Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gerçekleştirmek istediği projenin benzerinin üretildiğini gören bir girişimci kendisini nasıl motive etmelidir?

Daha öncede bu konuda uzun bir açıklama yapmıştım ama artık nereye ne yazdım hatırlamıyorum. : )

Özetle şöyle anlatayım: "Senin projenin inovasyonu, rakiplerinin bu inovasyonu kendisine entegre etme süresi kadardır. "

Yani; Mükemmel bir iş fikrin var. Kimse de bilmiyor. Gerçekleştirmek için finansmanın da yok. Bu durumda şeytan yatırımcılardan destek almaktan başka çaren kalmıyor. Çünkü, bankalardan da kredi alsan hem faiz yiyeceksin hem de onlara da iş planı, maliyet tabloları vs. bir sürü şey hazırlayıp sunman gerek.

Bir diğer çözüm olabilecek yöntem de; önce daha ufak çaplı projeler yapıp kendi finansmanını sağlamak olabilir ama genelde çok zordur, bu tür finansman yöntemi zamanında sana cevap veremeyebilir.

Neden? İlk başta söylediğim nedenden ötürü.

Sen Twitter'ı buldun diyelim. Rakip olarak gördüğün kimse olmayabilir ama seni bir bütün iş modeli olarak almasalar da, örneğin Facebook status kısmına senin özelliğini entegre edebilir. Ki şu anda hashtag olayı vs. eklendi diye biliyorum. MySpace, Badoo, Google+ vb. gibi bir çok büyük rakip var.

Bu aşamada; senin projeni ayağa kaldırmak için şansın, bu rakiplerinin senin özelliğini kendi sistemlerine uygulama süresi kadardır. Örneğin; sen projeyi 2 senede ayakları üzerine kaldırırım diye planladıysan ve rakiplerin de en fazla 3 ayda bu sistemi kendi sistemimize uygularız dedilerse. 2 seçeneğin kalıyor.
  1. Hisselerin değerini yükseltip hızlıca projeyi elden çıkartmak.
  2. Yüklü miktarlarda yatırım alabilmek için yatırımcıların kapılarını aşındırmak ve 3 ay içerisinde projeyi global çapta, destekle bile olsa ayağa kaldırmak.
Aksi takdirde, seni ezerler ve bir daha başını kaldırma şansın olmaz. Maalesef, global rakebet çok kirli bir ortam.

Severek kullandığımız iPhone'larımız ve en degerli marka seçilen Apple kapitalizmin 1 numaraları oyuncularından. Her sene 4, 5, 6 diye çıkartıyor ve garip şekilde insanlar da 4, 5, 6 diye alıyorlar.

Tekrar toparlayıp soruna dönecek olursak, eğer gerçekten inanıyorsan peşinden git demeyeceğim. Çünkü insanın umuda ihtiyacı var. Başkalarının senden önce yapması seni demorolize eder ama sen de yapıp bir de onların senden önce sektöre girip deneyim edindiklerinden dolayı bir de gerçek ortamda seni yenmeleri daha kötü etkileyebilir.

Bu nedenle öncelikle finansman ve finansman kaynaklarına yönelmelisiniz. Bu Türkiye ve/veya yurt dışı kaynaklı olabilir. Eğer yurt dışında finansman alacaksan git orada yap projeni bence. Hiç direnme Türkiye'de yapacağım diye. Biz direndik ve elimize bir şey geçmedi.

Onun yandaşı, bunun çıkıntısı, şunun kardeşi olmadığın sürece çok zor bazı şeyler.

Yeni projeler üretmeye bak. Elinden 1 tanesini alabilirler ama hayal gücünü senden alamazlar. ; )

Başarılar.
  • Paylaş
3

Serkan Kiose, Çok güzel tespitler var. Teşekkürler...
"Elinden 1 tanesini alabilirler ama hayal gücünü senden alamazlar. ; ) "

Eski Inploider, Evet o son söz için ayrı bir oy verme tuşu geliştirilmeli

Bu bizim ve daha nice girişimcinin çok defa yaşadığı bir durum : ) Muhtemelen girişimci olarak bir proje listeniz vardır, bir kenara not ettiğiniz parlak fikirler veya ürünler... Zaman içinde bazılarını başkaları yapar, bazılarını ise siz yapmalısınız.

Eskiden (eskiden dediğim 10 yıl önce bile değil aslında) bir fikir büyük anlam taşıyordu ve parlak bir fikir daha değerliydi. Şimdi ise fikir işin sadece bir parçası ve artık fikriniz çok parlak bile olsa onu hayata geçiren kazanıyor. Ve günümüzde bir fikri projeye ve o projeyi de gerçeğe dönüştürmek ve başarıya ulaştırmak çok daha zor. Yani, artık fikri olan değil, onu gerçekleştiren kazanma şansına erişiyor...

Bununla ilgili bir tecrübemizi yazayım. Bundan uzun bir zaman önce, Grupanya, Şehir Fırsatı yokken "sinerji" adını verdiğimiz bir fikrimiz vardı. İnsanlar belli bir süre içinde bir ürünü almaya karar veriyor ve daha önceden belirlenmiş indirim bantlarına dahil oluyorlardı. Talep arttıkça ürünün fiyatı düşüyordu ve süre tamamlandığında ürün en makul fiyata satılmış oluyordu. Satıcı çok sayıda ürünü bir anda satabiliyor, alıcı ise piyasadaki fiyatın çok altında bir fiyata ürüne sahip oluyordu. Yani herkesin mutlu olduğu bir model : )

Sonrasında bu proje ile bir o dönemde Teknoloji Holding bünyesindeki yeni bir oluşum olan "Embrio" firmasına gittik. Son aşamaya kadar geldik. Yani artık genel müdür ve ekibi yatırım için karar verecekti. Embrio'nun kendi içinde geliştirdiği, o dönemde "Tio" adı verilen ve henüz açtıkları bir e-ticaret girişimleri bulunuyordu: webrazzi.com/2007/11/05/e-ticaret-tio-il...

Sinerji fikri ile ilgili bize şöyle bir teklif sundular: "6 ay beklerseniz, biz bu projenin iş fikrini sizden satın almak ya da Tio altında bunu denemek istiyoruz. Diğer ihtimal ise sizinle birlikte yeni bir proje olarak bunu hayata geçirmek. ".

Aradan bir süre zaman geçti, Tio battı, Embrio battı ve kapatıldı: webrazzi.com/2008/07/23/tiocomtr-satiliy...

webrazzi.com/2008/10/30/tio-icin-geri-sa...

Bu arada, "sinerji" fikrinin Türkiye'de benzeri ilk uygulaması "Fırsatçıyız" adı ile ortaya çıktı (site şu an kapalı: firsatciyiz.biz) : webrazzi.com/2010/06/25/grup-alisveris-k...

Ve nihayet ardından Türkiye'de grup alışveriş modeli onlarca klon modelle yayıldı hızlıca...

Şimdi, lafı uzatmayalım ve konudan kopmayalım; bizim o dönemde iş fikrimiz bir çok insanın aklına gelmişti elbet. Ancak, fikri en doğru ve en profesyonel şekilde hayata geçirenler, kazanma şansını yakalayanlar oldular. Burada, özellikle Türkiye'de, çok kötü bir durum var. Belli bir dönem boyunca, o kadar iyi iş fikirleri o kadar kötü biçimde ortaya çıktı ki, o güzelim iş fikirleri sırf bu amatörlük yüzünden ilgi görmedi ve yok oldu. Yani, "hızlı çıkayım ve ilk olayım" derken, fazla amatör çıkmak yanlış.

Sonuç olarak, fikriniz vardır ve bu fikir başkalarında da olabilir. Önemli olan ilk bilinen olmaktır.

NOT: Bu demek değil ki, bir fikri yapan biri varsa başkası bir daha yapamaz. Daha iyisini yapıyorsanız başarılı olursunuz kesinlikle. Örnek; Yahoo'dan yıllar sonra çıkan ve harika bir arama motoru yaratan Google.
  • Paylaş
Mevcut fikrinizi iyileştirmek için güzel bir fırsat! Diğer projeyi iyice inceleyin içinden gereksiz herşeyi yok etmeye çalışın, daha basit, daha hızlı daha küçük, daha az karmaşık, daha öz... Bir ürün çıkarmaya çalışın sonra devam edin. Bknz : dropbox, instagram, twitter, google... Bunların hepsinden önce çok daha gelişmiş içinde birsürü ekstrası olan projeler vardı, ama onlar çok basit ve çok az şey sunarak daha başarılı oldular...

iş fikrinizi belirlemek ve iyileştirmek için bunu inceleyebilirsiniz ; inploid.com/t/bildiginiz-yenilikcilik-m...
  • Paylaş
Projenin niteliğine göre değişir elbette. Ancak sizin ürettiğiniz fikir size özeldir ve ihtimaldir ki, benzerlerine rağmen şansı her zaman vardır. İç sesiniz devam diyorsa devam edin.
  • Paylaş
Kökü bende!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

845 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt