Bilmek istediğin her şeye ulaş

Genetik faktörler depresyonu etkiler mi?

Yıllar önce ünlü bir bilim dergisinde yapılan araştırmaya göre genlerinde serotonin bulunan kişilerin depresyona girmeye yatkın oldukları belirtildi. Bu gene sahip olan insanların sadece stresli olaylar olduğunda depresyona yatkın hale geldiğini belirten araştırmacılar, serotonin genine sahip olmayan kişilerin ise genellikle stresle baş edebildiğini söylediler.

Araştırmacılar yakın zamanda 56 araştırmayı analiz etmişler ve stres ile depresyon arasında kuvvetli bir bağ olduğunu bulmuşlardır. Bu duruma göre  az serotonin bulunan genin sahibi  aşırı stresli bir ortamda bulunduğunda depresyona girme ihtimali daha fazla oluyor.

  • Paylaş
1

Tarık Gandur, Bu araştırma ile ilgili kaynak var mı elinizde?
İki paragrafınızda söyledikleriniz birbiri ile çelişiyor. İlk paragrafta serotonin çok olursa depresyon olur gibi bir anlam çıkarken ikinci paragrafta tam tersi var.

Seretonin sinirler arasındaki iletişimi sağlayan bir hormondur. Bir hormonun genlerde bulunması mümkün olabileceğini pek sanmıyorum.
Kast edilenin kişilerin daha fazla seretonin üretmeye yatkınlıkları olduğunu farz etsek bile ortada şöyle bir sorun var. Fazla seretonin depresyonu tetiklemez ya da sizi yatkın hale getirmez. Aksine yüksek oranlarda seretonin, düşük depresyon demektir. Bugün kullanılan çoğu antidepresan temelde bu ilkeye dayanır ve sinir hücreleri arasındaki seretonin miktarını arttırarak depresyonu tedavi eder.
Bu durumda kişilerin genlerinde seretonin olsa bile bunun daha az depresyon ile sonuçlanması beklenir.

İkinci paragrafınızda söylediğiniz bilgi daha akla yatkın geliyor. Seretonin üretmeye daha yatkın bireylerin stres karşısında daha az depresyona girdikleri bilgisi mantıklı bir bilgi.

Her ruhsal rahatsızlık gibi depresyon da da genetik yatkınlık söz konusudur. Sıkıntılı, travmatik olaylara bazı bünyeler depresyon ile, bazıları panik ile bazıları da daha işlevsel tepkilerle cevap verebilir. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

573 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt