Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçek tarihten farklılaştırarak senaryolaştırılmış filmler hangileridir?

Gerçek tarih diye bir şey yoktur. Milli tarih vardır. Tarih kitabının yazıldığı dönemin iktidarının, yazarın vb görüşlerini temsil eder, gerçekte olan olayları yansıttığı konusunda hiçbir şekilde emin olamazsınız. Dolayısıyla tüm tarih senaryoları bol bol kurgu belki biraz da gerçektir.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Aynen :) Zaten yazılı tarih galibin yazdığı, koruyup aktardığı, öğrettiği, hakim güçlünün dayattığı tarihtir. Bu konuda en güzel örnek, Eski Mısır da Ramses' in savaşlarıdır. Ramses tanrısal boyutta olduğundan Mısır tarihinde yazılı kaynaklar Hitit lerle yaşanan savaşları yanıltıcı şekilde nakleder, lakin Hitit kaynaklarına ulaşınca tarih biraz daha aydınlanır. Hititlerde ise tarihi kaynaklarda özellikle Krallarının kaleme aldığı yazılarda özeleştiri gibi bir eğilim vardır, alabildiğine gerçekçi ve hatta kendisine karşı acımasızdır bu hikayeler. Belki de tarihteki en gerçek tarihe yakın aktarımlardır.

Velhasıl, Hitit kaynaklarına hiç ulaşılamasaydı tarih Mısır tarihi kaynaklarına dayansaydı, salt ve mutlak başarı hikayelerinden ibaret kalacaktı.

Hattı zatında Türklerin bile yazıyı kullanmaları çok yakın dönemde gerçekleştiğinden bu konuda daha geniş kaynaklar Çin kaynaklarıdır.Birçok mevzu oradan araştırılır.

Tabi soru bu değil:) Hemen Şaman felsefe yaptırıyor bize.

Sorulduğu anlamıyla ve derine inmeden cevaplansa bile, yine hemen hemen hepsi denebilir.

Hiç kimse İstanbul' un Fethini, karşı tarafın bakış açısıyla yazılmış metinlerden okumaz bizde, zaten ortada da yoktur, barınamaz. İnternet birçok şey sağlıyor. Var böyle bir kaynak, çok detaylı, aşama aşama, ay ay gün gün anlatıyor İstanbulun düşüşünü. Kahramanca ölen prensleri var, sonra yağmalar var, ateşe verilen evler...Bizim pek hoşumuza gitmez bu bakışlar. Hiç kimse Tuğrul Bey Semerkantı yağmalamasın diye Çağrı Beyin intihar etmekle tehdit ettiğini ve şehri kurtardığını bilmez..Türkler böyle işler yapmaz :)

Fetih 1453
Sinema


Filmin gerçek fethe sadık olmayan yanları olsa da güzel bir yapım.
  • Paylaş
Muhteşem Yüzyıl.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

746 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları