Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçek deri nasıl anlaşılır? En pahalı, kaliteli deri hangisidir (dana, koyun, bizon vs.)? Kalite neye göre belirlenir? Deri ceket, ayakkabı vs. bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yönlendirilmiş ama hiç anlamam deriden.

Bir satıcı, yurdum insanının hemen her malzemede yaptığı gibi yakma testi yapmıştı. Malum gerçeği plastik kardeşlerine göre çok daha zor yanan bir malzeme. Yanmaz demek tabii hata olur, ben yanan hatta patlayan aluminyum tozu gördüm. Bir de boyanma kriteri varmış, kimi derilerin sadece üst yüzeyini ayakkabı boyası tipi bir boyayla boyuyorlar kimisini de kumaş boyar gibi boyuyorlarmış. Tabii kincisi daha kaliteli oluyormuş. (Bunlar Kapalı Çarşı esnafının bilgilendirmeleri ☺)

Ben ayakkabıları bildiğimiz ayakkabı cilasıyla koruyorum, emici derilerde işe yaradığı kesin ama leş gibi de kokuyor. Aslında başka deri giysi de kullanmıyorum, malum yazın sıcak kışın soğuk tutan bir malzeme. Bir zamanlar deri ceketlerim de vardı ama korumak hiç aklıma gelmemişti. Sonunda da, tabii yıllar sonra kuruyup yırtıldılar. Deri de bir hayvanın derisi olduğundan el kremlerinin iyi gelebileceğini düşünebilirim. Bir de nemini kaybetmemesi için kapalı plastik giysi poşetlerinde saklanabilir.

Şimdi biraz inceledim de, bayağı bir sanatmış derinin kalitesini anlamak. Hayvanın türüne, cinsiyetine, yaşına hatta yediği otlara kadar deri kalitesini etkileyen 100 kadar faktör varmış. Bence güvendiğiniz satıcıdan, düzgün bir fiyata alın.
  • Paylaş
Network mağazasında giydiğim deri dönüşümlü ceketin kuş tüyü kadar hafif olmasından memnun bir şekilde fiyatına baktığımda, gördüğüm 2.500 TL'lik etiketi bana gerçekliğin ne olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.
  • Paylaş
Gercek deriyi anlamak icin deriye serce parmaginizi diliniz ile ufak bit islarin ve deriye surun derinin uzerindeki kilcal kil dipleri o islakligi kisa bir surede emecektir sayet emmiyor ve o parlaklik 20 sn. uzerinde kaliyorsa o deri degildir, bir de deri cok guzel kokar gercek olmayan deri benzeri urunler tamamen kimyasal kokar bunu beyninize eklemek (bir program gibi) deri olan ile deri olmayan maddeyi alip her ikisinide koklamaniz yeterli olacaktir,
Derinin kalitesi kullanilan alana gore degisir mesela her deriden kemer olamayacagi gibi her deriden de canta olamaz gibi , yani kullanilacagi alana gore kalitesi belirlenir , mesela deri ceket icin en iyi deri mandanin ufagi olan malak in erkeginin derisidir o da derinin karin kisinlari degil sirt kisimlari ve karin orta kisimlaridir derinin etek kisimlari degildir , gibi.
Deri nini bakimina gelince bildigimiz dogal madenden cikan maden sodasini 25-35 derece sicaklikta suda eritilen camasir sodasini erittikten sonra (kivami, soda eridiktikten sonra isaret parmaginizla bas parmaginizi kaydirararak kaygan olana kadar) bir pamuklu bez ile derinin insan derisi ile temas eden yerlerine veya kotu olarak gordugunuz yerlere kirleri temizlemek amacliu surdurdukten ve uzerindeki o kotu gorunumlu durumu kaldirdiktan sonra oda sicakliginda 2- 3 gun bekletin ve kurusun sonrasinda da aktardan alacaginiz tatli badem yagi ile pamuk a cok hafif surerek o matlasmis olan yerlere hafifce surunuz sonrasinda deri kendine gelecektir. Yukarida bahsi ettigim maddelerin deriye hicbir kimyasal yan etkisi olamamakla beraber deriya daha cok faydasi vardir, normalde bu deri firmalarinin bu yontemleri deri urunu alirkene kullanma klavuzunda anlatmasi gerekliligi vardir ama nerdeeee. Saygilarimla.
  • Paylaş

Ben deri giyim için büyük markaları tercih etmiyorum. Büyük markalar genellikle hem rekabet avantajı hem de yüksek talebi karşılamak için çok kaliteli olamayan ürünleri yüksek fiyatlara satıyorlar. Uzun yıllardır deri işi yapan yerel, butik markalarda çok daha kaliteli deri ürünler bulmak mümkün. Yerel firmalar nesilden nesile müşteri menuniyeti ve bağlılığı sağlamak için kaliteden ödün vermiyorlar. Ben deri giyim konusunda Farma Deri'yi tercih ediyorum. 7 yıl önce deri mont almıştım hala ilk günkü gibi. Sonrasında deri blazer ceket ve kaban da aldım. Memnunum tavsiye ederim.

Derini gerçek olup olmadığını anlamak için yöntemler;

1. Koklamak: Gerçek derinin kitap gibi kendine has değişmeyen bir kokusu vardır. Suni deri ise plastik kokar.

2. Kazımak: Deri yüzeyini tırnak ucu ile hafifçe kazıdığınızda iz kalıyorsa ve yavaş yavaş kayboluyorsa o deri gerçektir.

3. Gözenekler: Gerçek derideki gözenekler, çizgiler kendi derimizdeki gibi benzersizdir ve tekrarlamaz. Suni deride ise bu görüntü baskı ile oluşturulduğu için yüzeyin her alanında birbirine benzeyen gözenek ve çizgiler olur.
<span id="paste_span_htmleditorx"> </span>
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4608 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları