman çıkarlar örtüşüyor. Kapatıldığı zaman suç işleme oranı artacak ve masum insanların etkilenmesine neden olacaktır.

Diğer ülkelerin genelevlere karşı yasaları;
 • Brezilya'da yetişkinlerin fahişe olarak çalışmaları tamamen yasal ve fahişeler devlet emekliliklere sahip olabilirler, fakat genelev işletmek ya da bir fahişeyi diğer bir şekilde çalıştırmak yasa dışıdır.
 • Kanada'da para karşılığına seks yasal, fakat kamu alanda müşteri aramak gibi aktiviteler yasa dışı
 • İsveç yasalarına göre fuhuş, kadına karşı şiddet olarak sayılır ve 1999'da fahişe olmayı yasaklamadan seks için para ödemeyi yasaklayan bir kanun onaylandı. Bu durumda fuhuş yapan değil bunun için para ödeyen suçlu sayılıyor.
 • Tayland'da fuhuş hukukî olarak yasakmış, fakat pratikte yetkililer tarafından hoşgörülür.
 • Hollanda ve Güney Kore de ise genel ev işletmek yasaldır.
 • Paylaş
Suç oranının artış göstermemesi açısından bence de kapatılmamalı. Bence aksine bu işi sokakta yapanlar da buralara yerleştirilmeli. Fakat söz konusu evler ve buralarda çalışanlar sürekli gözlem altında tutulmalı ve sağlık kontrolleri aksatmadan yapılmalı.
 • Paylaş
Talep devam ettiği sürece arz da devam edecektir. Bu ticaret Dünya'da satılabilir tek şey yani kadın cinselliği olduğu zamandan beri devam eder. Burada sadece talep eden erkeği suçlamamak lazım. Bunun ilk satıcıları da muhakkak ki erkekler değil kadınların kendileriydi. Zaten şu anda bile parayı bastıran herkes İnternet'den kendi kendini pazarlayan bir kadını kiralayabilir. Keza büyük şehirlerde bu tür alışverişler cadde kenarlarında bile yapılabilir. Doğrudur bir tarafta fuhuş batağına itilen kadınlar var ama onları kurtardığınızı düşünseniz bile ki evet onları kurtaralım yine de kolay para kazanmanın yolunu bulmuş ve bu işi isteyerek yapan kadınlar kalacaktır. Alan memnun satan memnun olan bir durumda genelev kapatarak hiçbir yere ulaşamazsınız bilakis seks ticaretinin çok daha tehlikeli ve sağlıksız bir hale bürünmesini sağlarsınız. Bence genelevler kapatılmamalı ama kontrol altına alınmalıdır. Hem de öyle vesikayla falan değil, bayağı düzgün yasalar çıkartarak iş güvenliği ve sağlığı, sigorta, maaş+prim, emeklilik, kaçak işçi denetimi, korunmasız seks yasağı gibi. Bu tür kontrollü ve tamamen yasal bir işletmecilik şeklinde de fuhuş batağına itilme durumu bir nebze kontrol altında olacaktır.
 • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Şaman'ın samimiyetine güvenerek O'nun cevabı altına yorumumu yazıyorum. Burada sorulan soru 'genelev' ile ilgilidir. Yani yasal ve sağlıklı cinsel ilişki yaptırılan mekanlarla ilgili. Fakat bazıları bunu 'randevu evi' olarak algılarsa, cevabı baştan yanlış olur. Ya da yasadışı seks işçiliği olarak... Benim de cevabımı verirken 'kapatılmamalı' tezini savunmamın sebebi, bu işin kamu otoritesi altında olmasıdır. Eğer genelevlerin de yasal kurumlar olmalarına rağmen sorunları var ise onu tartışmak ayrı bir konudur.

Ayhan Şimşek, Genelevlerini bir nevi devletin dolayısıyla oluşan mahalle baskısının kadına göstermiş olduğu maşa olarak görüyorum. Bak uslu dur başının dikine gitme yoksa geneleve düşersin söylemi yeşilçam filmlerinde de sıksık karşımıza çıkar. Malum söz konusu genelevlerinin konforundan ziyade kadına sağlanması gereken muhtaç evleri ve kendi başının çaresine bakabileceği devlet imkanlarıdır. Bunun dışında tartışılacak her genelev iyileştirmesi kadına tecavüzün meşrutiyetinedir..

Genelevlerin açık olduğu durumda ve porno sektörünün aktif olduğu dünyamızda ve ülkemizdeki cinsel suç oranlarını gördükçe kapatılırsa olabilecekler tahmin edilebilir. Bu soruya şu yanıt aslında en güzel yanıt diye düşünüyorum :).
Bir gün Süleyman Demirel'e sormuşlar genelevleri kapatmayı düşünüyor musunuz?
Süleyman Demirel; "Genelevleri kapatalım da halk bizi mi s...".
Biraz argo ama bu soruya çok uygun bir cevap. Maalesef ülkenin durumu bu!...
 • Paylaş
Kapatılmamalı. Yalnız, Internet'e giren insanların izleneceği gibi ya da telefon dinlemeleri gibi geneleve giren kişiler de -savcılık kararı olmaksızın- izlenmemeli.
 • Paylaş
Genel ev ile özel ev arasında ters orantı vardır. Genel ev ihtiyacına binayen özel ev ihtiyacı artar bu akım sokaklara bile taşabilir : )
 • Paylaş
İnsan bedeninin metalaştırılıp sunulması yanlış evet kapatılmalıdır. Ama kapatılırsa bizim ülkemizde tecavüz, taciz olaylarının artacağıda malumdur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

882 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt