Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçek bir naturel sızma zeytinyağını nasıl ayırırsınız?

Naturel sızma denilen zeytinyağı taze sıkılmış, filtre edilmiş ve usulüne uygun olarak ambalajlanmış en fazla %0,8 oleik asit içeriğine sahiptir. Tanımı budur.

Zeytin meyvesinin doğal özelliklerine, dışarıdan hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan elde edilir. Tat, koku ve vitaminler korunur. Preslenen zeytinin ilk sızması veya hafif sıkımından elde edilen yağdır.

Nasıl ayıracağımız konusuna gelince, markette fiyatlara bir bakın, bu yağ fiyatı en yüksek olan zeytinyağıdır.

Şişenin üzerindeki etiketi mutlaka okuyun, çünkü artık bu zeytinyağı çeşidi için özel etiketleme zorunlu hale getirildi. Etikette şöyle yazmalı; bu üstün kaliteli zeytinyağı, direk olarak zeytinden, sadece mekanik yollarla elde edilmiştir veya soğuk sıkım, soğuk sıkma gibi terimler görebilirsiniz.

İyi bir zeytinyağ tüketicisi değilseniz ve bu konuda çok da az bilgi sahibiyseniz görerek yada tadarak bu zeytinyağını ayırmanız çok mümkün değildir.

Ama yine de denemek isterseniz bir kaç küçük lezzet tüyosu ; kesinlikle genzinizi yakmaması gerekmektedir. hem meyvemsi hemde hafif acımtrak bir tadı vardır. Rengi de doğal olarak yeşile yakındır.

Bir gıda mühendisi ve zeytin toplayarak büyümüş biri olarak söyleyebileceklerim bunlar.
  • Paylaş
  • Gerçek zeytinyağı soğukta bekletildiğinde donar.Aynı zeytinyağı ısıtıldığında kalitesi hiç bozulmadan sıvılaşır.
  • Gerçek zeytinyağı yerken ağızda acı bir tat bırakır ama yedikten sonra hemen geçer.
  • Bir test yöntemi daha var.Tabanı koyu renkli bir kaba 1 bardak su koyun ve 1 dakika bekleyin.Üzerine 1 milim yağ koyun.Gerçek zeytinyağı yüzeyde daireler içinde kalırken sahte zeytinyağı gökkuşağı renginde parlamalarla su yüzeyine yayılır.

Zeytinyağı
  • Paylaş
Zeytinyağları, dalından toplanan ve ağacın dibine dökülen zeytinler olmak üzere iki tür kalitedeki zeytinden hazırlanır. Ancak daldan toplanan zeytinin kalitesi daha yüksektir. Çünkü yere düşen zeytin asitlenmeye başlar. Yenilecek kalitedeki zeytinyağları sızma zeytin yağı olarak bilinir.
Kaliteli zeytinyağı renginden, donmasından daha çok yetiştiği topraklarla ve üretim şekliyle alakalıdır. Renk ve koku kaliteli zeytinyağını teşhis etmede yeterli değildir.

Zeytinyağı

En önemli ayırt etme şekli, natürel sızma zeytinyağında zeytinin meyvemsi kokusu, acılığının hissedilmesi gerekir. Yendikten sonra genizde yakma yapmamalıdır, dil üzerinde acılık yapar, koklandığı zaman zeytin kokar.

Eğer zeytin yağı kaliteli değilse, küf, toprak ve ekşimsi bir koku gelebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1256 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt