Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçek her zaman algılarımıza mı bağlıdır?

Algının bir tabanı olduğu muhakkaktır, gerçeklik sonra anlam kazanır. Bununla ilgili yapılan bir deney var ve gerçeklik olarak algılananın, olayın öncesinde biliniyor olması gerekliliğini göstermektedir.

Afrikalı toplumlar ile ilk defa Avrupalı araştırmacılar iletişime geçtiğinde bir grup Afrikalıya film izlettirirler ve ne gördünüz diye sorarlar. Cevap olarak Afrikalılar tavuk gördüklerini belirtirler. Filmi hazırlayan araştırmacılar filmde tavuk olmadığını bilmektedirler ancak bu sonuç sonrası filmi tekrar izlerler, yine tavuk göremezler. Araştırmacılar tarafından film 2 kez yavaşlatılmış şekilde yeniden izlenir. Bir sahnede, sadece bir kaç saliselik bir kısımda tavuk fark ederler. Filmdeki, pek çok şeye rağmen Afrikalı grubun sadece tavuğu görmesi bilinen gerçekliğin algılanmasının bir kanıtıdır. Filmin içinden tek algılayabildikleri şeyi seçmişlerdir çünkü algıları bu yönde gelişmiştir ve kendi gerçekliklerinde karşılığı olan nesneyi seçmişlerdir. gerçekliğin bu olduğunu düşünürler.

Öğretilerin ve birebir yerleştirilen gerçeklerin oluşturduğu bütün '''GERÇEK'' olarak algılanır. Bu nedenle, soruyorum! Her algılanan gerçek midir ?!. Herkesin algısı aynı olamadığı gibi gerçek de değişkenlik ve/veya derinlikte farklılıklar gösterir...
 • Paylaş
1

Harun Tangöze, Bu durum sadece algıda seçiliktir. Gerçeklik bambaşka bir şeydir. Bir tutam nörotransmitter sıvıdır beyinde dolaşan...

Mümkün değil. Bunun için kurguladığım düşünsel bir deneyim var. Elimizde iki adet sakız olsun fiziksel özellikleri aynı olan. Sadece biri tatlandırıcılı diğerinin içinde ise gerçekten şeker bulunsun. Bunları tadarak hangisinin tatlandırıcılı, hangisinin gerçek şekerli olduğunu nasıl bulabiliriz? Bunun gibi farklı deneylerle algılarımızı kolayca kandırabiliyoruz. Peki tüm gördüklerimizin aslında tatlandırıcılı olmadığını, gerçek olduğunu nereden biliyoruz?
 • Paylaş

algılarımıza bağlı dersek 'gerçek' göreceli olur.. Oysaki gerçek göreceli olmayandır..Ya da bize öğretilen bi kalıp bu

 • Paylaş
Gerçekleri ararken algılarımız önemlidir. Örneğin yarısı su ile dolu bir cam bardak için yapabileceğimiz bir çok yorum vardır:
-. Bardağın yarısı dolu
-. Bardağın yarısı boş
-. Bardak camdan yapılmış
-. Bardak tamamen dolu değil
-. Bardak tamamen boş değil. ...
gibi bir çok yorum yapılabilir. Senin algın neyi görmeni istiyorsa gerçek odur ama bu yapılan her yorum da gerçektir. İnsan algısı neyi gösterirse gerçekte odur diyebiliriz. Fakat bunlara bir bütün olarak bakmakta önemlidir. Yapılan tüm yorumlar bizi mutlak ve bütün bir gerçekliğe götürür. İste o zaman olaya algıladığımız gibi değil yani öznel değilde nesnel bakmış oluruz.
 • Paylaş
Hayır değildir. Algıladığımız gerçeklerin ötesinde gerçekleri yok mu sayalım? Karadelikleri algılayamıyoruz ama gerçek değiller mi? Düşünsel anlamdaki gerçeklik de bu şekildedir .
 • Paylaş
Gerçeğin algılarımıza bağlı olduğunu söyleyenler var.  Bence önemli olan olaylar karşısında ne hissettiğindir. Gerçek olmasa bile kendini iyi hissettiren bir olay, gerçek olup da kötü hissettirenden iyidir.
Misal Matrix filminde lokantada Ajan ile beraber et yiyen kişinin "bu etin gerçek olmadığını biliyorum, ama çok lezzetli" demesi.
 • Paylaş
Bence gerçek denilen şey beynimize gönderilen elektronik bir sinyalden ibaret.
 • Paylaş
Evet imaj hiçbirşey algılar herşey
 • Paylaş
Gerçek herzaman beynimize bağlıdır
 • Paylaş
Algı; benlik gibi kendi içinde hapsolmuş bir olgunun dışarıdan gelen uyarıcılara anlam yüklemesidir

dersek eğer gerçek her zaman algıya bağlıdır. fakat bu gerçek yalnızca algı sahibi benliğin gerçeği olacaktır ki bu durumda gerçeğin doğruluğu benlik sahibine göre değişecektir.

herkese göre değişebilecek olan gerçeklerinse tamamının sahte olma ihtimali var.

bu durumda gerçeği hangi mekanizmada tartıpta evrensel gerçek olduğuna karar verdiğimiz sorusu ortaya çıkar ki bu evrende gerçek, insanların çoğunluğunun yöneldiği durumdur. sistem-insan, sistem-sistem tartışmalarında gerçeğin farklılığını çok rahat görebiliriz. o vakit çözüm nedir? gerçekler bulup ardından yürümek isteyen biz insanların bu kadar değişken bir evrende elimizden ne gelir?

sanıyorum gerçeklerimizin hakiki olmasını ummaktan başka çaremiz yok.

sistemin dışından olayı farklı algı gücüyle izleme imkanı olsa hakiki gerçeği görebiliriz belki.

 • Paylaş

algılarımaza göre olan paradigmadır gerçek kesinliği insan tarafından bilinmeyendir

 • Paylaş

akıl oyunları filminden sonra tamamen sarsılmış bir gerçekliktir "gerçek".üzerine fazla düşündüğümüzde anlamı yitirip bizi sonsuz bi gerçekliğin içine atıyor.

 • Paylaş
Hayır değildir.
 • Paylaş
Algılarımıza bağlı değil çünkü insan algılamayadığı şeylerin de gerçek olmadığını inkar edemez
 • Paylaş
"Merdivenlerde olmadığını bildiğim bir adam görüyorum" Evet gerçek tamamen algılarımıza bağlıdır.
 • Paylaş
2*2=4 gibi bir gerçekten mi bahsediyoruz.

"Çakmağın ateşi 1 sn sonra yakar"dan mı ?

Bu yol çok uzun bir yol ; dan mı ? Sana kırmızı çok yakışıyor'dan mı.. ?

Hava şuan 43 dereceden mi ? Deniz çok derin'den mi ?

Hangi gerçek ?
 • Paylaş
Bence önce gerçek kavramının içinin doldurulması gerek. Varlık-Yokluk bağlamında bir gerçeklik mi? Doğruluk-Yanlışlık bağlamında bir gerçeklik mi? Ya da farkındalık ve anlam yükleme bağlamında bir gerçeklik mi ? Eşyanın gerçekliği varlık-yokluk anlamında bir gerçekliktir ve beş duyumuzla algılanabilir. Genelde de yanıltmaz. Hisler(sevgi, nefret, öfke vs) ve değerler(vefa, sadakat, fedakarlık) görece kavramlardır..Gerçeklikleri kişiden kişiye değişir. Seda Atadan ın bahsettiği gerçeklik ise bence farkındalık ve anlam yüklemeye ilişkin bir gerçekliktir. Bilgi, deneyim ve ilgiye göre değişir. Yani bir kişinin fark ettiği, yada anlamlandırdığı bir şey bir diğeri tarafından fark edilemez veya anlamlandırılamayabilinir. Mesela bir sanat eserinin sanat değerini bu bağlamda değerlendirebiliriz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2690 Görüntülenme20 Takipçi17 Yanıt

Konu Başlıkları